По данни на Националния осигурителен институт (НОИ) към края на ноември осигуровки дължат 2 092 965 души, или близо 27% от хората, които ползват услугите на здравната каса. Това означава, че едва около 100 000 души са погасили дълга си.
-------------------------------
От 1 октомври Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) спря да плаща за лечението на хората с повече от 3 неплатени осигуровки. Данните тогава сочеха, че нередовни платци са около 2 190 000 души.
От касата не коментираха провала на мерките за събиране на дълговете.
Обяснението вероятно е в непоследователната политика на правителството към некоректните българи. Дни след като НЗОК спря да покрива лечението на длъжниците, здравното министерство обяви, че държавата осигурява безплатна болнична и спешна помощ.
После правителството внесе спешно промени в Закона на здравното осигуряване. Според тях длъжниците ще могат да получат отново безплатно лечение, ако до 31 януари 2005 г. внесат 3 осигуровки - или 36 лв. - независимо какви суми дължат на касата. Тепърва за неосигурени ще се смятат онези, които нямат повече от 3 вноски за последните 15 месеца. В момента за длъжници се броят хората без 3 вноски от 2000 г. досега. Хората с дългове от 2001 и 2002 г. автоматично ще отпаднат от черния списък.
На 200 000 души с ниски доходи държавата ще поеме здравните осигуровки от началото на следващата година. Досега те трябваше сами да внасят данък здраве.
Едва 1,2 млн. лв. е спестила здравната каса през октомври, когато вече не плащаше за здравните услуги на 2-та милиона неосигурени, съобщиха от НЗОК. Намалението е от парите за личните лекари, които получават ежемесечно сума за всеки записан пациент. До септември НЗОК е харчила по 8.5-9 млн. лв. за общопрактикуващите. Касата плаща по 66 ст. на личните лекари месечно за пациент между 18 и 65 г. В тази група влизат повечето неосигурени, тъй като държавата поема вноските на пенсионерите и децата.
Намаление в плащанията за болниците и специализираната помощ през октомври обаче няма.
За първи път здравната каса и НОИ засякоха броя на неосигурените през 2003 г. Тогава се оказа, че 2,7 млн. души не са внасяли редовно данък здраве.
Парламентът бързо промени закона, за да могат неосигурените да подадат молби за разсрочено плащане и да не загубят здравни права. От поправката се възползваха 110 000 души.
Сериозна част от хората без вноски са в чужбина - около 700 000 души. Голяма е и групата на неосигурените по вина на работодателя. По закон те не губят право на безплатно лечение, но трябва лично да отидат в НОИ, за да го докажат. В групата са и студенти и войници, за които е плащано, но няма поименни данни за осигуровки.
Борчовете на всички длъжници остават. Те би трябвало да се събират от Агенцията за държавни вземания. В момента обаче тя не може да събира дългове от физически лица. Освен това осигурителните вземания имат 5-годишна давност, след което се опрощават, т.е. догодина ще започнат да отпадат задълженията от 2000 г.
Борчовете на всички длъжници остават. Те би трябвало да се събират от Агенцията за държавни вземания. В момента обаче тя не може да събира дългове от физически лица. Освен това осигурителните вземания имат 5-годишна давност, след което се опрощават, т.е. догодина ще започнат да отпадат задълженията от 2000 г.