:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,559
Активни 762
Страници 29,124
За един ден 1,302,066

Най-полезният хляб е пълнозърнестият

Белият се препоръчва при стомашно-чревни разстройства
Снимка: Велислав Николов
Нито едно меню не е редно да минава без поне минимално количество хляб. В него има твърде ценни за организма вещества. Здравият човек може да приема по 150-200 г на ден. Специалистите обаче препоръчват като най-ценен пълнозърнестия хляб. Целите зърна пшеница съдържат от 1% до 4% микро и микроелементи, сред които калций, фосфор, калий. Има и много витамини, най-вече от групата "В", казва доц. Даниела Попова, началник на Клиниката по диетика в ИСУЛ. Зърнените белтъци пък имат ниско съдържание и на някои незаменими аминокиселини. В зърната се намират редица баластни вещества, които не доставят енергия, но изпълняват благоприятни за организма функции - създават усещане за ситост, регулират чревната перисталтика, нормализират чревната флора, спомагат за изхвърляне на вредните вещества чрез изпражненията, могат да абсорбират токсини, микроорганизми, дори извличат холестерола и вредните мазнини от храната, помагат за отстраняване и на радиоактивни замърсители. Затова за организма е най-добре да приема цели пшенични зърна или хляб, приготвен от пълнозърнесто брашно.



Здравословните брашна обикновено са по-тъмни на цвят,



защото не са добре рафинирани и пречистени, което запазва полезните им свойства. Възможно е при производството да се вложат допълнително баластни вещества. Типовият хляб също се прави от определен вид пълнозърнесто пшенично брашно.

Пълнозърнестите хлябове обаче не се препоръчват на хора със стомашно-чревни проблеми, казва доц. Попова. Редовната им консумация може да влоши чревната функция и да предизвика подуване на червата. За тези хора се препоръчват пречистените, т.е. белите хлябове.

Ръженият хляб се прави от тъмно брашно и също е по-полезен от белия хляб. Според доц. Попова ръженият хляб има качествата на пълнозърнестия. Ръжта съдържа много витамини, минерали, баластни вещества, подпомага работата на червата, препоръчва се при запек. Ръженият хляб има



по-ниска енергийна стойност и е подходящ за диабетици



Царевичният хляб е диетичен и се препоръчва на болни, които страдат от алергия към глутен. Тези хора не бива да консумират жито, защото имат непоносимост към съставката му глутен. Белтъчините на царевичното зърно притежават редица незаменими аминокиселини. Царевицата има пречистваща функция за организма.

"Често хлябът погрешно се обвинява за редица заболявания и нарушения. Виновен е не той, а начинът, по който се консумира като количество и качество", казва доц. Попова. Той трябва да се приема балансирано. При хората с високо кръвно и затлъстяване може да се ограничи, а не напълно да се изключи от менюто. Дори белият хляб не е вреден, но той се препоръчва за сравнително здрави хора и такива със стомашно-чревни разстройства. Още по-добра опция е човек да сменя от време на време типа хляб, който слага на масата.

Ако има съмнения, че закупеният хляб не отговаря на съдържанието върху етикета, всеки гражданин може да се обърне към ХЕИ.
1
3394
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
29 Юли 2005 22:23
ХЛЯБЪТ е полезен за ГЛАДНИЯ!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД