Евентуалната бременност, желана или нежелана, може да е най-честата причина за закъсняване на менструалния цикъл. Природата обаче е създала и други състояния, в които женският организъм пропуска месечното кръвотечение. За съжаление това почти винаги е сигнал за здравословен проблем.
Нормално менструацията е резултат от взаимодействието на мозъчната кора, хипофизата, яйчниците, матката и общото състояние на организма. Но има редица фактори, които могат да разместят границите на цикъла към скъсяване или към удължаване - пътуване на далечно разстояние, по-сериозни климатични промени, обяснява д-р Гергана Коларова, гинеколог в бившата 22-а поликлиника. Силни емоционални състояния като уплаха и страх също са сериозно предизвикателство за месечния цикъл. В медицинските книги се дават примери за момичета, които загубват мензиса си за известно време само от неоправдан впоследствие страх, че са забременели. Подобен резултат е бил наблюдаван и при жени, които не могат да забременеят, а силно искат деца. Причина могат да бъдат и тежки болести като туберкулоза, сърдечни, бъбречни и инфекциозни заболявания, а също и отравяния.
Менструален цикъл не са само дните на кървене. Това е целият период от първия ден на една менструация до първия ден на следващата, припомня д-р Коларова. Границите на нормалния цикъл са между 21 и 31 дни. При повечето жени продължителността на цикъла е от 28 дни и затова той е приет за норма. Най-важното обаче е да има ритмичност, като нормата за всяка жена е индивидуална, казва още лекарката.
Лекарската практика е богата на случаи на сериозни закъснения на цикъла в продължение на 3-4 месеца, без да има бременност. Това е тревожно особено за млади девойки, чиито организми остават без естроген, който има сериозно значение за костната система. В такива случаи най-честата причина за проблема е т. нар. поликистоза на яйчниците. Това не означава много кисти на яйчниците, а много фоликули (кухините, в които се намират яйцеклетките), обяснява д-р Коларова. По-общо казано, при това заболяване се наблюдава увеличаване на количеството на мъжките полови хормони за сметка на женските. При тези пациентки, най-често млади момичета, липсата на мензис обикновено се съчетава с неправилни и нередовни кръвотечения.
Друга притеснителна причина за спиране на мензиса за дълго време е стремежът на младата девойка да изглежда като манекенка, отбелязва с тревожност д-р Коларова. Първото нещо, което организмът прави при драстичното гладуване и драстичното сваляне на килограми за кратко време, е да спре менструалният цикъл. Прекратяването на диетата не решава въпроса, категорична е лекарката. Яйчниците стават като на жена в климакс - спират да произвеждат хормони. "Тогава сме принудени да даваме хормонално-заместителна терапия на млади момичета", казва още д-р Гергана Коларова. За разлика от хормоните в контрацептивите, които са предимно изкуствени, тази терапия включва естествени съставки, придобити най-често от животни. Хормонално-заместителната терапия обаче невинаги помага особено, ако повредите са сериозни и нивата на естроген са много ниски. Защото липсата на естроген води до остеопороза. При булимия и анорексия, особено когато има и психически проблеми, може да се стигне и до окончателно спиране на мензиса.
Често мензисът закъснява, защото не е настъпила овулация. А овулация не е настъпила, защото фоликулът не се е пукнал, обяснява д-р Коларова. При това положение фоликулът може да се превърне във фоликуларна киста, чийто диаметър обикновено е над 30 мм. А фоликулът се пука в размер от 12 до 22 мм.
В зависимост от причината лечението на закъсненията в мензиса е индивидуално, казва д-р Коларова. Няма универсално средство, което да регулира месечния цикъл, допълва лекарката. Тя съветва при нарушаване на обичайния ритъм на цикъла жената да отиде при специалист.
АКСЕЛЕРАЦИЯ
Менструалният цикъл вече настъпва на 11-12, максимум на 13 години. Но съвременният начин на живот води не само до по-ранно настъпване на пубертета, но и до преждевременно настъпване на климакса, отбелязва д-р Коларова. Нашите баби са имали редовен цикъл до 56-57-годишна възраст, докато днес има и жени, при които климаксът настъпва и на 42-43 години. Една от причините за това е, че нашите баби не са правели аборти - всяка бременност е означавала раждане. А колкото и да се натоварва организмът през бременността, раждането е много по-физиологично състояние, отколкото това да не се ражда, допълва още лекарката.
Moje li da zakasnee menzisa ili vobshte da ne doide v opredeleniq mesec pri lechenie s metizol?