Ау, ПАРАГРАФЕ,
Как можа да напишеш такава глупост бе, драги ?
Масовата приватизация, която целеше превръщането на Наемните работници в "Работещи АКЦИОНЕРИ" и даване РАВЕН СТАРТ на всички българи
В модела на масовата приватизация нямаше никаква идея за облагодетелствуване на широки слоеве от населението. Напротив, схемата беше тъкмо обратна - да бъдат създадени дружества с множество дребни акционери, които не са в състояние да контролират мениджмънт-а. Практически тези дружества се контролират от миноритарни акционери. Като добавиш и "дребната" подробност, че купоните за масовата приватизация се продаваха за 2% от номинала, трябва да ти стане ясно къде е далаверата - да се купи срещу 1 млн нещо, което струва 50 млн.
После идва второ действие - инфлацията. Моите 25 000 приватизационни лева (за които съм платил само 500), стават бързо-бързо някакви си два лева и 50 ст. А онова 50-милионното предприятие си остава с цена 50 млн.
И шефовете на приватизационните холдинги си гушат по 20 -30 бона на месец само от участие в управителни органи на фирми, собственост на холдинга. Акционерните събрания се провеждат на екзотични места в затънтени курорти и в зали с по 50 места при 50 000 акционера. И мениджмънта се самопреизбира успешно. След което си отпуска сам на себе си фирмени заеми (безлихвени) с които си купува акции от новите емисии и лека полека става мажоритарен собственик.
А на дребните акционери грижливо изплаща дивидент от 5% върху 2лв и 50 ст.
Редактирано от - Калки на 07/2/2005 г/ 09:47:31