С 10 до 50 лв. ще бъдат увеличени минималните осигурителни прагове за някои браншове догодина, за които синдикати и работодатели вече са се договорили. Това ще рече и увеличение на заплатите за работещите със същите суми, тъй като работодателите се водят по праговете при определяне на възнагражденията, твърдят от работодателските организации. Най-голямото увеличение - с 25%, всъщност е за хората на минимална заплата или на най-ниския осигурителен праг. Кабинетът обещава догодина минималната заплата да стане 150 лв. Договорените вече осигурителни прагове се увеличават средно със 7,5%.
С 20 лв. по-високи ще са праговете за персонала в хотелите, за строителите и за шивачките. За ръководния персонал в туристическия бизнес увеличението е с 45 лв. - от 300 на 345 лв. За производство на хляб и хлебни изделия ръстът е от 10 до 20 лв., а при добива на енергийни суровини - от 10 до 30 лв. С 15 до 50 лв. по-високи - в зависимост от категорията труд - ще са праговете в производството на минерални води и безалкохолни напитки. Сериозно е и увеличението при ВиК услугите - от 15 до 40 лв.
Аман от вредни глупости!
Не прагове и нови тежести за икономиката, а премахване на задължителното социално и здравно осигуряване и доброволен застрахователен принцип в конкурентна среда при всичи видове осигуряване е нужно...