На 15 август в България:
718
През 717 г. арабите се насочват към византийската столица Константинопол с цел да завладеят Европа. Тогава Византия се обръща за помощ към хан Тервел. На 15 август 718 г. българските и ромейските войски разбиват арабите пред стените на Константинопол.
1002
Под командването на цар Самуил българската армия превзема Адрианопол (Одрин).
1280
При входа на Твърдишкия проход армията на Ивайло разгромява 5000-ната византийска войска, командвана от протовестиария Априн, който загива в битката.
1836
Въстанието в Белоградчишко и Пиротско е потушено от турските власти.
1851
За архиерей на цариградските българи е ръкоположен Стефан Ковачевич под името епископ Лаодикийски. Той е сърбин по рождение и кандидатурата му е наложена от Русия.
Стефан Ковачевич е прогонен от своята страна през 1842 г., става учител във Враца. По-късно приема монашество и е ръкоположен за архимандрит в Рилския манастир. През 1851 г. по искане на българите в Цариград и по препоръка на руския посланик в Османската империя е въздигнат за пръв български епископ в българската черква "Св. Стефан". Дейността му не се харесва на Вселенската патриаршия и по нейно искане през 1858 г. е изпратен на заточение в Мала Азия. След като е освободен, той се завръща в Сърбия, където остава до края на своя живот.
1856
В Шумен е поставено първото театрално представление в България. Изиграва се пиесата на Сава Доброплодни "Михал".
1859
Роден е Христо Константинов Паков. Той е военен деец, генерал-майор. Завършва Военното училище в София и Военна юридическа академия в Русия. Участва в Сръбско-българската война 1885 г. като дружинен командир в Шести Пехотен Търновски полк. Отличава се в боевете при Пирот. Участва в преврата срещу княз Александър I Батенберг през август 1886 г. След неуспеха на заговора емигрира в Румъния, а от там - в Русия. Завръща се в България през 1898 г. и е назначен за командир на Девети Пехотен Пловдивски полк. По-късно е командир на Деветнадесети Пехотен Шуменски полк. По време на Балканската война 1912 - 1913 г. е командир на Втора бригада от Шеста Пехотна Бдинска дивизия. Автор на мемоарното съчинение "Действията на 6 пехотен Търновски полк през време на Сръбско-българската война 1885 г.", публикувано в списание "Военен журнал”.
1866
Организиран е епархиален събор от Варненската община. На него се изработва "Привременен устав", според който ръководството на църковно-училищните дела в цялата епархия се поема от общината и нейния председател.
1892
В Букурещ е основано Българско научно-благотворително дружество "Братство".
15 август - 1 ноември 1892
В Пловдив се провежда Първото търговско-промишлено изложение и земеделско-промишлен събор (Пловдивският панаир).
1894
Роден е Христо Стоянов Йоновски - военен деец, съмишленик на БЗНС. Роден в с. Домлян, Пловдивско. На 9 юни 1923 г. организира въстанически отряд и разбива превратаджийските сили при село Карамусал (Виноградец), Пазарджишко. Подпомага въстаналите селяни, които откликват на призива на сваления министър-председател Ал. Стамболийски. Изпратен да организира въстаналото население в Панагюрско, на 12 юни 1923 г. е заловен и убит край гара Белово.
1906
Завършва Първият учредителен конгрес на Радикалдемократическата партия в София, изработен е устав и програма. Найчо Цанов е избран за председател.
1908
Започва да се издава вестник “ Военен глас”. Вестникът е орган на Съюза на запасните офицери. Техен председател е о. з. ген. Рачо Петров.
1912
Подписана е спогодба между България и Черна гора за сътрудничество в Балканската война.
1915
В Божурище е извършен пробен полет на първия български аероплан. Той е построен от изобретателя подпоручик Асен Йорданов.
Асен Йорданов е роден през 1896 г. в София. От 1921 г. работи в САЩ в конструкторските екипи на водещите в самолетостроенето “Боинг”, “Локхийд” и “Дъглас”. Създава самолета “Дъглас ДС-3”. Участва при изобретяването на самолетите “Боинг” - “Б-17”, “Б-29 Супер-Фортрес”, както и “Лайтинг П-38”. Той е смятан за един от създателите на гражданската авиация на САЩ.
1923
Подписано е споразумение за неутралитет между БКП и ВМРО. БКП се задължава да не вдига въстание в Пиринския край и да разпусне Емигрантския съюз "Освобождение", а ВМРО - да не се намесва във въстанието.
1923
На 15 август е формиран 26-членен Управителен съвет и 8-членен Изпълнителен комитет на Демократичния сговор. Той е образуван на 10 август чрез обединение на Народния сговор, Обединената народнопрогресивна партия, демократите и радикалите. На 31 август е приет Временен правилник за управление до първия партиен конгрес.
1926
ЦК на Вътрешната добруджанска революционна организация подписва декларация против четническата дейност в Добруджа. Няколко дни по-късно българската полиция разбива четата на Дочо Михайлов край с. Никола Козлево и той е убит.
1940
Умира Рафаил Петров Попов - историк, археолог, палеонтолог, спелеолог, дописен член на БАН. Роден в Търново през 1876 г. През 1900 г. завършва естествени науки във Висшето училище (СУ "Св. Климент Охридски"
, специализира праистория, палеонтология и геология в Берлин. След като се завръща в България става един от учредителите на археологическото дружество. Взема участие в създаването на Археологическия музей в Шумен и става негов пръв уредник. В периода1911 - 1929 г. е учредител и дългогодишен уредник на Праисторическия отдел на Народния археологически музей. Участва в основаването на Българския археологически институт и е негов секретар от 1920 г. до 1939 г. Изнася лекции в Историко-филологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Права редица археологически разкопки край Шумен и Търново. Издава трудовете: "Предисторическият човек през старата каменна епоха", "Култура и живот на предисторическия човек в България", "Доисторическа България", "Пещерата Темната дупка" и др.
1943
Завършва посещението на цар Борис III в немската Главна квартира. Хитлер настоява пред цар Борис III за изпращане на две български дивизии в Албания и Гърция на мястото на италианските.
1965
Завършва Първият национален събор на народното творчество, проведен в Копривщица.
15 - 21 август 1965
Във Варна се провежда Балканиада на народната песен.
1980
Установяват се дипломатически отношения със Сейшелските острови.
1981
На Рожен се провежда национален събор-надпяване.
15 - 25 август 1982
Провежда се Втора международна асамблея "Знаме на мира - София 82".
На 15 август в света:
797
Византийски император Константин VI е ослепен от регентката Ирина .
През 784 г. Константин VI организира заедно с Ирина демонстративен поход в Тракия. През 787 г. по нейно настояване в Никея е свикан Седмият Вселенски събор, който слага край на иконоборството. През 790 г. Ирина е свалена и Константин VI става самостоятелен владетел на Византийската империя.
1240
Татарите достигат Унгария и разгромяват кралската армия при устието на река Тиса, разграбват и опожаряват столицата Пеща.
1261
Армията на никейския император Михаил VIII завзема Константинопол и го възстановява като столица на Византийската империя, след като градът е завзет и опустошен през 1204 г. от войските на четвъртия кръстоносен поход.
1534
Игнаций Лойола създава в Париж “Обществото на Исус”, известно като орден на йезуитите.
1537
Испанският конквистадор Хуан де Саласар основава селището Асунсион. Днес e столица на Парагвай.
1848
Уолдо Хенчен от Ню Йорк патентова зъболекарския стол.
1866
Лихтенщайн получава независимост
1908
В Прусия се разрешава на жените да учат във ВУЗ.
1914
Пуска се в действие Панамския канал. Строителството на канала започва през1879 г. от Франция, но впоследствие е продължено от САЩ. Завършен е през 1914 г., но е официално открит през 1920 г.
Той пресича Панамския провлак в най-ниската му част на територията на Панама, свързва Тихия океан с Атлантическия океан, разделя Северна от Южна Америка. Дължина му е 81, 6 км, дълбочината - 12, 5 м, а широчина - 150 м, 3 двойки шлюзове. От 1914 г. до 1999 г. е под контрол на САЩ, на 31 декември 1999 г. е върнат суверенитетът на Панама над Панамския канал.
1918
САЩ и новата съветска власт в Русия прекъсват дипломатическите си отношения между двете страни - започва интервенцията на бившите съюзници на Русия в Първата световна война на нейна територия в отговор на сключения от болшевиките сепаративен мир с Германия.
1944
Седма американска армия извършва десант на френската Ривиера в рамките на операция “Дракон”, за да отвори втори западен фронт срещу нацистите след този в Нормандия.
1944
Втори десант в Прованс (Южна Франция) освобождава Марсилия и Тулон.
1947
Великобритания предоставя на Индия и Пакистан статут на независими държави.
1948
След избори в Южна Корея, тя е провъзгласена за Република Корея с президент Ли Син Ман.
1950
Индонезия е обявена за унитарна държава.
1960
Конго получава независимост.
1969
В Бетъл, Ню Йорк, започва легендарният фестивал за музика и изкуства Уудсток, на който се събират 800 000 души.
1971
Американският президент Ричард Никсън съобщава за преустановяването на конвертируемостта на долара. Така се слага край на системата на обмяна, установена от Бретън Уудс през 1872 г.
1973
САЩ прекратяват бомбардировките над Лаос и Камбоджа.
1988
В Полша започва стачна вълна.
1990
Президентът Михаил Горбачов възстановява съветското гражданство на писателя - дисидент Александър Солженицин.