Милош Форман започва снимките на филм, посветен на великия испански художник Франциско Гоя, съобщи вестник "Ел Паис". Американският режисьор от чешки произход ще работи в родината на гения - Испания. За работно заглавие на филма Форман е избрал "Лудостта на Гоя". Известно е, че художникът е бил измъчван от неизвестно на тогавашната наука душевно заболяване. Имал е мъчителни пристъпи и халюцинации. Един от най-прочутите цикли гравюри на Гоя е посветен именно на кошмарните му видения.
Творбата ще пресъздаде епохата от края на ХVIII в. в Испания. Историческият момент визира годините преди навлизането на Наполеон в страната. Сюжетът ще бъде изграден около драматизма в творческия процес на художника. Режисьорът ще се опита да проследи връзката между социалните събития и вътрешния свят на художника.
Главната роля, тази на Гоя, ще изиграе датският актьор Стелън Скарсхард. В образа на Великия инквизитор на Испания ще се превъплъти Антонио Бандерас.
Екипът вече е избрал мястото за заснемането на основните сцени - гр. Сеговия, намиращ се на 100 км от Мадрид. В момента се извършват подготвителните работи, като същинската реализация на лентата ще стартира през есента. При огледа на града и околностите режисьорът е бил придружаван от кметицата на Сеговия Ана Санхосе. Именно тя е обърнала внимание на Форман върху подходящата архитектура и природа. За града ще бъде голяма чест да стане площадка за филм, посветен на знаменития Гоя, твърди Санхосе.
Форман пази стари спомени от Сеговия. Той бил запленен от градчето още през 2004 г., когато посетил Световния фестивал на куклените театри. Там била една от първите изяви на двамата му синове, които са основатели на театър "Петер Форман".
Темата за лудостта на гениалната личност не е чужда на творчеството на Милош Форман. Макар първият му филм да получава награда в Кан през 1971 г., истински триумф режисьорът постига 4 години по-късно с екранизацията на романа "Полет над кукувичето гнездо". Творбата на американския белетрист Кен Киси разказва скандална история за истинския живот на пациентите в психиатричните болници и за нечовешките методи на лечение.
|
|