:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,115
Активни 490
Страници 8,582
За един ден 1,302,066

Експерти искат отделни училища за малки и големи

Идеята е всички деца да учат само сутрин, защото е по-здравословно. В министерството на образованието са скептични
Радикална реорганизация на учебния процес предлагат експерти от Центъра по опазване на общественото здраве към здравното министерство. Те смятат, че следобедната смяна трябва да се премахне и всички от I до XII клас да ходят на училище само сутрин. За да стане това обаче, школата трябва да се разделят на основни и гимназиални.



Идеята е да се подобри качеството на учебния процес и да се осигурят по-здравословни условия за децата, обясни доц. Стефанка Шпангенберг, специалист по хигиена на детско-юношеската възраст в центъра. Експертите смятат, че първата смяна е по-благоприятна за развитието на децата, защото съзнанието им сутрин е по-свежо, а натоварването - по-малко. Те се аргументират и с това, че в много западни страни учениците се обучавали само сутрин.

Отделянето на малките от големите ученици пък ще позволи по-адекватна среда и съответстващи на ръста и теглото им чинове. Децата с неправилна стойка заради неудобни столове и маси са от 15 до 35-40%.

Тези предложения не са нереалистични, считат в Центъра за обществено здраве. Според тях разделянето на учениците не е толкова трудно заради намаляващия брой ученици и освобождаването на помещения. Експертите не са правили изчисления колко би струвало евентуално преустройство.

На практика обаче това означава генерално преструктуриране на образованието. По данни на статистиката у нас има 395 т. нар. пълни училища от I до XII клас. Те ще трябва да се разделят на две, а новите да се пререгистрират. Ще са необходими допълнителни помещения и нови училищни ръководства.

Сходна идея безуспешно е опитвана в община Троян, научи "Сега". Там има две училища от I до XII клас, едно основно и две начални. "Искахме да съберем всички деца от I до IV клас в двете начални училища, за да не им влияят отрицателно по-големите", обясни зам.-кметът Розалина Русинова. Така средните училища щели да поемат учениците от V до XII клас.

В момента в България има 34 такива училища, но законът за народната просвета не предвижда подобно делене. Срещу решението се обявили и родителите, защото базата в средните училища е по-добра и събирането на малките накуп нарушавало правото им на избор.

"Условията по места са твърде различни, за да се приложи в национален план такава мярка. Някъде имат свободни помещения, другаде - не. Това ще създаде голямо напрежение", допълни Русинова.

Не сме получавали официално предложение, коментираха от Министерството на образованието и науката. Оттам също смятат, че подобна промяна е свързана със сериозни структурни промени и не може да става самоцелно извън цялостната визия за модернизацията на образованието.
19
732
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
25 Февруари 2005 22:35
...

Редактирано от - Vox_Dei на 18/7/2007 г/ 23:13:12

25 Февруари 2005 22:53
Чудят се какво да измислят. Айде стига глупости. Пък и питайте един гимназиялен ученик кога предпочита да учи - сутрин или следобед?! Познайте от три... А най ми хареса следното:


съзнанието им сутрин е по-свежо, а натоварването - по-малко


Кой пък кога го определи това? Шмульовци... зависи от човека.

25 Февруари 2005 23:33
Идеята е добра, но трудно може да се реализира. По проучване на ЮНЕСКО най-добре се усвояват знания от 9 до 12, съответно учебното време трябва да е от 8.30 до 13 ч. Учебният процес преди и след това време е неефективен и почти безсмислен. Друго ценно в тази идея е за различните възрасти да има подходящи чинове - на тях децата прекарват много часове и при неудобна поза бързо се уморяват.
26 Февруари 2005 00:02
предложението е супер, и на намаляващата цифра ученици е вече приложимо, защото не навсякъде назапад има само сутрешна смяна - малко са училищата.
Доказано е , въпреки че зависи малко и от човека, както и има такива; които са напушени и пак учат, че между 13-16 часа и между 22-6 х човек не е продуктивен.

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
26 Февруари 2005 01:39
Училищата се запазват като брой, а учениците намаляват по демографски причини свързани с икономическата ситуация в страна, която може да даде само 250 лв. за учителска заплата.
Всеки директор може да се разпростира в рамките на делегираните му права и бюджети. Щом в едно училище началните класове са в отделно крило с отделни лавка, учителска стая и разписание, и цялото училище е само първа смяна, значи и други директори могат да поработят по въпроса.
26 Февруари 2005 03:43
Всичко може, стига да има желание.
България има два избора - да става все по-цивилизована европейска страна, или да си остане в соц-ориента. Мрънкащите вечни недоволници къде предпочитат?
26 Февруари 2005 07:21
аз лично предпочитам европата
26 Февруари 2005 09:15
Ако някой има свои предложения за подобряване на основното и средното образование - да ги сподели в специализирания проект за събиране на граждански предложения за образованието на сайта на Движение Български Великден - http://www.bgvelikden.org


И моля ви - нека не почваме друга тема за това кой и какво е Българският Великден (има предостатъчно информация на сайта, прочетете преди да твърдите нещо), а да се опитаме да НАПРАВИМ нещо КОНКРЕТНО и ПОЛЕЗНО за образованието.

Редактирано от - Красимир Гаджоков на 26/2/2005 г/ 09:20:15

26 Февруари 2005 11:06
proba
26 Февруари 2005 13:21
Идеята е добра. По принцип умствената работоспособност на децата /а и на хората изобщо/ е най-добра сутрин. Да не говорим, че двете смени се практикуват със съвсем комерсиална цел - свободните помещения се отдават под наем на частни училища и сдружения.
26 Февруари 2005 15:04
Съвсем не е безсмислено предложението, но е доста незипълнимо при сега наличния сграден фонд, поне в големите градове. Замислете се, че даже някои от елитните училища на София съжителстват с други в една и съща сграда.
26 Февруари 2005 18:36
Хубажо е, че има експерти, които са започнали да мислят! Поразително е, че е пълно с училища в БГ, които са на две смени. Истина е, а не преувеличение примерът който давам: в една и съща класна стая на едни и същи чинове, сутрин учат първокласници, а след обед 12-ти клас. На мен изобщо не ми става ясно как е възможно дете на 7 години и мъж на 19 да седят с часове на един и същ чин и това да се окаже здравословно! Не е ли близко до акъла на даскалиците?
26 Февруари 2005 18:43
За пореден път се убеждавам, че в Министерството на образованието има само не толкова развити в интелектуален смисъл хора...
27 Февруари 2005 00:12
абе мамицата ви, не пипаите Булгарското училище, достатучно го скапахте

Редактирано от - bot на 27/2/2005 г/ 00:20:54

27 Февруари 2005 10:48
Махайте чиновете, въвеждайте, рабоша и напред към килийното училище, така ще запазим България. Разделяй и владей и спасявай децата, нищо, че на улицата без чинове отново ще стигнат до дрогата...
27 Февруари 2005 11:14
защо трябва да има чинове не мога да разбера, вместо маси и столове

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
27 Февруари 2005 13:26
Някои си падат по татко Песталоци.
Следващата им "идея" ще бъде да се възстанови и разделянето по полове...май.

Редактирано от - Doctora на 27/2/2005 г/ 13:42:07

27 Февруари 2005 21:54
ами сега, какво са виновни даскалиците за обзавеждането на училищата - все едно работниците да осигуряват машините... в заглавието е казано - експерти!...
Докторе, има и в това смисъл - в часовете по физкултура или трудово...
24 Март 2013 21:30
В повечето държави на запад, доколкото съм чувала, започват училище от 9 часа. Наистина при нас се почва училище твърде рано. Има училища, които започват в 7 и 30, това си е направо нечовешки час. Но подобно нещо не може да се случи, колкото и да са им добри намеренията. При системата на делегираните бюджети няма как да стане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД