Готов е ескизът на графиката с размери 1 на 4 метра, показващ пристанището, митницата и гарата на Варна през 1939 година, погледнати откъм морето. Той лежи на специално изработен статив в ателието на тримата ентусиасти.
Не съществува друго постижение в дълбокия печат, което майсторите от художественото ателие "Дедал" да "бият" - досега няма записан предишен рекорд в тази област. Това установила кореспонденцията им с офиса на "Гинес". Книгата на рекордите е пълна с всякакви щуротии, но подобна идея или не е възниквала в ничия глава, или, както предположи Дарин Сотиров, "малко са идиотите на света, които биха се захванали".
За него и съмишлениците му Илко Бърдаров и Петър Петров началото на проекта е поставено в "една октомврийска нощ с много дъжд, малко пари и върла ракия в Клуба на художниците". Обединяват се около твърдото желание да не превръщат идеята за огромния офорт в самоцел - идеята е да покажат, че Варна е била проспериращ и богат град, какъвто искат да бъде и в бъдеще. Правят сериозни и времеемки проучвания - в Музея за нова история, в русенския жп музей, в експозицията "Стара Варна". Намират подкрепа от приятели, "рамо" им удрят отделни бизнесмени. Сега очакват финансови инжекции да спомогнат отпечатването на графиката да стане факт за Деня на Варна.
Сотиров, Бърдаров и Петров не крият, че начинанието им е скъпо и е глътнало много лични средства. За отпечатването на офорта се създава специална машина, тъй като стандартната може да поеме много по-малка картина. "Да знаете, че обикновената цветна ламарина, която се използва при този печат, е с размери метър на два", обясни Илко Бърдаров. От Италия е доставена специална хартия.
Програмата максимум на тримата от "Дедал" предвижда първото копие да бъде продадено на търг, а парите да бъдат дадени за благотворителност. Възможно е сумата да отиде за подпомагането на талантливи деца художници. Планира се и търг извън страната, но той ще стане факт, след като офортът "Варна през 1939-а" бъде вписан в Книгата на рекордите.
Едно копие задължително ще виси в отдел "Краезнание" в регионалната библиотека, "защото оттам минават варненските деца", вероятно в общината и в областта. Плочата, ескизът и едно копие ще бъдат показани на Биеналето на графиката във Варна догодина, а след това ще обиколят побратимените на морската ни столица градове със съпътстваща изложба.
Един от последните гости в ателието на "Дедал" - композиторът Хари Саркисян, видял ескиза и дотолкова го харесал, че обещал на тримата художници да напише музика към него. Така навсякъде, където се показва графиката, ще звучи музика, родена във Варна.