Движението е добро средство срещу не едно и две неразположения на организма. Човек може да тренира всичко, включително и как да не му става лошо при полет със самолет. Това правило обаче не е абсолютно, защото към 30% от хората, каквото и да правят, получават неразположение при полет със самолет, казва д-р Румен Златев, специалист по авиомедицина във Военна болница.
Спортове или обикновени упражнения вкъщи, в които има въртеливи движения, помагат на организма да подобри координацията си. Подобни тренировки обаче не могат да помогнат на хора, които са предразположени към проблема, както и на страдащите от нарушено кръвоснабдяване на главата и шията, обяснява д-р Златев. Ако човек има шипове или стеснени кръвоносни съдове, притокът на кислород спада и това води до дисфункция на вестибуларния апарат.
Обикновено при летене голяма част от хората страдат от т.н. болест на движението. Нейните симптоми са гадене, повръщане, сърцебиене, изпотяване, виене на свят, повишение или снижение на кръвното налягане, обяснява д-р Златев. Причината за болестта е, че турболенциите по време на полет, излитането и кацането разстройват работата на вестибуларния апарат, който се намира в средното и вътрешното ухо. Така посредством централната и вегетативната нервна система настъпва неразположението на тялото.
Друг начин на смекчаване на симптомите на болестта на движението е чрез лекарства. Те потискат дейността на вестибуларния анализатор и облекчават неразположението, но магическо хапче няма, казва още лекарят. Той препоръчва преди полет хората да избягват газирани напитки, защото промяната в налягането води до разширяване на газовете.
Със самолет не е добре да летят хора с наскоро прекаран инфаркт или инсулт, със сърдечна или дихателна недостатъчност, както и с по-сериозни белодробни проблеми. Продължителното пътуване със самолет не се отразява добре и на страдащите от разширени вени, защото дългото стоене в една поза е предпоставка за образуването на тромби.
Нормално е чувството на страх от летене, но ако е силно изразено, е необходима помощ от психолог, казва още д-р Златев. Колкото повече човек пътува със самолет, толкова повече този страх намалява.
|
|