Ден след като Иван Костов и Демократи за силна България обвиниха правителството и МВР във връзки с мафията, почиващата по Южното Черноморие Надежда Михайлова свика спешна пресконференция в Бургас, за да отговори със своя инициатива по темата.
СДС се включва в изграждането по места на граждански центрове за отпор на престъпността и контрол на МВР, обяви Михайлова. Инициативата е съвместна с Асоциацията на българските градове и региони, която навремето сините кметове създадоха като алтернатива на Асоциацията на демократичните общини. Въпросните центрове много напомнят по замисъла си съществувалите при социализма Доброволни отряди на трудещите се (ДОТ), които често дублираха дейността на тогавашната Народна милиция. Разликата е, че в синия си вариант бъдещите структури ще се явяват нещо като посредници на МВР и едновременно с това негови надзиратели.
Според Михайлова гражданските центрове ще събират сигнали за извършени престъпления, които ще пренасочват към съответното полицейско управление. После се заемат с контрол над дейността на полицейските служители - доколко ефективно са се справили с разкриването на съответния случай. Според Михайлова по този начин и кметовете ще бъдат пряко ангажирани с проблема с престъпността.
"Не очаквам обвинения, че така ще се дублира работата на МВР или, не дай си боже, центровете ще конкурират военна прокуратура. Голяма част от парите си ги даваме за данъци и искаме отчетност за свършената работа. Иначе нито опозицията, нито гражданите могат да свършат несвършената работа на правителството", защити инициативата си Михайлова.
Наемането на служители в тези центрове и заплащането на труда им остава ангажимент на сините кметове. Според Михайлова парите можели да се осигурят, като съответната община пренасочи средства, които не са по перо социални. Михайлова обаче не можа да конкретизира откъде ще дойдат те.
Предстояло от асоциацията да оповестят критериите, по които ще се подбират кадри за сините доброволни отряди. "Ние само ще подкрепим дейността им", защити се шефката на СДС, попитана как бъдещите центрове могат да се третират като граждански структури и неправителствени организации, след като зад тях стои политическа сила, бореща се за власт.
От полицията засега реагират спокойно на синята инициатива. "Те са свободни да си създават каквото си искат - отечествени фронтове или сини отряди. Възприемам идеята на г-жа Михайлова само като граждански контрол и ние сме винаги готови да сътрудничим в тази насока", коментира шефът на РДВР Бургас ген. Красимир Петров.
Ген Петров призна, че в последните дни СДС са се активизирали много по проблемите с престъпността. Преди 2 дни той бил посетен от сини общински съветници от Бургас, които го алармирали, че ромската общност в бургаския квартал "Меден рудник" значително се е увеличила. Местните парламентаристи поискали РДВР да се намеси, за да изчисти тази част от комплекса, върху която сега се е разположило циганското гето на града.
|
|