Шефът на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу предупреди България, че времето на страната изтича, ако тя иска да избегне отлагане с 1 г. на присъединяването към ЕС, предаде Би Би Си. Барозу е заявил на премиера Сергей Станишев, че са необходими сериозни усилия за прилагането на политическите и икономическите реформи. И призовал правителството не само да приема закони, но и да ги прилага. Той е добавил, че са необходими подобрения в държавната администрация и по-добро използване на парите на ЕС.
"Много искаме България да стане член на ЕС възможно най-бързо, но времето изтича", цитира Барозу и агенция Ройтерс.
"Румъния и България загубиха време за реформи и ЕП остава критичен по отношение на тях", заяви зам.-шефът на ПГ на ПЕС по въпросите на разширяването Ян Маринус Виерсма, цитиран от Би Би Си. Според него страната ни е спряла реформите през двата месеца, докато се договаряше новото правителство.
Междувременно и австрийският федерален вицеканцлер Хуберт Горбах поиска отлагане с година за двете страни. Това стана след заседание на правителство във Виена. Според Горбах България и Румъния не са покрили всички критерии и не са готови за влизане в съюза.
В средата на октомври се очаква еврокомисарят по разширяването Оли Рен да призове България и Румъния да ускорят реформите. Докладът за напредъка на двете държави ще бъде публикуван малко по-късно. От Рен зависи дали ще препоръча забавяне на членството ни с година, а окончателното решение се очаква догодина, когато ще се състои среща на върха на страните от ЕС.
При пристигането си от Брюксел късно вечерта в понеделник премиерът Сергей Станишев обяви, че се завръща с умерен оптимизъм. Според него председателят на Европейската комисия и другите комисари подкрепили създаването на новото правителство. Той допълни, че има един месец до първия тест за работата на новия кабинет по ангажиментите за присъединяването.
Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева заяви, че правителството не е изненадано от областите, посочени от Барозу. "Нима може да ни изненада това, че трябва да положим усилия в борбата с организираната престъпност, с корупцията, с начина, по който функционира съдебната система?", каза тя пред националното радио.
Според Кунева разликата е, че вече има броени месеци до членството ни в Евросъюза и ако преди 2 или 3 години България е можела да отлага реформите, сега няма време за манкиране.
---
КАРЕ
ПРЕПОРЪКИ
Експертите от Брюксел, които са на инспекция у нас, препоръчаха парламентарната комисия по етика да изработи максимално бързо правилник за дейността си. Тя трябва да определи изискванията към депутатите, които да не допускат конфликт на интереси в дейността им. За това са настояли наблюдателите пред комисията за борба с корупцията.
Евросъюзът очаква в кратки срокове информация дали депутатите са изработили действащи правила за собствената си коректност, обясни шефът на комисията срещу корупцията в НС Бойко Великов.
Той обясни, че водеща в тази област ще бъде комисията по парламентарна етика, която се ръководи от Тодор Батилов от "Атака". Тя ще разглежда случаите на конфликт на интереси на народни представители и от нея зависи да определи кой има право да я сезира и да й предоставя информация. Необходим е и ясен регламент кога, кой и при какви обстоятелства има личен интерес от даден законопроект.
Великов допълни, че на срещата е била обсъдена и темата за имунитета на българските депутати и възможностите за свалянето му и търсенето на отговорност.
Евроекспертите разговаряха и с ръководството на Върховната касационна прокуратура и Националната следствена служба. Обсъдени са били състоянието на досъдебното производство, реформата в съдебната власт и свързаното с нея приемане на нов НПК, съобщиха от ВКП. Петимата експерти са тук до петък, а резултатът от проверката ще е готов в края на септември.
|
|