За никого не е тайна какъв проблем може да бъде солта. Тя има навика да провокира биохимията на организма. Вярно, че по-често като вреди, но може и да помага.
Счита се, че 6 грама готварска сол (натриев хлорид) на ден са максималното количество, което трябва да приема човек. В него обаче се включва солта, която приемаме със зеленчуците, консервираните храни, колбасите, подправките. Това означава, че човек може изобщо да не осолява храната си и пак да си доставя необходимото количество натриев хлорид, обяснява д-р Иван Делчев, специалист по вътрешни болести в 17 ДКЦ в столицата. От по-голямо количество сол обаче организмът се нуждае през лятото, защото чрез потоотделянето човек губи много натриеви и хлорни йони, които трябва да се набавят допълнително.
Още от древността на хората им е било ясно, че разковничето е в дозата. Излишеството и от най-благотворния продукт може да се превърне в отрова. За солта това е особено валидно. Основният проблем при тази съставка е, че задържа вода в тъканите, увеличава обема им, нарушава баланса в организма и покачва кръвното. Затова по-пълните хора и хипертониците трябва да пият обезводняващи. Специалистите са установили, че при народи, които подправят ястията си с по-малко сол, броят на хипертониците, както и тежките последици от тази болест, са по-малко. Не е задължително обаче всеки любител на солта да развие хипертония.
За хората, които страдат от високо кръвно, е много по-добре да заменят готварската сол с калиева, съветва д-р Делчев. Освен че предпазва от вредното действие на големите количества натрий, калиевата сол има благоприятно въздействие върху работата на сърцето. Това е така, защото подпомага обмяната в мускулните клетки на сърцето.
Калиевата сол също е бяла на цвят. Злоупотребата и с нея обаче е във вреда на организма. Освен това не е ясно дали е възможно и как точно може да се йодира тя. Калиевата сол не е много разпространена в бита и по икономически причини, тя е по-скъпа, обяснява още д-р Делчев.
За разлика от хипертониците хората с ниско кръвно и тези, които нямат проблем с обмяната на веществата, могат спокойно да приемат натриева сол, но не над допустимите количества. Освен вкусовите качества тя има редица преимущества.
При хрема, друго възпаление на лигавицата на носа или просто за прочистване на носните канали се препоръчва редовното промиване на носа със солена вода. Разтворът се смърка, след което човек трябва да се изплакне с чиста вода. Този метод позволява затопляне и овлажняване на лигавицата на носа, дезинфектира я и потиска развитието микроорганизмите. Така се повишава устойчивостта срещу хремата и спада шансът за евентуално възпаление на гърлото. Най-добре е тази процедура да се изпълнява с морска вместо с готварска сол. Отново трябва и да се внимава с количеството й.
Особено важно за организма е действието на йодираната сол. Йодът участва в синтеза на хормоните в щитовидната жлеза. Ако има недостиг на това вещество, жлезата започва да търси начини да си го набави, в резултат на което се подува. Това е т.н. гуша. У нас това заболяване е особено разпространено във Врачанско и в района на Монтана, припомня д-р Делчев. От 1994 г. в страната ни се продава само йодирана сол. Тя трябва да се съхранява в затворени съдове и да се добавя в храната в края на топлинната им обработка. Лекарите обаче уточняват, че при възрастните гушата може да не се дължи на недостиг на йод и затова приемането на йодирана сол може да не е достатъчна мярка за борба с болестта.
За да избягва солта в ежедневието, човек трябва да ограничи осолените ядки, чипса, сосовете, туршиите и другите консерви. Пресните плодове, зеленчуци и подправки съдържат по-малко натрий. Сиренето и кашкавалът пък могат да се заменят с мляко.
|
|