Освен парите, които получават от анонимни дарители, издателска дейност, наем от недвижими имоти, авторски права и членски внос, партиите ще получават средства и от хазната. Това реши парламентът.
Субсидията за политическите партии ще се определя при приемането на държавния бюджет и ще се разпределя между всички организации, които са взели повече от 1% на последните парламентарни избори. Първият транш ще се изплати на партиите на 31 март т. г., като парите ще се вземат от бюджетните излишъци за миналата година.
Против държавните субсидии се изказа председателят на правната комисия Светослав Лучников. Според него не е редно избирателите да финансират всички партии, включително и онези, които не подкрепят.
След 4-часови дебати по Закона за политическите партии парламентът не успя да реши колко души могат да регистрират една партия. СДС се раздели на два лагера - депутатите Панайот Ляков и Велислав Величков поискаха една партия да бъде регистрирана само ако представи на съда 1000 подписа на учредители. Зам.-шефът на НС Иван Куртев, както и Александър Джеров от Народен съюз цитираха чл. 44, ал. 1 от конституцията, според който гражданите могат свободно да се сдружават. "В една мюнхенска бирария един луд с четирима приятели направи партия и съсипа света", напомни Величков.
На спешни консултации в паузата на заседанието политическите сили се разбраха, че бройката за регистрация трябва да е 500 души, а списъците на учредителите няма да се заверяват нотариално. Този текст обаче не беше гласуван в пленарна зала.
|
|