Все още много малко работници се възползват от ваучерите за храна, съобщи Иван Кокалов, зам.-председател на КНСБ. Работодателят може да ги отпусне на служителите си като допълнение към трудовото възнаграждение. Хората се отказват, защото трябва да плащат данъци и осигуровки върху тях.
Няма статистика колко служители са се възползвали от ваучерите, но вероятно става въпрос за няколко хиляди души, допълни Кокалов. Максималният брой на работниците с право на ваучери за храна за годината е 100 000. Ваучерът може да бъде на стойност до 40 лв. на месец, като валидността му е 1 г. С документа може да се купува само храна, без алкохол и цигари.
"Някои хора взимат такива заплати, че половината от тези 40 лв. отиват за данъци. Системата в момента е запушена", каза още Кокалов. Отдавна синдикатите настояват за премахване на данъците върху ваучерите. Така е по света, изчислено е, че това не води до загуби в бюджета, добави той.
Работодателите са освободени от данък печалба върху тези пари, но плащат еднократен данък от 20% при предаването на ваучерите и осигуровки, обясниха от Министерството на финансите.
Вчера ведомството обяви ежегодния конкурс за лицензиране на фирми, оператори на ваучерите. Те сключват договори с магазини за хранителни стоки и ресторанти. 7 фирми сега имат лиценз, който е безсрочен. Част от тях са световни лидери в тази област.











