Споровете между търговските банки и техните клиенти ще се решават от специални помирителни комисии, съобщиха от БНБ. Изискването е на Европейския съюз. Очаква се това да ускори процедурата и да намали разходите. В момента финансовото министерство разработва механизма за уреждане на споровете.
В страните от еврозоната извънсъдебните договорки се прилагат при спорове за задгранични плащания над 50 000 евро. Смята се, че по-малките клиенти нямат сили и информация, за да се подготвят и да защитят добре правата си. У нас идеята е процедурата да важи и за вътрешни разплащания. Все още не е ясно дали ще има лимит, до който ще се прилага тя.
Идеите бяха представени вчера на семинар за предизвикателствата за въвеждането на еврото у нас, организиран от финансовото министерство и БНБ.
Подобен механизъм за уреждане на споровете е заложен и в закона за хазарта, който чака второ четене в парламента. В него пише, че конфликтите между организатори на игри и участниците в тях ще се решават на арбитраж. Ако двете страни не постигнат съгласие, чак тогава отиват в съда.
В началото на следващата година ще се приеме и закон за потребителския кредит. Той ще защити клиентите от подвеждаща информация от банките. Финансовите институции ще бъдат задължени да обявяват ясно всички елементи от цената на кредита, за да знаят гражданите какво ще им струва неговото ползване. Подвеждащата реклама ще се санкционира. Това отново е изискване на ЕС.
Сега много банки привличат клиенти с реклама за ниски лихви и не ги уведомяват за всички такси и комисиони, които допълнително оскъпяват заемите. Така например само разглеждането на документи струва от 5 до 200 лв. в зависимост от вида на кредита - потребителски или ипотечен. За управление на заема се събират между 0,5 и 3% от сумата. Плаща се и за учредяване на ипотека, за предоговаряне на условията, за предсрочно погасяване на кредита.
|
|