"Мой приятел ми иска пари назаем, като настоява да подпишем запис на заповед. Какво ми гарантира тази хартийка? Как да защитя правата си, ако заповедта изчезне, или той самият изчезне и да се чудя после как да го търся? Какво всъщност означава "Запис на заповед"? Напоследък често чувам тези думи. Моля да разясните правата и задълженията по заповедта. Има ли други начини за гаранция?"
Пита Данчо Даскалов от Пловдив
Записът на заповед (ЗЗ) е форма за писмено, доброволно и предварително уреждане на финансови отношенията между физически лица и търговци. Тя улеснява взаимоотношенията в бизнеса и силно скъсява във времето съдебните процеси и съдебните разноски. Записът на заповед е
вид ценна книга
и заради важността на записаното в нея може да бъде обект на залог както и на право на задържане.
Най-общо съдържанието на ЗЗ представлява писмено обещание, дадено от издателя да плати на посочено/определено лице или на заповедта (на разпореждането на това лице) определена парична сума.
Съгласно чл. 535 от Търговския закон (ТЗ), Записът на заповед трябва да съдържа:
1. наименованието "запис на заповед" в текста на документа на езика, на който е написан (като заглавие);
2. безусловно обещание да се плати определена сума пари (посочва се точния дължим размер);
3. падеж (деня на плащането);
4. място на плащането;
5. името на лицето, на което или на заповедта, на което трябва да се плати;
6. дата и (населено) място на издаването;
7. подпис на издателя.
Документ, който не съдържа някои от горните реквизити, не е запис на заповед, но може да се таксува като разписка за дължими суми. Запис на заповед, в който не е посочен падежът, се смята платим на предявяване (връчване на страната на покана за плащане). Ако не е уговорено друго, мястото на издаването се смята за място на плащането и за местожителство на издателя. Запис на заповед, в която не е посочено населеното място на издаването, се смята издадена в мястото, посочено до името на издателя. За записа на заповед се прилагат, доколкото са съвместими с естеството й, разпоредбите за менителницата (също вид ценна книга, чието естество е предмет на друга консултация). Записът на заповед, платима на определен срок след предявяването,
трябва да се предяви на издателя за приемане до една година от издаването. Издателят може да съкрати или да удължи този срок.
Издателят трябва да удостовери върху документа, че му е предявен, да постави дата и да се подпише. Най-често обаче следва отказ и поради това
връчването се практикува с нотариална покана
като отказът му се удостоверява с подписите на двама свидетели. Срокът след предявяването тече от датата, удостоверена от издателя върху записа. Отказът на издателя да удостовери предявяването, или да постави дата се установява с протест чрез нотариус, чиято дата се смята като начало на срока след предявяването. Тази процедура е важна с оглед на последващи съдебни действия по събиране на обещаната сума.
По принцип не се налага нотариална заверка на подписа на самозадължилото се лице в самия ЗЗ. Достатъчно е подписът да бъде лично поставен от лицето, което е споменато в ЗЗ. Този документ по логика и по правна презумпция се съхранява от поемателя, а не от издателя. ЗЗ е несъдебно изпълнително основание по смисъла на чл.237 от Гражданския процесуален кодекс. Като ценна книга съдът бързо издава въз основа на нея изпълнителен лист срещу задълженото лице/а. Това става в закрито съдебно заседание без призоваване на издателя-длъжник и на взискателя-поемател. Държавната такса за издаване на изпълнителен лист "зад гърба" на длъжника е 2% върху дължимата сума, отразена в ЗЗ. След получаването на изпълнителния лист поемателят на актива може да образува
принудително изпълнително производство
и чрез съдия-изпълнител да си събере дължимия размер. Едва на това ниво длъжникът-издател на ЗЗ вече ще бъде информиран от съдия-изпълнител да плати дължимия размер доброволно в 7-дневен срок. Ако не стори това съдия-изпълнителят има право:
- да му наложи запор на банковите сметки, респективно запор на част от трудовото възнаграждение;
- да пристъпи към опис на движими вещи, собственост на задълженото лице, намиращи се в дома или офиса му;
- да впише възбрана и да направи опис на недвижими имоти и да ги обяви на публична продан;
- при стойност на дълга над 5 000 лв. по изпълнителния лист да наложи административна мярка - забрана на длъжника да напуска страната.
|
|