Лято е. Тропическо и телевизионно. Според специалистите поради ниската гледаемост това е баш времето на екранните повторения. И като се завъртяха едни и същи филми - чак драгият зрител да се почувства като студент по кинознание, който е научил наизуст сюжета, ракурсите на камерата, та и мимиките на главния герой при всяка реплика.
"Английският пациент", иначе един добър филм, преди няколко месеца мина най-напред по Канал 1 и БТВ, а после по по-големите кабеларки. "СК филм" - телевизия, която, както личи и от името й, би трябвало да бъде филмова, - излъчва по 10-11 филма на ден заедно с повторенията. Простичката сметка показва, че само тя показва над 3000 филма на година. Всъщност заглавията й не са повече от 600-700. Бройката до 3000 се попълва от повторения. "Любимите" й филми са "ФБР срещу мафията" и "Съвременните приключения на Том Сойер", които през февруари
се въртяха по
3-4 пъти на седмица
И сега поне по един-два пъти "напомнят за себе си", та от началото на годината са натрупали над 20-ина излъчвания. Същият този "ФБР срещу мафията" бе показан по "СК филм" и в "Канал 3" в един и същ ден с разлика с 3-4 часа.
Подобно е положението с двете серии на "Астерикс и Обеликс", "Версенжеторикс", "Гоя", "Под напрежение", "Хартиени куршуми", "Идеалната мишена", "Какво искат жените", "Милионите на Мадиган", "Полицейско управление в Ел Ей", "Делтата" и много други. "Свръхчовек" за една седмица бе излъчен в "Канал 3", "Александра", "Телекабел" и "СК филм". "Великата Беке" и до днес си "обикаля" от "Диема" в "Центрум груп", в "Канал 3", "Александра" и ВВТ. Все филми отпреди 10-12 години. И в това нямаше да има нищо лошо, ако те бяха стойностни и качествени. Ама не са. В много кабелни телевизии вървят под рубриките "Премиера" и "Представяме", понякога и "Пожелахте да видите" (друг е въпросът доколко зрителят наистина е пожелал да види един изтъркан от употреба филм).
Ако е неизбежно американските филми да залеят екрана (по цял свят), неизбежно ли е ние
да гледаме най-пошлите?
Трите "Диеми" от време на време предлагат по някой френски филм. Единствена ВВТ си позволява да поддържа рубрика за руско кино.
От 12-13 г. в тв ефира се въртят едни и същи, около 2000 филма. И на пръсти се броят телевизиите, които имат желание за собствена филмова програма.
Всичко опира до пари. Филмите отдавна не са изкуство, а субкултура и бизнес. И се купуват на няколко телевизионни и филмови фестивала "на пакети". Те се състоят от няколко сравнително най-нови - дотолкова, доколкото е изтекъл срокът им за големия екран и видео (общо около година), после по-старички, най-стари, че дори и глупави, които попълват бройката на пакета. Навремето "пакетите" се купуваха от кинокритици. Днес - от търговци и собственици на кабелни телевизии, които нямат познания за художествените качества на филма.
Само че на един фестивал са представители и на БНТ. И понеже тя е национална телевизия, "нейният" пакет не може да се купува от друга телевизия у нас. Той се пази година и нещо. Останалите телевизии у нас имат право да купуват чак след като мине този срок. Ясно е, че дори и да имат желание, те не могат да купят най-новото и най-гледаното. Друг е въпросът доколко БНТ купува най-стойностното. Специалистите в бранша са единодушни, че вече 15 години тя не купува най-доброто, което се предлага, защото нямала пари. То и кабеларките нямат пари, въпреки че на зрител получават по 10-15 евроцента за програма - така се "връзва" месечният абонамент за 56 програми на около 15 лева. Никой обаче не знае нито колко са зрителите, нито колко са домовете, в които има кабелна телевизия. Смята се, че са около 1.5 милиона - значи около 600 000 домове. С други думи, на месец се въртят около 4 200 000 евро, които се разпределят между съответните телевизии. Само дето те не отиват за купуване на качествени филми.
Един е изходът - на когото не му уйдисва, да ходи на кино (не че и по родните кина могат да се видят кой знае колко стойностни продукции). На другите им остава единствено да чакат неделята за поредната серия на безвъзвратно остарелия "Мистър Бийн" по Канал 1.
добре, че пускат реклами
с тези 10-15 годишни филми - олеле