От 2007 г. банките ще отпускат кредити само на компании или нестопански организации, които притежават рейтинг. Счита се, че така рискът от необслужени кредити ще се намали. В България все още на пръсти се броят фирмите, градовете и общините с рейтинг.
"Ситуацията на пазара у нас много напомня положението преди 4-5 г. със сертификатите по системата за управление на качеството ISO. Фирмите още не са наясно какво ги очаква", коментира изпълнителният директор на Българската агенция за кредитен рейтинг (BCRA) Цветан Ризов.
Но началото все пак е поставено. София и Варна са първите градове с кредитен рейтинг. Варна е с рейтинг ВВ по скалата на Moody's, София - BB по скалата на Standard & Poor's.
Община Добрич също публично обяви, че ще си поръча кредитен рейтинг, защото това ще повиши интереса на инвеститорите.
През октомври стана ясно, че компанията "GPY Prim" ще инвестира в консервни предприятия в Пазарджик, но преди това е поръчала за своя сметка изготвянето на кредитен рейтинг на града на агенция Moody's.
В България кредитен рейтинг изготвят няколко компании - Българската агенция за кредитен рейтинг (BCRA), "Кредитреформ", Агенция за кредитен рейтинг "Инфостат", която е собственост на фирма "Дата" БГ и Българска рейтингова агенция /БРА/, работеща в стратегическо партньорство с Българската агенция за експортно застраховане /БАЕЗ/. 25% от нея са собственост на БАЕЗ, а 75% държи частното дружество "Браво инвестмънтс" ООД - сравнително нов фонд за рисков капитал.
BCRA има сключен договор с индийската кредитна агенция ICRA, която е част от мрежата на Moody`s. Тя работи с Банка ДСК, ЗПАД "Булстрад" и ПОК "Доверие", "Евроинс" и др.
Партньори на БРА са Корпоративна търговска банка, финансовото и икономическото министерства.
Що е то кредитен рейтинг?
Това е резултат от оценка и класификация на различни рискове, свързани с дейността на фирма, община или човек. Рейтингът е независимо мнение за кредитоспособността на определен длъжник и оценява степента, в която той може да изплати изцяло и навреме своите задължения. Една фирма или град може да получи различен рейтинг за различните си по вид и срок задължения.
Не е задължително компанията да има кредитен рейтинг, но той е необходим при кандадатстване за заем. Както е със стандартите ISO - те също са доброволни, но всяка фирма се стреми да ги има.
По поръчка на клиентите си рейтинговите агенции изготвят секторни анализи, инвестиционни проучвания, кредитни доклади и рейтинг.
Българска рейтингова агенция например е разразботила методология за определяне на рейтинга на физическите лица по поръчка на българска банка, която ще развива бизнес с кредитни карти.
Фирма от шивашкия бранш примерно може да поръча проучване за мястото си на пазара. Тогава се оценява пазарът, конкуренцията, перспективите пред компанията. "Така се прави класация на бранша и се намира точното място на фирмата", обяснява Цветан Ризов от BCRA. С този рейтинг фирмата обаче не може да получи кредит. Все пак банките разчитат и на своите кредитни инспектори, оценяващи риска за отпускане на пари.
За да изготви кредитен рейнинг, агенцията трябва да разполага с пълната информация за финансовите показатели на фирмата. По подобна методология се изготвят кредитните рейтинги на общините. Кметствата у нас са проблемни платци и трупат много дългове. Според експертите вариант за получаване на добър рейтинг е
няколко общини да се обединят
по даден проект. Така рискът за банките ще е по-малък, а обезпеченията по кредити - по-големи.
Няколко от общините с кредитен рейтинг емитираха емисии облигации, които се търгуват на Българската фондова борса. За рейтинги на общините се заговори и в парламента покрай промените в Закона за общинския дълг. Депутатите дадоха възможност на кметовете и общинските съвети да търсят външно финансиране, а не да разчитат само на бюджетната си издръжка. За получаването на заеми е необходима прозрачност, защото общинският дълг е част от вътрешния.
Дори компанията да не се нуждае от кредит, наличието на рейтинг е нейната визитна картичка и достатъчно условие за прозрачност. Участието в класация дава достъпна информация за оценка на финансовия риск и управлението му, подобрява взаимодействието между банките и частните предприемачи. Той помага и на потребителите да се ориентират по-лесно в данните за фирмите. Това важи най-вече за публичните компании, при които прозрачността е основно изискване.
Големите български компании поръчват своя кредитен рейтинг на международно признатите агенции, защото работят с международни банки и големи чуждестранни клиенти. Standard&Poor's например определи рейтинга на НЕК като ВВ.
По-малки български фирми е по-добре да работят с местни агенции. Те добре познават родния пазар, а и повечето от тях имат сключени договори с банки.
Срокът за изготвяне на кредитен рейтинг
по света е между 6 и 8 седмици. У нас той е малко по-дълъг, заради по-слабата организация във фирмите, твърдят от бранша. А и още не е преодоляно нежеланието на повечето фирми да предоставят пълната информация. С рейтинга фирмената история излиза на светло.
Клиентите-лица са длъжни да изпращат в агенцията данни на всеки три месеца, но промени се правят веднъж годишно. Клиентът може да оспори резултатите, ако има допълнителна информация, която е съществена за рейтинга. Публикация на кредитен рейтинг става само с разрешение на поръчителя.
Възможно е и трети лица да поискат рейтинги. Ако медии поръчат класация на 10 банки, тя ще се направи на базата на публична информация.
Цените на услугите са конфиденциални, те зависят от структурата и оборота на клиентите, допълнителни услуги като мониторинг и поддържка на рейтинга. Цената включва ежегодното публикуване на кредитната оценка.
----------
История
Двете най-големи рейтингови агенции са основани в САЩ през 1900 г. Дотогава се счита, че както един джентълмен не би отворил чуждо писмо, така не би попитал и за отчетите на компанията, в която е вложил пари.
Джон Мууди е първият, който сметнал, че е необходима обективна информация за различните инвестиционни възможности и публикувал "Наръчник за оценка на индустриалните фирми".
През 1901 г. Хенри Пуур публикува "Наръчник за оценка на фирмите от жп индустрията".
Мууди пръв използвал методика за оценка на кредитен риск и издал "Седмичен анализ на финансовото състояние" през 1909 г.
Три са глобалните рейтингови агенции в света - Standard&Poor's, Moody's и Fitch IBKA. Те работят с най-влиятелните финансови институции и помагат при оценка на рискове, свързани с различни инвестиционни проекти.
Съществуват и много регионални рейтингови агенции - в Япония, Корея, Индия, Чехия и т.н. Някои от тях са свързани с големите, например чешката е свързана с Moody's. Standard&Poor's има участия в регионалните рейтингови агенции на Русия, Индия, Китай, Бразилия. Fitch IBKA работи с агенции от Полша, Пакистан, Перу и др. Други от агенциите са независими като тези в Япония и Корея.
---------
Какво означава рейтинговата скала
AAA/ааа
Изключително висока способност за навременно посрещане на финансовите задължения. Значителна финансова стабилност. Отлична перспектива за развитие. Изключително нисък кредитен риск.
AA/аа
Много висока способност за навременно посрещане на финансовите задължения. Значителна финансова стабилност. Много нисък кредитен риск.
A/а
Висока способност за навременно посрещане на финансовите задължения. Слаба чувствителност към неблагоприятни изменения в бизнеса или икономическата среда. Финансова стабилност. Нисък кредитен риск.
BBB/ввв
Задоволителна способност за навременно посрещане на финансовите задължения. Добро финансово състояние. Чувствителност към неблагоприятни изменения в бизнеса или икономическата среда. Умерен кредитен риск.
BB/вв
Посрещането на финансовите задължения се влияе до голяма степен от неблагоприятните изменения в бизнеса или икономическата среда. Финансовото състояние е средно. Непостоянен тренд на развитие. Съществува кредитен риск.
B/в
Висока степен на несигурност относно финансовата стабилност и способността за погасяване на финансовите задължения. Силна чувствителност към неблагоприятни изменения в бизнеса или икономическата среда. Висок кредитен риск.
CCC/ссс
Неблагоприятни промени в бизнеса или икономическата среда могат значително да влошат състоянието на дружеството и да доведат до невъзможност за погасяване на финансовите задължения. Слабости във финансовото състояние. Значителен кредитен риск.
CC/сс
Съществува значителен риск от изпадане в несъстоятелност и неплащане. Ниска способност за погасяване на финансовите задължения. Съществени проблеми във финансовото състояние.
C/с
Много висок риск от изпадане в несъстоятелност. Значителна опасност от непогасяване на финансовите задължения. Много слабо финансово състояние.
D/d
Дружеството е в несъстоятелност или ликвидация, няма възможност за погасяване на финансовите си задължения.
Тенденция - на база анализираните данни за дейността на фирмата
Положителна (+), Отрицателна (-), Постоянна (без +/-)
Заб.: Означенията ааа, аа, ..., d се използват за малки и средни предприятия. Индекс "р" означава че рейтингът е изготвен по публична информация.
Милен Велчев:
-ха наздраве за поредния милион в моя джоб