Ралица Василева
Държавните органи, които издават разрешения на фирмите, ще бъдат разтоварени от тази дейност, като я прехвърлят на браншовите организации, а администрацията ще следи само за дейността на професионалните сдружения. Това гласят поправките на Закона за ограничаване на административното регулиране, които бяха представени вчера пред парламентарната икономическа комисия.
Текстовете, чийто автор е председателят на комисията Валери Димитров, получиха принципно одобрение няколко месеца след като бяха внесени в деловодството на Народното събрание.
Условието, за да бъдат делегирани правата, е браншовите организации да обединяват минимум 33% от фирмите в съответния бранш, каза за в. "Сега" Валери Димитров. Ако искат да регулират дейността на своите членове обаче, сдруженията ще подават заявление във ведомството, което ги контролира, че занапред искат те да се занимават с администрирането на бранша. Срокът за получаване на отказ или съгласие е четири месеца. През това време всички документи трябва да бъдат щателно проверени. Ще се иска и становище от Комисията за защита на конкуренцията дали има риск от ограничаване на конкуренцията. В случай на отказ браншовата организация може да кандидатства отново за получаване на контролни правомощия едва след 18 месеца.
"Целта ни е да разтоварим държавния апарат от контролните му функции и да ги прехвърлим върху бизнессдруженията, както е в цял свят", допълни Димитров.
Поправките на закона бяха приети с цел да се намали до минимум административното бреме върху фирмите. Самият закон влезе в сила в началото на декември 2003 г. и според него, ако чиновниците бавят нерегламентирано издаването на документи извън определените срокове, всеки предприемач има право да ги съди за нанесени вреди. Освен това всяко негово запитване получава автоматично съгласие.
В социологическо изследване, поръчано и огласено от Министерството на икономиката, фирмите посочват по-леките режими като най-проблематични за своята работа. Около 62 на сто от анкетираните 600 фирми определиха получаването на разрешително като голям проблем. Над 43 на сто срещат трудности с регистрациите, а 22,5 на сто - с лицензите.
|
|