:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,342
Активни 652
Страници 1,809
За един ден 1,302,066

МВФ май ще преглътне 150 лв. минимална заплата

Кабинетът обаче се поддаде на натиска отвън за по-гъвкаво работно време
Снимка: Борислав Николов
Въпреки твърдата позиция на МВФ за ограничаване нарастването на някои социални харчове догодина, шефът на мисията за България Ханс Фликеншийлд получи вчера твърд отпор от социалния министър Христина Христова. След срещата им се очакваше двамата да направят съвместно изявление, но Фликеншийлд си тръгна, без да отрони и дума.

На преговорите пратеникът на фонда не казал нищо конкретно, но принципно се съгласил с прословутите 20 аргумента на Христова в защита на 150 лв. минимална заплата догодина. Според участници в разговора той е склонен да преглътне увеличението, но заявил, че от централата все още го намират за доста голямо. Окончателната си позиция Фликеншийлд ще обяви в края на мисията на 16 декември. Освен минималната заплата, другият много спорен въпрос между МВФ и кабинета е премахването на добавките за прослужено време.

"Вие още ли държите на вашите 20 аргумента защо трябва да се увеличи минималната заплата?", попитал в началото на срещата чуждият гост. В отговор министър Христова официално му ги връчила и обяснила, че промяната засяга около 460 хил. души, което е малка част от работниците в България. 92 000 от тях са заети в бюджетната сфера.

Министерството е пресметнало, че общият разход на работодателите от увеличението ще бъде 68 млн. лв. Точно по-голямата тежест за бизнеса е сред аргументите на МВФ против резкия скок. В бюджета обаче щели да постъпят около 600-700 хил. лв. повече от данъци и над 20 млн. лв. повече от осигурителни плащания. Като ефект се очаква и да се редуцира сивата икономика, и част от заетите да излязат на светло при една по-достойна заплата.

В битката с Фликеншийлд министър Христова извадила дори статия от сп. "Икономист". Миналата седмица списанието подреди България сред 28-те страни с най-ниски доходи и най-ниска минимална заплата. Ние не желаем повече да бъдем държани в този списък, казала Христова. Тя обяснила на госта си, че от скока на минималното възнаграждение с 25% няма да пострада конкурентоспособността на икономиката ни, но ще се подобри качеството на работната сила. Точно обратната прогноза направиха завчера консултанти пред "Файненшъл таймс", според които с увеличението на заплатите догодина работната ни ръка няма да бъде вече толкова привлекателна за чуждите инвеститори.

На вчерашните преговори Фликеншийлд все пак получил и една добра новина. Социалният министър му съобщила, че е постигнато съгласие да се подготвят поправки в Кодекса на труда, които да позволят по-гъвкаво работно време. За целта се прави работна група, която трябва да даде предложение до 2 месеца. МВФ не е изисквал такива промени от правителството, но редица доклади на Световната банка и други чужди институции направиха такива препоръки в последните месеци. Затова Христова предлага със съгласието на работника да може да се полага допълнителен труд извън сега регламентираните 150 часа на година.

---



КАРЕ

ПРОТИВОРЕЧИЯ



По темата с премахването на класовете шефът на мисията на МВФ е бил информиран, че това няма да стане до края на годината, както бе поискал кабинетът. Христова предупредила, че за промяната трябва консенсус между социалните партньори. Синдикатите остро възразиха срещу ангажимента и 2 седмици блокираха София с протести срещу това. Министър Христова е обещала да се сформира работна група, която отново да покани синдикатите за консултации. Срок обаче няма, така че до изборите може и да не се постигне съгласие. Социалното министерство все още стои на позицията си, че при смяна на работното място работникът трябва да губи правото на допълнително заплащане за прослужено време. Синдикатите се опасяват, че това ще доведе до масови уволнения.
11
309
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
09 Декември 2004 05:07
Какво ще преглътнат бандитите от МВФ не знам, ама как ще преглътнем ние в РБ 75 евро на месец знам...

Като поплювковци!

Имаше едно време един профсъюзен виц, в който лоялен член беше попитал кой ще осигури въженцата за утрешното бесене - всеки сам или ще се раздават от предприятието.

Сега знаем - ще ни ги отпуснат като помощ от благотворителна организация, спонсорирана от МВФ, с парите които източва от РБ...

А бе, да ви ... демокрацията!
09 Декември 2004 09:27
не бе, златен, проблема не е в демокрацията,
а в управляващите дОмократи!
Тяхната ...
09 Декември 2004 09:54
ЕВАЛА НА НАШИТЕ!
09 Декември 2004 11:07
Привлекателността на работната сила се състои в нейното качество, а не в нейната ефтиния. Така е, впрочем и с всяка стока в пазарната икономика.
Похвално е желанието на г-жа министърката да извади България от унизителния списък на страните с най-ниски заплати. Макар че това едва ли ще стане единствено с козметична корекция на минималната заплата!
09 Декември 2004 11:09
И аз казвам ЕВАЛА, че защитиха мизерната 150 левова заплата. Все пак ако няма активна политика по доходите както е в много ЕС страни, заплатите ще си седят на едно място.
09 Декември 2004 11:27
Евала на Христова... Така е, жена ще ви защити... Като няма мъже с пиш...ки да го направят...
09 Декември 2004 11:43
дедовец, привлекателността на работната сила се състои в СЪОТНОШЕНИЕТО между нейното качество и цената и. Дано 150-те кинта да отговарят на качеството. Дано! За съжаление не съм 100% сигурен.
Например изобретателя на SNIFFEX не успя да започне производство в БГ и му се наложи да отиде в Switzerland. Банките в БГ не му отпуснали кредит!!! Ами тия "банкери" заслужават ли 150 лева на месец???
09 Декември 2004 12:41
По-гъвкавото работно време означава работа по 10 часа на ден без да ти заплащат извънреден труд. Също така работа и събота и неделя също без заплащане на извънреден труд. Уловката е че на такова работно време ще работят само хора които са съгласни и им го пише в трудовия договор т.е. всички ние, защото приказки от сорта "като не ти харесва напускай" сме ги чували вече многократно.
Абе от ЕС си поготвят почвата за инвеститорите - там да бачкат по 6 часа за 5000 евро, а тук да бачкаме по 10 часа за 250 лева. Ето това е вече робство.
Ураааа да живее демокрацията - от 15 години вече можем спокойно всичко да говорим без притеснения че ще ни арестуват, но умирайки от глад
09 Декември 2004 14:38
Никъде в статията не се посочва, че става въпрос за минимална МЕСЕЧНА
заплата. Дали шефът на МВФ не си е мислел, че се иска минималната
ДНЕВНА заплата да е 150 лв и затуй се е дърпал.Колкото до класовете
нищо не пречи на работодателите да премахнат класовете и с равностойността им да се увеличи основната заплата.
09 Декември 2004 15:20
kerpendeto++, много си прав за тия банкери.
В случая с нашенските банкери минималната заплата им е
даже в повече. Още повече че от нашия гръб я съдират.
Ама нали и те са хора, аре да живеят!
10 Декември 2004 03:03
Драги съотечественици, унизителното третиране, което ни сервира всеки път МВФ е само потвърждение за мизерното състояние в което се намира нашето правителство. Има невероятно много материяли, които доказват гибелната за всяка страна намеса на МВФ. У нас той е пълновластен господар. Помислете си само 150 лева на месец са по- малко от един лев на час, по- малко от половин евро, при цени на тока, на отоплението, на бензина, на основните продукти от потребителската кошница еднакви или почти еднакви с тези в Щатите или Канада. Вземете само лихвените проценти по ипотеките за закупуване на къщи, те са двапъти по- големи от тези в Европа. Да не говорим за промишлените изделия, за електрониката, за какво ли не. Всеки може да надникне за цените у нас и да ги сравни с тези в Европа, картината е повече от отчайваща. Изводът е повече от отчайващ, това е модерното на 20 век робство, в което робите си стоят по местата и за тях няма даже грижа да оцеляват, защото пазарът на гладните е планетен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД