:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 275
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Европейците са все по-зле настроени към САЩ

Силовата политика на Джордж Буш увеличава противниците на САЩ в Европа. 76% от европейците не одобряват външната политика на американския президент. Това е с 9% повече от миналата година, показва проучване на американския фонд "Джърмън Маршал". То бе публикувано вчера.

Най-враждебни срещу силното американско лидерство са испанците и французите. Най-благосклонни са холандците и британците.

Докато американците искат по-тесни отношения с Европейския съюз, европейците предпочитат той да е по-самостоятелен. Американците са разделени почти по равно "за" и "против" политиката на Буш, довела до войната в Ирак. 80% от европейците обаче са на мнение, че резултатът не си е струвал загубите на човешки живот и на средства.



Още - в "Чужбина"
114
718
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
114
 Видими 
09 Септември 2004 21:52
Нормално... Сега се очакват терористични актове в най-зле настроените страни ... само за да си затварят човките. Достатачно е че руснаците "смениха лагера" - това стига. А... и още - "Путин да си ходи".
09 Септември 2004 22:01
Да разбирам ли, че и 80% от българите са против войната в Ирак? Нали уж сме европейци... Или не сме?
09 Септември 2004 22:45
Комунисти ниедни сите европейци.
09 Септември 2004 23:08
Испанците и французите са най-враждебно настроените срещу силното американско лидерство. Нищо чудно. И двете страни са със социалистическа структура, и двете страни обедняват бавно, и двете страни имат като мажоритарен електорат държавни функционери, и двете страни никой не ги бръсне за слива в световната политика. Не е чудно, че се чустват като застаряващи моми, които никой вече не поглежда. Ай, ай, la gloire passe si vite.
09 Септември 2004 23:10
Моето извинение към Арабския свят

Майк Адамс

15 юни 2004

Бележка на автора: В тази статия има сравнително обидни изрази. Като се има предвид, темата, авторът съжалява, че не е използвал много по-обиден език.


Напоследък, чувам много за скандала с иракските затворници. Снимките на тези “унизени” затворници висят на първите страници на вестниците в страната. Някои от консервативните ми приятели изтълкуваха прекаленото усърдие при отразяването на това събитие, като доказателстгво, че медии като Ню Йорк Таймс всъщност се противопоставят на Америка във войната с тероризма. Дори и тези, които не стигат толкова далеч, твърдят, че такова отразяване помага на врага да привлече още терористи.

Въпреки това, реших да се извиня официално на целия Арабски свят, заради затвора Абу Граиб. Надявам се, че това извинение ще изясни тези събития, и кой знае, може би ще спомогне за установяването на траен мир.

Уважаеми араби,

Искрено съжалявам, че американците се вдигнаха на оръжие и жертваха много от младежите си, за да защитят мюсулманите в Босна, Косово и в първата Война в залива. След като приключим с това блато в Ирак, повече няма да се замесваме в такава дейност.

Искрено съжалявам, че никой от вас не се извини за деянието на мюсулманските екстремисти на 11 септември 2001. Както знаете, всички похитители бяха араби.

Искрено съжалявам, че арабите са принудени да живеят при ужасни условия , под дивашки диктатури в целия Близък Изток. Съжалявам, че “ръководителите” на тези страни ограбват богатствата им, и това е причина обикновените хора там да живеят в бедност.

Съжалявам също, че тези правителства нарочно разпалват омраза към Америка в религиозните училища, докато в американските училища се прави точно обратното.






Съжалявам, че Ясер Арафат беше изритан от почти всички арабски страни, както и че прикрепи името си до палестинската “кауза”.

Съжалявам, че САЩ са все още най-големият източник на финансиране за Арабския свят, докато богатите арабски водачи обвиняват Америка за всичките си проблеми.


Съжалявам, че левият медиен елит, По скоро* /главната буква не е случайна/ отказва да говори за всичко това, и така помага да ни мразят повече. Да не съм ви вдигнал кръвното? Съжалявам, че повечето от вас нямат пари, за да си измерят кръвното налягане. И, разбира се, съжалявам, че много малко от вас имат баня и тоалетна в къщи. И това е лошо за здравето ви.

Съжалявам, че ООН измами толкова много бедняци в Ирак с програмата “Петрол срещу храни”, за да се обогатяват международните чиновници, докато Саддам Хюсеин се гавреше с обикновените хора в страната си.

Съжалявам, че някои арабски правителства плащат на семействата на хората-бомби, а в същото време арабските деца загиват, заради “каузата” на Арафат.

Съжалявам, че толкова много хора не могат да направят разлика между масови убийства и изнасилвания, и случилото се в затвора Абу Граиб.

Съжалявам, че нашите надзиратели в този затвор, не проявиха същата въздържаност, както правят арабите, когато убиват братята им. Всъщност, вие не трябва да съжалявате за това.

Съжалявам, че терористи, обучени в чужбина се опитват да завладеят Ирак, и да го превърнат в терористична държава. Съжалявам, че още не сме пуснали поне 100 Daisy cutters**, за да спрем това във Фалуджа.

Съжалявам, че толкова дълго време не можем да прочистим Ирак. На Саддам му бяха необходими само 30 години за това, и той го направи, като съблюдаваше човешките права. Като се замисля, това е с около 10 години по-малко от нашата война с бедността в САЩ. Отново като се замисля, съжалявам, че не можем да изпратим във Фалуджа всичките разбойници от Саут Сентрал в Лос Анджелис***

Съжалявам, че почти винаги когато терористите нанесат удар, то е в “свещен обект”.

Съжалявам, че ислямските екстремисти все още не са се извинили за нападението срещу американския крайцер “Коул”, взривяването на американските посолства в Африка, за това, че удариха самолет в Световния търговски център, който се срути и унищожи част от гръцката православна църква “Свети Николай” – това е наш Свещен обект.


Съжалявам, че не изпратихме част от трапезата на Майкъл Мур на гладуващите араби в Близкия Изток. Вие се нуждаете Повече от това ****, /главната буква не е случайна/, отколкото той.

Съжалявам, че вашите единствени поддръжници са университетски преподаватели, леви интелектуалци, журналисти и други левичари, които подкрепят хомосексуалисти, би –сексуални, транс-сексуални, привърженици на аборта , т.е., всичко, което, вие, арабите, мразите на този свят. Съжалявам, че всички други в Америка са срещу вас.

Накрая, съжалявам, че в края на това извинение, ще трябва да ви помоля да целунете дясната страна на консервативните ми задни части. Вероятно имам лош ден.

А за това искрено съжалявам.

 Игра на думи – Dan Rather (по-скоро от англ), е влиятелен ляв журналист от CBS

** Най-голямата конвенционална бомба, унищожава всичко на няколкостотин метра

*** Квартал в централен Лос Анджелис, известен с голяма престъпност

**** Тежкотоварен ляв американски интелектуалец, яростен критик на президента Буш






Майк Адамс е доцент в Уилмингтън, Университета на Северна Каролина


09 Септември 2004 23:11
То като те слушам, световната политика се прави само от Хамерика.
Сам съм, други няма.
Скоро ще почне и сама да си говори.
09 Септември 2004 23:12
Запек, напрей си клизма, ке ти олекне
09 Септември 2004 23:21
Ма тоз семейство Адамс май се себеизживява като самия господ бог вече.

П.С. Съжалявам, че му рекох член на семейство Адамс, като се има предвид естеството на грандоманщината му, би трябвало да го нарека директно Намерената търсена отдавна Опорна точка за вдигане на земята.
09 Септември 2004 23:52
Аз лично познавам доста европеици и не съм забелязал да са настроени срещу американците...
Kaily
появи се когато вече не ми трябваш.Изпекохме си кебапчетата за 9 септември и без теб като нарочно се скри днес.Сега ще цъфнат и френските чапкъни , които трябваше да свирят на китара, но понеже са безполезна паплач и те се изпокриха днес.Сега ще цъфнат малоумниците да обясняват колко са настроени срещу САЩ.
09 Септември 2004 23:57
Sled pismoto na Mike Adams samo edno moze da kaze
A, da dobavya kam pismoto" I az sazalyavam , 4e ima hora v sveta, koito mislesht kato Kaily i t.n."
A shto se otnasya, 4e Franse i Spain bili sreshtu USA prezidenta i negovata politika, to napravo me raznezi.Ta to ima li po-losho neshto ot ispanskite i na vtoro mesto frenskite socialisti?/razbira se kato izklyu4im komunisti4eskitepartii v Russia i East Europe/ Osven tova ne Europe trebva da izbira USA prezidenta , a a merikancite.Taka .4e iskat ili ne Bush shte spe4eli izborite i to4no tova me pravi da uvazavam mnogo pove4e amerikancite, zashtoto ne dopuskat drugi strani da im opredelyat koi da im bade prezident.
10 Септември 2004 00:32
Ne pomnia Evropa da e bila tolkoz nastroena sreshtu Amerika do predi 4-5 g.
10 Септември 2004 00:42
Май нещата досежно Америка се промениха след като патакламата Палестина-Израел захвана с нова сила около 2000 г. Сега Израел не само има могъщ съюзник в боя (в буквален смисъл) за възстановяване на една държава умряла преди 1500 години, но има силно емоционално ангажиран такъв. Какво по-хубаво от това (жалко само за Америка и нейното реноме, ама ... нейсе)!
10 Септември 2004 00:45
Абе ще правят негативни доклади за България.Застрашени сме да не влезем в ЕС.Здравеопазването ни е в крах , заради безумната здравна реформа и хората измират в крайна мизерия и нищета и какво ли още не,
а тук се бистри въпроса за отношението на европеиците към САЩ.
Е как всеки нормален човек да не тегли една майна.
10 Септември 2004 01:06
Така, така!
И по-страшно ще става...
10 Септември 2004 01:39
Нормално е да са против. Като си издигнал нищоправенето в култ (поради големи мазоли 1939-45), заедно с вторачването в пъпа (европейския проект) - ставаш силно консенсуален. И критичен към тези, дето си имат други грижи (самолети в офис сгради, гей-бракове, християни-талибани и т.н.). Разликата между Европа и Америка изглежда да се увеличава. Докато не си устроят бусурманите екзекуция на дечица. Тогава многополюсните стават превантивни и вече не са петимни за вчерашни аргументи. Докато минат двата дни траур. После - пак същата песен.

Най-ярка черта е техният егалитаризъм, ненавист към насилието (като гръмнат федаините 1000 деца - даже пишат по форумите) и уважаване на човешките права - като правото на тарамбуките да ги моркат садамовци, на црънците - да ги одарфурват и отхутват и др. Също така силно си искат правата (да гласуват на референдуми, щото тези, дето са ги избрали са мизивирджии или щото въобще не са гласували). Също така постоянно им се чини, че некой ги смета на кому-невисоки.
10 Септември 2004 02:45
Анелия Раленкова за какво са ти френските чапкъни бе пиле ! Нещо куца ли ?!?!
ПП- Ако вервате на пресата зле сте , още по зле е ако играете по тяхната музика !?!?
10 Септември 2004 02:54
BIRA, много ти е топла и вкисната бирата Брад'чед... и ти се отразява неблагоприятно на мозъчните клетки...
10 Септември 2004 03:12
СПОКО ДЕ, БУШ ЩЕ БЪДЕ ПРЕИЗБРАН!
/...ОСВЕН ЧЕ СИ Е ПО РОЖДЕНИЕ ИЗБРАН
.../
.
Симпатяги, ако знаехте само какъв товар носи на плещите си това момче... може би щяхте да се почувствате поне мъничко неудобно заради нападките, които си позволявате да отправяте към него...
10 Септември 2004 03:14
САМО ЛЕВСКИ
и The Republican Party in USA !
10 Септември 2004 03:42
Джани какво е направил ЛEВСКИ пак ли е паднал ?!?
Ако е не е голяма работа ще се научат ,
Ако е бил значи става зле нема да може да си похарчат парите !

Редактирано от - nesnaecht на 10/9/2004 г/ 04:09:38

10 Септември 2004 05:26
ПА ПА ПАдат само чорбарите!
ЛЕВСКИ ШАМПИОН
и БУШ ПРЕЗИДЕНТ !
10 Септември 2004 05:34
Га едоха Маршал планчетата немаше по-убава от Америка. Га беше Съветскийо жив - тоже. Сега давай метла! Но ОНД е отворена система, да се присъединят към тях, кой им пречи? Ама нещо не ми се верва да го направят. Социaлистическото правителство на Германия сега не знам защо си се опитва всякак си да задържи на нейна територия американските военни бази. Защо ли? А, защото падали мангизи! Хм-хм. А иначе не само европейците, но и други нормални хора сме против войната в Ирак, но това е друга тема.
10 Септември 2004 05:41
Буш: войната в Ирак е катастрофален успех.
Как да не му се радваш!?!
А, зевзек?
10 Септември 2004 05:43
Всъщност, за каква воина става на въпрос ?
10 Септември 2004 06:09
""Съжалявам, че всички други в Америка са срещу вас. ..." Е това па кво беше - мисъл изказана от доцент? Ха ха ха..
Като си десен защо използваш левичарски прийоми, господине?
Слушай да те отворя на нещо ако все още си способен да "восприимаш"...
Когато велика сила скопи политиката си от страна на хуманност и я замести с двойни пазарски мерки, крайните точки до които може да стигне са две - първата - там където е момента СССР и втората там, където беше Хирошима...
И двете не са за предпочитане...Но пяната която си издигнал е на по ниско художественониво от тази на Мур...
(Постинга ми е относно постнататастатия от Тул)
10 Септември 2004 07:12
Доцента Адамс по-горе е пропуснал да се извини на много други етноси:

АМЕРИКАНЦИТЕ (истинските, а не разбойниците дошли със и след Mayflower) за системния геницид в продължение на 500 години;
ВИЕТНАМ където вече започват да товарят танкери;
ГЕРМАНИЯ за демократично заграбеното след войната и пробутаните с рушвет скапани изтребители на Локхиид убили доста германски пилоти;
АФГАНИСТАН беше подарен от ЦРУ на финансираните от аМЕРИКА (малката буква не е случайна) талибани;
ЯПОНИЯ няма човек, който да не се сеща защо;
САЛВАДОР;
ПАНАМА;
ГРЕНАДА;
МЕКСИКО;
АТОЛА БИКИНИ;
САКО И ВАНДЗЕТИ;
НЕГРИТЕ;
ХАВАЙЦИТЕ;

И НА СТУДЕНТИТЕ СИ задето е пял кирие елейсон и си е топлил кротко доцентския стол вместо като Майкъл Мур да каже някои истински неща.
10 Септември 2004 07:17
Незнайко, верно ли е това:

PARIS (Reuters) - Determined to get a decent night's sleep, French President Jacques Chirac ordered his Airbus pilot to perform a 1, 250-mile time-killing tour of France before heading to Russia to see Vladimir Putin last week.


Investigative newspaper Le Canard Enchaine said Chirac took off shortly before midnight from Paris but did not want to turn up in Russia three-and-a-half hours later, as would have happened had the plane flown directly to its destination.


Instead of going east, Chirac got the pilot to fly north to the British island of Jersey, then south along France's Atlantic coast, then over the Pyrenees mountains and back up to his departure point in Paris, before heading eastwards to Russia.
10 Септември 2004 08:21
ВЪН СПАМЕРИТЕ ОТ ФОРУМА Няма ли администратор за Али Пугачови и др . подобни клонинги ??? -

Редактирано от - Muktadasaxkoburgidiotski на 10/9/2004 г/ 08:38:43

10 Септември 2004 08:39
Разликата между европейската и американската култура е като разликата между нещо и нищо.
П.С. Анкетата е за или против американската външна политика, а не за или против американците/такъв вариант на анкета би бил абсурден - за сведение на един от горните форумци/.
10 Септември 2004 08:50
Добро утро!
Аз също не харесвам Американците - значи съм Европеец - от което следва, че и България е в Европа
Едно линкче където всеки може да си префасонира Бушончо така като му харесва (снимка: натиснете тук)
10 Септември 2004 09:03
В борбата с най-голямото зло тероризма разликата между Америка и Европа е огромна - ЕС признава за законни организации Хамас и Хизбула /!!!/ - това знаехте ли го? 11 милиона испанци гласуваха за Ал Кайда, защото се изплашиха от терористите. Те страхливци ли са? А chicken shit Zapatero? Поразително беше единодушието между Романо Проди /много прост комуняга, в средата на 90-те беше шеф на комунистко п-во в Италия/ и Муктада Садр /терорист/ в денят, когато Сапатеро обяви, че изтегля исп части от Ирак. Проди и Садр в един ден се зарадваха на това! Европейците масово подкрепиха Саддам Хюсеин, защото са са анти-американци и левичари /много от тях/. Те искат да се борят с тероризма с разузнавателни средства, сп тиха дипломация, с екстрадиция на терористи, сътрудничество на разузн служби, т.е. както беше преди 11 септ. Американците унищожават терористични режими с ВОЙНА! Е, кое е по-ефективно? Утре вече има 3 год от 11 септ, оттогава няма никакво терорист нападение в САЩ.
10 Септември 2004 09:05
Към проамериканците от форума: крайно наивно и схематично разсъждавате. Залитате по евтини обяснения. Разбирам ви, Америка изгуби влияния над Европа и пропастта се задълбочава.

А точно сега, Америка има нужда от легитимност, която никой друг освен Европа не би могла да им даде.

Направо ме разсмиват обяснения за европейските настроения като "пацифисти", "социалистическа структура" - европейските народи са едни от най-военнолюбивите, а колкото до ненавистта им към всичко свързано с комунисти и социалисти, достатъчно е някога да си оставал в Европа за няколко месеца, за да я доловиш.

Разбирам ви и ви съчувствам, схемите не работят: толкова ви се иска всички като вас да не разсъждават, да има монолитно мислене. За щастие Европа е мъдра и навреме се отдели от Америка.
10 Септември 2004 09:08
Джани дреме ми за републиканците, но иначе САМО ЛЕВСКИ
10 Септември 2004 09:08
Европейците са все по-зле настроени към САЩ е големото заглавие. Само че Американската политика се прави от американците, а не от европейците. И ние Българите като Европейци много работи на харесваме, ама кои ни пита? Така и с останалите европейци!
10 Септември 2004 09:13
Разговор с Европа

Дейвид Фрам

Нешънъл Ривю

18 юни 2004





Миналата седмица, шведският вестник “Експресен” любезно ме помоли да напиша статия за отношенията между САЩ и Европа. Ето какво написах:

Бих искал да започна с лично изявление. Аз съм един от тези “неоконсерватори”, които подкрепяха и все още подкрепят войната на Америка в Ирак.

Преполагам, че за шведската общественост аз съм екзотична птица. Затова считайте тези думи също за екзотичен експеримент, като илюстрация как мислят част от американците. Може би, когато завърша, ще разберете повече за тях. Предлагам, обаче, това мнение, с голямото желание да спра огромното разделение между Европа и САЩ.

Често се казва, че отношенията между нас никога не са били толкова лоши. Не съм сигурен, че това е така, но нека да не спорим, за да не усложняваме още повече нещата.

Едва ли трябва да ви припомням за причините за вашето недоволство. Но, може би ще признаете, че и ние си имаме своите причини. Кой би си представил някога, че френски министър на външните работи ще отговори на въпроса дали иска Америка да спечели войната срещу един зъл диктатор с: “Без коментар!”. Да, Доминик дьо Вилпен точно това направи на пресконференция в ООН в навечерието на войната!

Бих могъл да напълня няколко страници с подобни случки, но това с нищо няма да ни помогне.



Вие знаете, като нас, че причината за напрежението и трудностите не са думите на френски външен министър или американски президент, а е нещо друго, по-дълбоко.

Много европейци вече са решили, че знаят каква е причината. Те твърдят, че при Джордж Буш, Америка загуби ума си. Америка на Буш пренебрегна и международните договори и закони, както и неписаният съюз с Швеция.

Но има един проблем с това обяснение за напрежението между нас – според него американците командват парада, а европейците са обикновени статисти. Излиза, че само Америка действа, а всички други реагират.

Това е обидно за Европа. Европейците не са второстепенни герои в съвременната политика. Те са могъща сила в световните дела, те действат в защита на собствените си интереси, не просто реагират на действията на САЩ.

Ако сега отношенията ни са по-лоши, да речем, от 1984, то нека се опитаме да разберем какво се е променило от двете страни на океана, не само на едната, през последните двадесет години.

Преди двадесет години, Европа беше общ пазар, съставен от независими страни, всяка със собствена валута, различна външна политика, като всички тази страни гледаха с тревога на Изток, към Съветския съюз.

Тогава в общата ни ценностната система зейна яма, както днес. Но, тогава европейците се нуждаеха от гаранции за сигурността си. Само Америка можеше да им гарантира сигурността и европейците знаеха това. Въпреки хубавите думи, изречени пред гроба на Роналд Рейгън, всички, които сме над 35, знаем, че европейците го харесваха дори по-малко от Буш. Но по онова време, Европа искаше да запази добрите си отношения с Америка, като гаранция за сигурността и просперитета на континента.

Днес Съветският Съюз го няма, а обединена Европа се превръща в световна сила. Вие имате нужда от нас много по-малко от преди. Поради това , европейците сега свободно изразяват несъгласие с Америка, проявяват враждебност и се оплакват от действията ни.

Познаваме се отдавна, затова сме открити един с друг. Нека да не се преструваме, че разногласията, напрежението и враждебността внезапно се появиха, когато Джордж Буш започна войната в Ирак. Тези проблеми се трупат от години. Европейците обичат да припомнят за известната статия в Льо Монд от 12 септември 2001, озаглавена “Всички сме американци” и говорят за съчувствието си към нас. Но, ако прочетете внимателно статията, ще разберете, че в деня, когато оплаквахме близките си и търсехме труповете им в димящите развалини, парижките журналисти написаха, че Америка сама си е виновна за 11 септември, заради “циничната” си външна политика!


Е, какво повече да ви кажа! Наистина не знам.

През 1917 американците разбраха, че никога няма да имат сигурност и свобода, ако и европейците нямат сигурност и свобода. Понякога и ние забравяме това, но не за дълго. А Европа? Ще подкрепят ли европейците думите си с дела? Бих искал да знам това. Но ето какво знам: половин век ние приемахме заплахата от ядрено унищожение, за да пазим Европа. И тогава, по някаква странна прищявка на съдбата, първият удар срещу страна от НАТО беше нанесен не в Германия, Норвегия или Турция, а срещу Америка! Могат ли европейците честно да кажат, че след 11 септември изобщо направиха нещо за нас! А вие, бихте очаквали помощта ни, ако ролите бяха разменени, нали? Много американци се почувстваха изоставени и пренебрегнати от Европа, във време на скръб и страдания.

Спорът за Ирак прикрива по-голям проблем – бъдещето на Европа. Някои хора искат да превърнат Европа в идеологическа алтернатива и геополитически съперник на САЩ. Тези хора имат голямо влияние в европейските дела след 1991, и особено след 11 септември.

Според нас, те виждат войната срещу тероризма като прекрасна възможност да прекъснат завинаги транс- атлантическите връзки, и да изградят Европа като световна сила, със самостоятелни отношения с Русия, Африка и преди всичко с Близкия изток. Ние считаме, че тези хора ще се възползват от неизбежните разногласия, които възникват във всеки съюз, за да разрушат самия съюз. Те прикриват старомодните си възгледи за господството на великите сили зад идеалите на ООН и международното право. А това може да се окаже разрушително за целия Западен свят.

Грешим ли ние, американците?

Ако не грешим, ако сме дори частично прави, не задължава ли това Европа и Америка да се сдобрят и да възстановят стария, изпитан съюз, който запази мира и свободата в света?

……………………………………………………………………………………………..

Дейвид Фрам е редактор на Нешънъл Ривю и бивш автор на речите на президентът Буш, вкл и на израза “Ос на злото”.

В съавторство с Ричард Пърл той написа “Краят на злото – да спечелим войната с тероризма”









10 Септември 2004 10:15
Мамка им на американците...
10 Септември 2004 10:16
Мдаммм....Дейвид Фрам е много прав всъщност.
Колкото до това против управлението в САЩ ли са европейците...Испанците са едни от най-големите боклуци в Европа - мързеливи друсалки. Французите не обичат никого освен себе си и се мислят за богоизбрани да водят парада в Европа и всички да им пригласят. А защо не става дума за германците? Питайте обикновения германец какво мисли за Шрьодер и политиката на Германия против САЩ. Не могат да го понасят, защото заради тази политика стандарта им падна много и губят ежедневно огромни количества пари от непродадени стоки в САЩ.
Някой спомена нещо от рода...Га ручеха жабетата ни риваха. Сега като го няма страшния СССР изведнъж забабаитстваха.
Защо не позволиха на арабите да си носят фереджетата, забрадките и какво ли още не в училищата. Нали са първи либофници с арабите франсетата? На чужд гръб и 100 тояги са малко нали? Ама като им опре яйцето о д-то на тях извднъж стават антихуманни, антиараби, антианти. "Га е за САЩ - нека ги тепат хамериканците, те сами са си виновни" Агресивна политика води САЩ...алоооу това от устата на франция, която е мачкала цяла африка звучи като порицание на безразборния секс от устата на курва.
10 Септември 2004 10:21
Естествено е европейците да са против това, което виждат и разбират. На тъпите американски овце им промиват гладките мозъци с лесносмилаеми "истини" и те отдавна са спряли да мислят- точно както е казано в наръчника за пропаганда: "заблудената тълпа трябва да се превърне от участник в наблюдател на събитията".
10 Септември 2004 10:27
Tull,
ако прочетеш внимателно само тези три пасажа от пуснатата от теб статия, сигурно ще разбереш защо Буш обича Буш
"Много европейци вече са решили, че знаят каква е причината. Те твърдят, че при Джордж Буш, Америка загуби ума си. Америка на Буш пренебрегна и международните договори и закони"
"и да изградят Европа като световна сила, със самостоятелни отношения с Русия, Африка и преди всичко с Близкия изток. Ние считаме, че тези хора ще се възползват от неизбежните разногласия, които възникват във всеки съюз, за да разрушат самия съюз. Те прикриват старомодните си възгледи за господството на великите сили зад идеалите на ООН и международното право."
"Дейвид Фрам е...и бивш автор на речите на президентът Буш, вкл и на израза “Ос на злото”."
10 Септември 2004 10:28
Ян Бибиян : ти какъв досег си имал със "супер мислещите, суперинтелигентни и със супер чисти и непромити мозъци" европейци, че се изказваш така? За 70% от германце най-важното е да се налее с бира, да се натъпче с ядене и да се напърди на воля на масата след като е бачкал цял ден. Ако искаш да видиш пък "великата свободна и свободомислеща младеж на великата Х'Испаня" оди до Мадрид и се врътни привечер покрай дискотеките и то из централни квартали да видиш как същата младеж с трезв и чист отговорен ум тегли бели пътечки масово от капаците на колите и как се налива с алкохол за да разисква после дълбокомислени политически теми в дискотеката...
10 Септември 2004 10:28
До горния:

Бъркаш желаното с действителното. Обединена Европа е по.голям пазар от Америка и именно заради това Европа се еманципир и вече води самостоятелна политика. Европа вече и свърхсила, с която всички се съобразяват. Препрадките към някаква благодарност дължима на американците е направо смешна. Ако се върнем още по-назад, Америка нямаше да съществува без намесата на Франция в Гражданската им война срещу англичаните.

А кой създаде и управлява обединена Европа? Франция и Германия. Следващият етап е Федерация Франция-Германия, която вече се подготвя /общи министерски съвети вече са установена практика/.

Тъжно за американците, но идеята за присъединяване на Турция е именно, за да бъде доминиран Близкия изток и оттам целия арабски свят по цивилизован начин. В същата посока е и стратегическото партньорство Франция-Германия-Русия. Това е начинът икономическата сила на ЕВропа да бъде трансформирана в сфери на политическо влияние.

Ако нещо радикализира исляма това е войната в Ирак и сега целият свят е застрашен от дебилната политика на Буш.
10 Септември 2004 10:36
DULL, оти не дадеш линко само, па ни зариваш с помия?! Пиши само:
Натиснете тук и ке ти разберем тегобите... Па и тая статия, дека си я постнал е от 22.06.2004, а на 23.06 има неколко статийки, като:
Войната в Чечения: Горещото кавказко лято започна, където можем да прочетем, че
Нападението срещу Назран свидетелства за съхранения боен потенциал на силите на чеченската съпротива. Тези сили са достатъчно добре подготвени, за да влязат в бой с редовни части и дори да щурмуват града. Това не са терористични актове – това е продължение на войната, чийто край беше тържествено обявен от Кремъл преди две години.

А требе ли да четем статиите на Валентин Хаджийски
“Frailty, thy name is Europe!”, или новоевропейският антисемитизъм и интервюто с Бронислав Вилдщайн: Никъде на Изток няма истинска декомунизация?
Ей, глист, фани ми се мани с тая еврейска пропаганда, оти ако те фана ке ти ги скинам ногите!
10 Септември 2004 10:38
Dominus : в леко дълбоко заблуждение си.
60% от световното потребление се прави от САЩ. 2/3 от света работи за САЩ и ако САЩ "фалира" много икономики, включително в западна Европа ще гризнат здраво дръвчето. Да на говорим за тоталния срив, който ще настъпи на далекоизточните борси, промишленост и икономики.
Лошо няма в това Европа да е силна, но тя някак си иска да го прави за сметка на САЩ, което ако погледнем без пристрастия, чисто обективно си е абсурд да се мисли, че може да стане без съпротива от САЩ.
За благодарност не става дума, а за факти, но ако не беше политиката на САЩ, сега във Франция също щяха да спорят, 9-ти септеври влика или черна дата е и трябва ли да честват червената армия, която ги е владяла 50 години...
Ако САЩ страдат от манията да са суперсила номер 1 в света и да озъптяват държави наляво и надясно, то те поне го могат и го правят. Франция има не по-малки болни амбиции за това, заедно с Германия, само че не е достатъчно силна да го прави и отчаяно се опитва да слага прът в колелата на САЩ вместо да прави общоизгодна политика с тях.
10 Септември 2004 10:41
Сахугани, колко испанци познаваш, че да съдиш какви са?
Аз познавам много - живея сред тях. И въпреки многото им дефекти (като всички други) са едни от най-приятните хора сред които можеш да живееш. Много, ама много по-лесно е общуването и живеенето сред испанци отколкото сред българи, за съжаление.
А това за "пътечките" къде го видя? По какви места си ходил в Мадрид? Аз съм РАБОТИЛ в дискотеки и това което описваш си е плод или на фантазията ти, или си ходил в някои пиклив латиноамерикански бар, или си го видял веднъж и си правиш генерални изводи.
Как се наливала с алкохол. Ха-Ха-Ха! Че това къде го няма??? В Българските дискотеки сигурно ходят абсолютни трезвеници да си полафят за политика.
Абе айде стига глупости.
Да не говорим, че е върха на простотията да оценяваш една нация по поведението на тийнейджърите и петък вечер...
10 Септември 2004 10:48
Европейският пазар е от 350 млн. души, американският от 250 млн.: проста аритметика. Колкото до дълговете на Америка към европейски и японски банки, той възлиза на над 650 милиарда.

Единственият печеливш бизнес на Америка остана войната. Тя генерира развитието на икономиката им.

Колкото до Франция и Германия, недей да ги подценяваш. Те водят парада в Европа, това е спасението на света: силна и обединена Европа, общ президент, външен министър, обща отбрана и валута. Това е което не се харесва на Америка и тя се опитва да разделя европейците, но очевидно без особен успех.

Европа ще овладее и Близкия изток, ще цивилизова и ИЗточна ЕВропа, и Русия с дипломатически интелигентни методи. Другото е каубойщина.

Впрочем, конфликтът между ЕВропа и Америка се задълбочи, именно защото европейците опонираха с обективни аргументи, а американците им отвръщаха с лични обиди /както и вие правите във форума/ на национална основа, което е проява на доста лош вкус и незащитима кауза.
10 Септември 2004 11:04
UNFAIRENHEIT 9/11
The lies of Michael Moore.
By Christopher Hitchens

ONE OF THE MANY PROBLEMS WITH THE AMERICAN LEFT, and indeed of the American left, has been its image and self-image as something rather too solemn, mirthless, herbivorous, dull, monochrome, righteous, and boring. How many times, in my old days at The Nation magazine, did I hear wistful and semienvious ruminations? Where was the radical Firing Line show? Who will be our Rush Limbaugh? I used privately to hope that the emphasis, if the comrades ever got around to it, would be on the first of those and not the second. But the meetings themselves were so mind-numbing and lugubrious that I thought the danger of success on either front was infinitely slight.

Nonetheless, it seems that an answer to this long-felt need is finally beginning to emerge. I exempt Al Franken's unintentionally funny Air America network, to which I gave a couple of interviews in its early days. There, one could hear the reassuring noise of collapsing scenery and tripped-over wires and be reminded once again that correct politics and smooth media presentation are not even distant cousins. With Michael Moore's Fahrenheit 9/11, however, an entirely new note has been struck. Here we glimpse a possible fusion between the turgid routines of MoveOn.org and the filmic standards, if not exactly the filmic skills, of Sergei Eisenstein or Leni Riefenstahl.

To describe this film as dishonest and demagogic would almost be to promote those terms to the level of respectability. To describe this film as a piece of crap would be to run the risk of a discourse that would never again rise above the excremental. To describe it as an exercise in facile crowd-pleasing would be too obvious. Fahrenheit 9/11 is a sinister exercise in moral frivolity, crudely disguised as an exercise in seriousness. It is also a spectacle of abject political cowardice masking itself as a demonstration of "dissenting" bravery.

In late 2002, almost a year after the al-Qaida assault on American society, I had an onstage debate with Michael Moore at the Telluride Film Festival. In the course of this exchange, he stated his view that Osama Bin Laden should be considered innocent until proven guilty. This was, he said, the American way. The intervention in Afghanistan, he maintained, had been at least to that extent unjustified. Something—I cannot guess what, since we knew as much then as we do now—has since apparently persuaded Moore that Osama Bin Laden is as guilty as hell. Indeed, Osama is suddenly so guilty and so all-powerful that any other discussion of any other topic is a dangerous "distraction" from the fight against him. I believe that I understand the convenience of this late conversion.

Fahrenheit 9/11 makes the following points about Bin Laden and about Afghanistan, and makes them in this order:

1) The Bin Laden family (if not exactly Osama himself) had a close if convoluted business relationship with the Bush family, through the Carlyle Group.

2) Saudi capital in general is a very large element of foreign investment in the United States.

3) The Unocal company in Texas had been willing to discuss a gas pipeline across Afghanistan with the Taliban, as had other vested interests.

4) The Bush administration sent far too few ground troops to Afghanistan and thus allowed far too many Taliban and al-Qaida members to escape.

5) The Afghan government, in supporting the coalition in Iraq, was purely risible in that its non-army was purely American.

6) The American lives lost in Afghanistan have been wasted. (This I divine from the fact that this supposedly "antiwar" film is dedicated ruefully to all those killed there, as well as in Iraq.)

It must be evident to anyone, despite the rapid-fire way in which Moore's direction eases the audience hastily past the contradictions, that these discrepant scatter shots do not cohere at any point. Either the Saudis run U.S. policy (through family ties or overwhelming economic interest), or they do not. As allies and patrons of the Taliban regime, they either opposed Bush's removal of it, or they did not. (They opposed the removal, all right: They wouldn't even let Tony Blair land his own plane on their soil at the time of the operation.) Either we sent too many troops, or were wrong to send any at all—the latter was Moore's view as late as 2002—or we sent too few. If we were going to make sure no Taliban or al-Qaida forces survived or escaped, we would have had to be more ruthless than I suspect that Mr. Moore is really recommending. And these are simply observations on what is "in" the film. If we turn to the facts that are deliberately left out, we discover that there is an emerging Afghan army, that the country is now a joint NATO responsibility and thus under the protection of the broadest military alliance in history, that it has a new constitution and is preparing against hellish odds to hold a general election, and that at least a million and a half of its former refugees have opted to return. I don't think a pipeline is being constructed yet, not that Afghanistan couldn't do with a pipeline. But a highway from Kabul to Kandahar—an insurance against warlordism and a condition of nation-building—is nearing completion with infinite labor and risk. We also discover that the parties of the Afghan secular left—like the parties of the Iraqi secular left—are strongly in favor of the regime change. But this is not the sort of irony in which Moore chooses to deal.

He prefers leaden sarcasm to irony and, indeed, may not appreciate the distinction. In a long and paranoid (and tedious) section at the opening of the film, he makes heavy innuendoes about the flights that took members of the Bin Laden family out of the country after Sept. 11. I banged on about this myself at the time and wrote a Nation column drawing attention to the groveling Larry King interview with the insufferable Prince Bandar, which Moore excerpts. However, recent developments have not been kind to our Mike. In the interval between Moore's triumph at Cannes and the release of the film in the United States, the 9/11 commission has found nothing to complain of in the timing or arrangement of the flights. And Richard Clarke, Bush's former chief of counterterrorism, has come forward to say that he, and he alone, took the responsibility for authorizing those Saudi departures. This might not matter so much to the ethos of Fahrenheit 9/11, except that—as you might expect—Clarke is presented throughout as the brow-furrowed ethical hero of the entire post-9/11 moment. And it does not seem very likely that, in his open admission about the Bin Laden family evacuation, Clarke is taking a fall, or a spear in the chest, for the Bush administration. So, that's another bust for this windy and bloated cinematic "key to all mythologies."

A film that bases itself on a big lie and a big misrepresentation can only sustain itself by a dizzying succession of smaller falsehoods, beefed up by wilder and (if possible) yet more-contradictory claims. President Bush is accused of taking too many lazy vacations. (What is that about, by the way? Isn't he supposed to be an unceasing planner for future aggressive wars?) But the shot of him "relaxing at Camp David" shows him side by side with Tony Blair. I say "shows," even though this photograph is on-screen so briefly that if you sneeze or blink, you won't recognize the other figure. A meeting with the prime minister of the United Kingdom, or at least with this prime minister, is not a goof-off.

The president is also captured in a well-worn TV news clip, on a golf course, making a boilerplate response to a question on terrorism and then asking the reporters to watch his drive. Well, that's what you get if you catch the president on a golf course. If Eisenhower had done this, as he often did, it would have been presented as calm statesmanship. If Clinton had done it, as he often did, it would have shown his charm. More interesting is the moment where Bush is shown frozen on his chair at the infant school in Florida, looking stunned and useless for seven whole minutes after the news of the second plane on 9/11. Many are those who say that he should have leaped from his stool, adopted a Russell Crowe stance, and gone to work. I could even wish that myself. But if he had done any such thing then (as he did with his "Let's roll" and "dead or alive" remarks a month later), half the Michael Moore community would now be calling him a man who went to war on a hectic, crazed impulse. The other half would be saying what they already say—that he knew the attack was coming, was using it to cement himself in power, and couldn't wait to get on with his coup. This is the line taken by Gore Vidal and by a scandalous recent book that also revives the charge of FDR's collusion over Pearl Harbor. At least Moore's film should put the shameful purveyors of that last theory back in their paranoid box.

But it won't because it encourages their half-baked fantasies in so many other ways. We are introduced to Iraq, "a sovereign nation." (In fact, Iraq's "sovereignty" was heavily qualified by international sanctions, however questionable, which reflected its noncompliance with important U.N. resolutions.) In this peaceable kingdom, according to Moore's flabbergasting choice of film shots, children are flying little kites, shoppers are smiling in the sunshine, and the gentle rhythms of life are undisturbed. Then—wham! From the night sky come the terror weapons of American imperialism. Watching the clips Moore uses, and recalling them well, I can recognize various Saddam palaces and military and police centers getting the treatment. But these sites are not identified as such. In fact, I don't think Al Jazeera would, on a bad day, have transmitted anything so utterly propagandistic. You would also be led to think that the term "civilian casualty" had not even been in the Iraqi vocabulary until March 2003. I remember asking Moore at Telluride if he was or was not a pacifist. He would not give a straight answer then, and he doesn't now, either. I'll just say that the "insurgent" side is presented in this film as justifiably outraged, whereas the 30-year record of Baathist war crimes and repression and aggression is not mentioned once. (Actually, that's not quite right. It is briefly mentioned but only, and smarmily, because of the bad period when Washington preferred Saddam to the likewise unmentioned Ayatollah Khomeini.)

That this—his pro-American moment—was the worst Moore could possibly say of Saddam's depravity is further suggested by some astonishing falsifications. Moore asserts that Iraq under Saddam had never attacked or killed or even threatened (his words) any American. I never quite know whether Moore is as ignorant as he looks, or even if that would be humanly possible. Baghdad was for years the official, undisguised home address of Abu Nidal, then the most-wanted gangster in the world, who had been sentenced to death even by the PLO and had blown up airports in Vienna* and Rome. Baghdad was the safe house for the man whose "operation" murdered Leon Klinghoffer. Saddam boasted publicly of his financial sponsorship of suicide bombers in Israel. (Quite a few Americans of all denominations walk the streets of Jerusalem.) In 1991, a large number of Western hostages were taken by the hideous Iraqi invasion of Kuwait and held in terrible conditions for a long time. After that same invasion was repelled—Saddam having killed quite a few Americans and Egyptians and Syrians and Brits in the meantime and having threatened to kill many more—the Iraqi secret police were caught trying to murder former President Bush during his visit to Kuwait. Never mind whether his son should take that personally. (Though why should he not?) Should you and I not resent any foreign dictatorship that attempts to kill one of our retired chief executives? (President Clinton certainly took it that way: He ordered the destruction by cruise missiles of the Baathist "security" headquarters.) Iraqi forces fired, every day, for 10 years, on the aircraft that patrolled the no-fly zones and staved off further genocide in the north and south of the country. In 1993, a certain Mr. Yasin helped mix the chemicals for the bomb at the World Trade Center and then skipped to Iraq, where he remained a guest of the state until the overthrow of Saddam. In 2001, Saddam's regime was the only one in the region that openly celebrated the attacks on New York and Washington and described them as just the beginning of a larger revenge. Its official media regularly spewed out a stream of anti-Semitic incitement. I think one might describe that as "threatening," even if one was narrow enough to think that anti-Semitism only menaces Jews. And it was after, and not before, the 9/11 attacks that Abu Mussab al-Zarqawi moved from Afghanistan to Baghdad and began to plan his now very open and lethal design for a holy and ethnic civil war. On Dec. 1, 2003, the New York Times reported—and the David Kay report had established—that Saddam had been secretly negotiating with the "Dear Leader" Kim Jong-il in a series of secret meetings in Syria, as late as the spring of 2003, to buy a North Korean missile system, and missile-production system, right off the shelf. (This attempt was not uncovered until after the fall of Baghdad, the coalition's presence having meanwhile put an end to the negotiations.)

Thus, in spite of the film's loaded bias against the work of the mind, you can grasp even while watching it that Michael Moore has just said, in so many words, the one thing that no reflective or informed person can possibly believe: that Saddam Hussein was no problem. No problem at all. Now look again at the facts I have cited above. If these things had been allowed to happen under any other administration, you can be sure that Moore and others would now glibly be accusing the president of ignoring, or of having ignored, some fairly unmistakable "warnings."

The same "let's have it both ways" opportunism infects his treatment of another very serious subject, namely domestic counterterrorist policy. From being accused of overlooking too many warnings—not exactly an original point—the administration is now lavishly taunted for issuing too many. (Would there not have been "fear" if the harbingers of 9/11 had been taken seriously?) We are shown some American civilians who have had absurd encounters with idiotic "security" staff. (Have you ever met anyone who can't tell such a story?) Then we are immediately shown underfunded police departments that don't have the means or the manpower to do any stop-and-search: a power suddenly demanded by Moore on their behalf that we know by definition would at least lead to some ridiculous interrogations. Finally, Moore complains that there isn't enough intrusion and confiscation at airports and says that it is appalling that every air traveler is not forcibly relieved of all matches and lighters. (Cue mood music for sinister influence of Big Tobacco.) So—he wants even more pocket-rummaging by airport officials? Uh, no, not exactly. But by this stage, who's counting? Moore is having it three ways and asserting everything and nothing. Again—simply not serious.

Circling back to where we began, why did Moore's evil Saudis not join "the Coalition of the Willing"? Why instead did they force the United States to switch its regional military headquarters to Qatar? If the Bush family and the al-Saud dynasty live in each other's pockets, as is alleged in a sort of vulgar sub-Brechtian scene with Arab headdresses replacing top hats, then how come the most reactionary regime in the region has been powerless to stop Bush from demolishing its clone in Kabul and its buffer regime in Baghdad? The Saudis hate, as they did in 1991, the idea that Iraq's recuperated oil industry might challenge their near-monopoly. They fear the liberation of the Shiite Muslims they so despise. To make these elementary points is to collapse the whole pathetic edifice of the film's "theory." Perhaps Moore prefers the pro-Saudi Kissinger/Scowcroft plan for the Middle East, where stability trumps every other consideration and where one dare not upset the local house of cards, or killing-field of Kurds? This would be a strange position for a purported radical. Then again, perhaps he does not take this conservative line because his real pitch is not to any audience member with a serious interest in foreign policy. It is to the provincial isolationist.

I have already said that Moore's film has the staunch courage to mock Bush for his verbal infelicity. Yet it's much, much braver than that. From Fahrenheit 9/11 you can glean even more astounding and hidden disclosures, such as the capitalist nature of American society, the existence of Eisenhower's "military-industrial complex," and the use of "spin" in the presentation of our politicians. It's high time someone had the nerve to point this out. There's more. Poor people often volunteer to join the army, and some of them are duskier than others. Betcha didn't know that. Back in Flint, Mich., Moore feels on safe ground. There are no martyred rabbits this time. Instead, it's the poor and black who shoulder the packs and rifles and march away. I won't dwell on the fact that black Americans have fought for almost a century and a half, from insisting on their right to join the U.S. Army and fight in the Civil War to the right to have a desegregated Army that set the pace for post-1945 civil rights. I'll merely ask this: In the film, Moore says loudly and repeatedly that not enough troops were sent to garrison Afghanistan and Iraq. (This is now a favorite cleverness of those who were, in the first place, against sending any soldiers at all.) Well, where does he think those needful heroes and heroines would have come from? Does he favor a draft—the most statist and oppressive solution? Does he think that only hapless and gullible proles sign up for the Marines? Does he think—as he seems to suggest—that parents can "send" their children, as he stupidly asks elected members of Congress to do? Would he have abandoned Gettysburg because the Union allowed civilians to pay proxies to serve in their place? Would he have supported the antidraft (and very antiblack) riots against Lincoln in New York? After a point, one realizes that it's a waste of time asking him questions of this sort. It would be too much like taking him seriously. He'll just try anything once and see if it floats or flies or gets a cheer.

Indeed, Moore's affected and ostentatious concern for black America is one of the most suspect ingredients of his pitch package. In a recent interview, he yelled that if the hijacked civilians of 9/11 had been black, they would have fought back, unlike the stupid and presumably cowardly white men and women (and children). Never mind for now how many black passengers were on those planes—we happen to know what Moore does not care to mention: that Todd Beamer and a few of his co-passengers, shouting "Let's roll," rammed the hijackers with a trolley, fought them tooth and nail, and helped bring down a United Airlines plane, in Pennsylvania, that was speeding toward either the White House or the Capitol. There are no words for real, impromptu bravery like that, which helped save our republic from worse than actually befell. The Pennsylvania drama also reminds one of the self-evident fact that this war is not fought only "overseas" or in uniform, but is being brought to our cities. Yet Moore is a silly and shady man who does not recognize courage of any sort even when he sees it because he cannot summon it in himself. To him, easy applause, in front of credulous audiences, is everything.

Moore has announced that he won't even appear on TV shows where he might face hostile questioning. I notice from the New York Times of June 20 that he has pompously established a rapid response team, and a fact-checking staff, and some tough lawyers, to bulwark himself against attack. He'll sue, Moore says, if anyone insults him or his pet. Some right-wing hack groups, I gather, are planning to bring pressure on their local movie theaters to drop the film. How dumb or thuggish do you have to be in order to counter one form of stupidity and cowardice with another? By all means go and see this terrible film, and take your friends, and if the fools in the audience strike up one cry, in favor of surrender or defeat, feel free to join in the conversation.

However, I think we can agree that the film is so flat-out phony that "fact-checking" is beside the point. And as for the scary lawyers—get a life, or maybe see me in court. But I offer this, to Moore and to his rapid response rabble. Any time, Michael my boy. Let's redo Telluride. Any show. Any place. Any platform. Let's see what you're made of.

Some people soothingly say that one should relax about all this. It's only a movie. No biggie. It's no worse than the tomfoolery of Oliver Stone. It's kick-ass entertainment. It might even help get out "the youth vote." Yeah, well, I have myself written and presented about a dozen low-budget made-for-TV documentaries, on subjects as various as Mother Teresa and Bill Clinton and the Cyprus crisis, and I also helped produce a slightly more polished one on Henry Kissinger that was shown in movie theaters. So I know, thanks, before you tell me, that a documentary must have a "POV" or point of view and that it must also impose a narrative line. But if you leave out absolutely everything that might give your "narrative" a problem and throw in any old rubbish that might support it, and you don't even care that one bit of that rubbish flatly contradicts the next bit, and you give no chance to those who might differ, then you have betrayed your craft. If you flatter and fawn upon your potential audience, I might add, you are patronizing them and insulting them. By the same token, if I write an article and I quote somebody and for space reasons put in an ellipsis like this (…), I swear on my children that I am not leaving out anything that, if quoted in full, would alter the original meaning or its significance. Those who violate this pact with readers or viewers are to be despised. At no point does Michael Moore make the smallest effort to be objective. At no moment does he pass up the chance of a cheap sneer or a jeer. He pitilessly focuses his camera, for minutes after he should have turned it off, on a distraught and bereaved mother whose grief we have already shared. (But then, this is the guy who thought it so clever and amusing to catch Charlton Heston, in Bowling for Columbine, at the onset of his senile dementia.) Such courage.

Perhaps vaguely aware that his movie so completely lacks gravitas, Moore concludes with a sonorous reading of some words from George Orwell. The words are taken from 1984 and consist of a third-person analysis of a hypothetical, endless, and contrived war between three superpowers. The clear intention, as clumsily excerpted like this (...) is to suggest that there is no moral distinction between the United States, the Taliban, and the Baath Party and that the war against jihad is about nothing. If Moore had studied a bit more, or at all, he could have read Orwell really saying, and in his own voice, the following:

The majority of pacifists either belong to obscure religious sects or are simply humanitarians who object to taking life and prefer not to follow their thoughts beyond that point. But there is a minority of intellectual pacifists, whose real though unacknowledged motive appears to be hatred of western democracy and admiration for totalitarianism. Pacifist propaganda usually boils down to saying that one side is as bad as the other, but if one looks closely at the writing of the younger intellectual pacifists, one finds that they do not by any means express impartial disapproval but are directed almost entirely against Britain and the United States …

And that's just from Orwell's Notes on Nationalism in May 1945. A short word of advice: In general, it's highly unwise to quote Orwell if you are already way out of your depth on the question of moral equivalence. It's also incautious to remind people of Orwell if you are engaged in a sophomoric celluloid rewriting of recent history.

If Michael Moore had had his way, Slobodan Milosevic would still be the big man in a starved and tyrannical Serbia. Bosnia and Kosovo would have been cleansed and annexed. If Michael Moore had been listened to, Afghanistan would still be under Taliban rule, and Kuwait would have remained part of Iraq. And Iraq itself would still be the personal property of a psychopathic crime family, bargaining covertly with the slave state of North Korea for WMD. You might hope that a retrospective awareness of this kind would induce a little modesty. To the contrary, it is employed to pump air into one of the great sagging blimps of our sorry, mediocre, celeb-rotten culture. Rock the vote, indeed.

Correction, June 22, 2004: This piece originally referred to terrorist attacks by Abu Nidal's group on the Munich and Rome airports. The 1985 attacks occurred at the Rome and Vienna airports. (Return to the corrected sentence.)

Christopher Hitchens is a columnist for Vanity Fair. His latest book, Blood, Class and Empire: The Enduring Anglo-American Relationship, is out in paperback.
10 Септември 2004 11:08
Amilcar : не става дума изобщо за пикливи латино барове, а за централни чассти на Мадрид. Но тази тема е безсмислена, а и мисля, че и друг път е ставало дума за това. Българите пиели, че кой казва, че не пият (англичаните и германците се наливат в пъти повече), но да ми прехвалвате "великите западноевропейци".
Dominus : пътя на човешката цивилизация е един президен, една валута, една обща обединена държава, но това не го искат западноевропейците също. Не го искат повече от САЩ, не са си и помръднали пръста за да го направят. Приемат държави като нас в ЕС поставяйки ни унизителни и ограбващи ни условия не защото милеят за нас, а защото ги е страх да не се обърнем към САЩ, ако те ни отхвърлят.
Това за пазара дето го каза беше анти всякаква икономическа логика. Питай един счетоводител как 2+2 прави 5. Това не е чиста математика, защото един пазар не е важен само с числеността си а и с покупателната си способност. Не можеш да сравняваш общия европейски пазар с американския въобще в това отношение...поне в момнента.
Не искам дискусията да се превръща в защита на една или друга страна, а да се гледа обективно на нещата. Нещата не са чернобели и САЩ може да имат и кофти политика, но не викайте "осанна" на не по-малко кофти политиката на западна Европа, гаче ли реки от злато са потекли от франсетата към нас. Ако има на кого да сме бесни за злини сторени ни в миналото то това са точно западна Европа и Русия, а не САЩ.
10 Септември 2004 11:16
Същата статия във в. "Новинар" днес е озаглавена "СВЕТЪТ ПРЕДПОЧИТА ДЖОН КЕРИ, САЩ - ДЖОРДЖ БУШ"!
...
Е, в САЩ мюсюлманите обявиха, че ще дадат подкрепата си за Джон Кери... - "за когото и да е, само не за Буш"...
10 Септември 2004 11:16
По-мъдри от нас са рекли, че като се ритат атовете, го отнасяме ние, магаретата.
10 Септември 2004 11:20
Sahugani,

виждам, че се върна към добрия тон.
Дали ЕС ни е поставил в унизителни условия или ние самите, оставям да си отговориш сам. В крайна сметка, не те искат да влязат в нашиия съюз, а ние.

Намирам за изключително подло и нагло, да разглеждаме Европа като "касичка", а да я водим антиевропейска политика.

Изобщо, мисля че дори и формално да бъдем приети в ЕС, по-невъзможното е европейското ни самосъзнание.

Категорично съм против всякакво безкритично мислене, както към САЩ, така и към ЕС. Но само нека да не сляпо и лишено от аргументи.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД