В последно време се вихрят силни страсти около няколко спортни имота. Толкова силни, че човек започва да се чуди свършиха ли се апетитните парцели, та всякакви "инвеститори" все по-настойчиво протягат ръце към стадиони и зали.
---------
През миналата година бента отприщи доста интересна сделка на Министерството на младежта и спорта (ММС). Неговият стопанин Васил Иванов-Лучано даде зала "Универсиада" и хотел "Тотокомплекс Шанс" на "Златни пясъци" като апортна вноска за 50% участие на държавата в "Спорт хотелс Олимпика България" АД. Останалите 50% са на частната фирма "Проектстрой БГ", която се оказа свързана с шефа на младежкото НДСВ Делян Пеевски - син на изпълнителния директор на тотализатора Ирена Кръстева. Прокуратурата образува проверка по законността на сделката, но и до днес не ясен резултатът.
Малко по-късно, пак с подписа на Лучано, столичният колодрум също бе внесен като апорт, но за едва 30%, в "Комплекс Сердика БГ". Частният капитал в това АД беше пак на.... "Проектстрой БГ", която на практика се сдоби с около 30 декара в Борисовата градина. Там, според Лучано, трябваше да се строи хотел и спортно-развлекателен комплекс.
И за двете сделки
Лучано бе хокан
от депутатите
в комисията за младежта и спорта. Там бяха изнесени данни, че министърът е лишил държавата от 100 000 лв. печалба от "врътката" с "Универсиада" и хотел "Тотошанс". Също там Лучано си призна, че през март 2004 г. е наредил на НСБ да изкупи акции на стойност 865 000 лв. от "Проектстрой БГ", за да изравни акциите в дружеството с колодрума, което обогатява частната фирма с въпросната сума.
Дали в резултат от медийния и депутатски натиск или заради факта, че в Борисовата градина не може да се строи хотел без разрешение от културното министерство и без промяна на регулационния план, но наесен Лучано си смени тотално мнението. Той обяви, че вади колодрума от АД-то, без финансови вреди за държавата. А през септември, когато откриваше колоездачната обиколка, министърът се зарече да го предостави на колосъюза (БКС).
Тези дни в намеренията на министъра пак настъпи обрат. Разбра се, че
НСБ ще раздели
имота на две.
Състезателната писта - за колоездачите, а прилежащите територии - около половината от общо 30-те дка, ще бъдат преустроени в "полигон за хвърляния" към атлетическата федерация (БФЛА). Планът е колодрумът да бъде обграден с тренировъчна писта за бягания, сектори за мятане на диск, гюлле, копие и чук. Така, според шефа на НСБ Марио Примджанов, БФЛА ще има задължителните за организиране на международни състезания условия в близост до ст. "Васил Левски". Целта е посочена - кандидатура за Зимната европейска купа през 2007 г. При това отново ще се прилага познатата схема - създаване на смесено дружество, понеже за реализиране на идеята били нужни около 2 млн. лв.
БКС, който стопанисва колодрума вече 80 г., възропта. "Нямаме нищо против атлетите, но ако им трябват сектори за хвърляния, да си ги направят някъде другаде. Ние също кандидатстваме за голямо състезание - европейското през 2007 г. И не можем да го получим, ако нямаме писти за загрявка край основния овал, както и боксове за отборите", каза шефът на БКС Стефан Войнов, който впрочем бе първият шеф на НСБ. Колоездачите намериха и несъответствия в чертежите. Ако сегашният план се изпълни, копията и чуковете ще падат на съседния ст. "Българска армия". Точно затова и заради думите на Примджанов, че пак ще се прави смесено дружество, от БКС заподозряха, че въпросните полигони са само претекст, а всъщност ще се строи нещо друго, несвързано със спорта. Затова те са готови да съберат 10 000 колоездачи от страната, които да бранят с жива верига колодрума.
Впрочем за
цялата неразбория
със спортните имоти
вината си е на Лучано, който непрекъснато си мени мнението. Като пресен министър той се закани първо да довърши започнатия от тогавашната ДАМС регистър на спортните имоти с национално значение, които няма да подлежат на раздържавяване. Длъжен е да го направи и по чл.48 от Закона за спорта. Затова бе остро критикуван от депутатите в парламентарната комисия, но в отговор обяви, че пътят е създаване на смесени дружества. За целта е внесъл проект за промяна на спъващия устрема му закон. И остро критикува контрапроекта на депутатите-спортисти, подкрепени от НСА, които настояват да има бази с национално значение.
Ако има такива бази, няма да има такива случаи като варненската "Спортпалас". Нея Лучано хариза на БОК за 10 г. срещу смешния наем от 3900 лв. А Иван Славков обеща там да се готвят всичките ни олимпийци и да направи олимпийски колеж "Пиер дьо Кубертен". По договор БОК трябваше да инвестира в "Спортпалас" 1 млн. лв. Обаче дойде скандалът с олимпийските подкупи на Батето и, случайно или не, 2 месеца след Атина`04, договорът бе прекратен. Официалното обяснение е, че БОК не си е плащал наема. Това в министерството трябваше да очакват, защото олимпийският комитет е организация с нестопанска цел.
Сега на величествената някога база "Спортпалас" е отредена друга участ. Тя ще бъде ремонтирана основно, за да се въведе отново в активна експлоатация. Това ще стане след ремонта на базата в Белмекен, който се изпълнява от... "Проектстрой БГ".
Но не само
Лучано се заиграва
със спортни имоти. Това правят и негови колеги. Като вицепремиера Николай Василев. Той пък лобира активно за унгарската компания "Тригранит", която си хареса стадион "Раковски", за да строи развлекателен комплекс "Сити център" за 300 млн. евро. Василев бил оторизиран от премиера да задвижи процедурата по деактуването на стадиона и той да стане частна държавна собственост, вместо публична държавна. Планът бе разкрит пред медиите от ОСК "Левски" и известни наши спортисти, някои от които депутати. Лучано обяви, че нищо не е знаел, но няма да допусне такава сделка, защото част от имота е на ММС. Същото обеща и вътрешният министър Георги Петканов, чието ведомство пък държи мажоритарния дял от стадиона. Намеси се дори президентът Първанов.
Но и това не спря напористите унгарци. Вицепрезидентът на "Тригранит" Питър Лоренцо обяви, че не се отказват. "Тези господа просто не са запознати коректно с нашите планове. До месец ще ги представим в община "Триадица", защото се нуждаем от подкрепа на местно ниво", каза той. Тези дни обаче "Тригранит" като че изгуби и най-верния си сподвижник - Василев. Унгарците опитали да подкупят няколко журналисти, което предизвика бурна ответна реакция на вицето: "Смятам, че компанията може би ще трябва да преосмисли инвестиционните си планове в България".
Впрочем, покрай "Раковски" изникна и друг казус. От ОСК "Левски" разкриха, че
зала "Триадица"
вече е в частни ръце.
Това е станало през 2003 г., когато със заповед на областния управител на София Росен Владимиров бившите собственици на поземления имот са обезщетени със 75% от залата, оценена на 688 397 лв. Така Столична община е загубила собствеността върху имота и нищо чудно в скоро време да го сполети съдбата на една друга зала, в която навремето се играеше активно баскетбол - "Сливница". Тя още в зората на демокрацията бе реституирана и се превърна в мебелен салон.
Специфичен начин за разпореждане със спортните си имоти показа и военното министерство. Пет от тях - хотел "ЦСКА", незаетите спортни обекти в "Червено знаме", комплекс "Къро", ст. "Тича" и комплекс "Черно море" във Варна, бяха дадени за 10 г. на сдружение с нестопанска цел, учредено в обществена полза. То има право на стопанска дейност. Общата пазарна оценка на имотите е 18 186 300 лв. В управата на въпросното сдружение, наречено Национална спортна асоциация към МО, влизат военен зам.-министър, двама депутати, зам.-шеф на Генщаба, зам.-шеф на Агенцията по приватизация, шефът на кабинета на спортния министър и един бизнесмен, братовчед на министъра на отбраната Николай Свинаров.
И за да не са концентрирани раздорите със спортни имоти само в столицата, наскоро имаше проблеми и в Пловдив. Там пък общинската фирма "Пловдив-инвест" пожела да стопанисва спортен комплекс "Лаута" в едноименния парк, включително и ст. "Локомотив". Добре, че един от общинарите е легендата на "Локото" Христо Бонев. Зума настоял и колегите му склонили точката с искането на въпросната фирма да отпадне временно от дневния ред.
Докога ще е така, не се знае. Но е видно, че, след като мина голямата приватизация, някои във властта започват да се занимават сериозно с по-дребни хапки като разните ведомствени имоти. Така де - като няма риба и ракът е риба.
|
|