- Проф. Черноземски, расте ли заболеваемостта от рак у нас?
- В България има национален раков регистър, който ежедневно регистрира промените в заболеваемостта. След обработката данните се публикуват в специална книга. Последната у нас е от 1997 г. Но никъде в света няма данни, които да са с интервал по-малък от три години. За съжаление данните говорят за продължаващо нарастване на заболеваемостта у нас. Има 12 555 мъже и 11 935 жени заболели само през 1997 година. А общият брой на болните в момента е около 200 хиляди души. Някои считат тази цифра за показател на лошо състояние. Напротив, заболелите от рак са в регистъра цял живот, дори и да оздравеят. А при раково болните се счита, че при преживяване над 5 години те са фактически оздравели.
- Какъв процент от регистрираните болни умират и колко са излекувани?
- Много е важно в какъв стадий се открива болестта.
-----------------
Ако е в началните първи и втори стадий, те на практика се считат за излекувани, защото лечението е успешно. Но ако ракът се открие в напреднал стадий, то общо взето проблемът е колко ще живее болният и какво ще бъде качеството на живота му. Тревожното в България е че все повече болни се откриват в напреднал стадий. От тук идва по-високата смъртност, която например за рака на маточната шийка не е характерна вече за света. В цивилизованите страни, благодарение на скрининговите прегледи, този рак се открива в началото и има минимална смъртност.
---------------------
Но цифрите не казват всичко. Например ракът на стомаха в България намалява. Някой би помислил, че това е голямо постижение на здравеопазването. А всъщност е тенденция в света, която има просто обяснение - масовата употребата на хладилника. Хората започнаха да ядат прясна храна, вместо предимно консервирана с много сол и нитрати.
- Наскоро бяха изнесени данни, че 17% от смъртността у нас се дължи на ракови заболявания. Вярно ли е това?
- По структура на смъртността в страната раковите заболявания държат второ място след сърдечно-съдовите. Сърдечно-съдовите заболявания причиняват 60% от смъртността - далеч преди рака, който държи около 13%. Като бройка това не е много в сравнение с другите, но като се има предвид характера на заболяването, тя е много сериозна за обществото. В най-напредналите страни, където има невероятни успехи при ранното откриване на сърдечно-съдовите заболявания, ракът започва да излиза на първо място по смъртност. Но не защото хората започват изведнъж да боледуват повече, а защото сърдечно-съдовите заболявания са намалели.
- Каква част от болните преживяват 5-те години, т. е. смятат се за излекувани?
- Ракът е представен от 150-200 различни заболявания, които са различни за двата пола. Следователно най-общите цифри не са най-представителни. Да вземем рака на белия дроб. Той е най-често срещан при мъжете - 21% от общата заболеваемост, или 2600 нови случая годишно. При жените процентът е 4.44 - около 400 случая. Допреди десетина години при тях изобщо нямаше рак на белия дроб, но усиленото навлизане на тютюнопушенето при жените доведе и до това. Почти всички 3000 болни са умрели. Това се дължи на особеностите на този вид рак.
- Колко време може да живее човек с рак, без да разбере?
- Зависи от вида. Аз съм работил дълги години върху канцерогенезата - процесът на създаване на рака от нормалната клетка. Това е процес на години, а не на дни или седмици. При какъвто и да е рак, за да има клинични проявления, е нужна поне една година. Става дума за признаци, които да покажат при изследвания, че въпроснатата тъкан е засегната. Но има случаи, при които развитието на болестта е от 10 до 20 години.
- Какво представлява ракът?
- Той е опасно карикатурно копие на нормалната клетка и тъкан. Туморът се състои от клетки, производни на нормалните. Например имате нормална клетка на кожата. Имате и фактор, който е увредил кожата. Нормалната клетка се трансформира постепенно в туморна и при благоприятни условия започва да се дели, и то с предимство пред останалите. И онова, което е наследство от нормалната клетка става опасен плод на туморната клетка. Тези туморни клетки не са еднакви с другите, а са тяхно карикатурно копие - имат различия в генния апарат, и извратени прояви на нормалната клетка. Отделните ракови клетки умират, но преди това се делят и това ги обезсмъртява. Нормалната тъкан, например на кожата, се дели докато се формира нормалният вид на кожата - дебелина, цвят и т.н. Докато при раковата няма ограничения, тя може да се разраства безкрай и това я прави безсмъртна.
- Освен профилактични прегледи, какъв е другият начин за предпазване от рак?
- Навремето се даваше приоритет на т. нар. първична профилактика - да няма контакт с причинител, но се видя, че нито пушенето може да се ограничи, нито вредното хранене. И се мина към вторична профилактика - организиране на дейности за ранно откриване на рак. От тази година вече започват масови скрининги за тумори. Всеки отделен рак си има специфика, но има и много важни неща, които са общи. Това е биологично явление, свързано с начина на живот. Между 75% и 90% от причините за рак са известни. Тютюнопушенето е една от основните причини без уговорки, освен, че ако пушиш лула или пура рискът е по-малък.
- Но това едва ли може да причи рак на матката.
- За съжаление, сега се открива, че пушенето влияе и на рака на маточната шийка.
-------------------
Вредните фактори се изчисляват в проценти. Най-висок е процентът на нерационалното хранене. Висококалоричната, богата на животински мазнини храна е най-опасна и държи около 40-45% от рисковете. На второ място с около 30-35 на сто е тютюнопушенето, на трето място е сексуалната хигиена при рака на половите органи. И най-малък е процентът на факторите, които причиняват т. нар. професионален рак - при контакт с вредни производства, които са общо над 300.
-------------------------
Например при полирането на плоскостите за произдвоство на мебели работниците могат да се разболеят от рак на дихателните пътища. Друг пример са саждите, които причиняват рак на кожата - това е доказано още миналия век при коминочистачите в Англия, които чистят комини не с уреди, а с телата си. Така че ако хората при начина си на живот и труд намалят контактите с тези рискови фактори, заболеваемостта ще намалее.
- Напоследък се разпространява виждането, че стресът също може да причини рак. Вярно ли е това?
- Имаше подобни проучвания, но те не намериха голямо приложение. Но по мои наблюдения и тези на колегите ми, факторът стрес е среда, която облагодетелства развитието на рак, особено когато има очевиден канцероген. Стресът има и друга функция. Когато има "дремещ" рак - група клетки, които са под контрола на организма и не са изявен и откриваем тумор, то под въздействие на стреса, равновесието в организма се разрушава и туморът започва да расте. Въобще трябва да се разбере, че ракът е спътник на човека и много важно е какви са динамичните взаимоотношения.
- Какво е лечението на първа и втора фаза на рака, тогава, когато човек може да бъде спасен?
- Има три-четири метода на лечение и те често се комбинират. Номер едно по успешност е старият, класически вариант на хирургичната намеса. Колкото и да е нежелателно да се нарушава функцията на даден орган, като се реже от него, това е много сигурен метод.
- А при рак на белия дроб?
- Имаме и такива случаи - на опрерирани и преживяли 5 години, но те са под 1 процент. След хирургичната намеса е лъчевата терапия, също успешен метод. Тя е няколко вида - дълбока рентгенова терапия, вкарване на изотопи за локално атакуване на тумора, или с линейни разтворители. Общо взето между 40 и 60 на сто от онкоболните подлежат и на лъчева терапия. И третият, силно развиващ се в момента метод за лечение е лекарствената терапия - химиотерапия или хормонотерапия. Има и четвърти метод - имунотерапия.
- Помага ли химиотерапията?
- Помага, без да се счита, че е панация. При открити болни в първа и втора фаза зависи от локализацията на тумора.
---------------------
Има случаи, когато химиотерапията е подходящият метод, но рядко това е единственото лечение. Обикновено се прилага хирургичният метод в известна комбинация с химиотерапия, или само лъчевият метод. Рядко се прилага само химиотерапия. Но всичко зависи от конкретния случай и затова умението на лекаря-онколог е много важно. Трябва да се направят прецизни изследвания и добре да се подбира лечебната тактика. Не случайно най-скъпата апаратура се използва за диагностика на онкозаболявания, а те са били причина да се измислят едни от най-сложните апарати - например компютърния томограф и ядрено-магнитния резонанс.
--------------------------
- Какво представляват първа и втора фаза на рака?
- Онкологичното заболяване е степенен процес. В началото има етап на инициация, когато нормалната клетка се превръща в туморна. Следващият етап е, когато туморната клетка намира благоприятни условия да се дели, и след това има клинично развитие на тумора. Самото клинично развитие също търпи етапи. Всеки тумор се класифицира по три локализации - къде е той, засегнат ли е лимфен възел и трето - има ли метастаза - дали туморът се е появил в отдалечен орган.
- И успешно се лекува само първата фаза - когато туморът е засегнал само органа?
- Зависи. Какво значи успешно лекуване? Например рак на простатата. Това заболяване е факт, органът е засегнат, може да има даже метастази. Но има възможност, благодарение на това, че болестта се развива бавно, да бъде под контрол с прилагана хормонотерапия. И човекът може да живее 10-20 години - има заболяване, но няма прояви. Виждал съм човек с рак на простатата, който има заболяването поне от 8 години и е доста напреднало, има засягане на костите. И го питам - как си, а той отговаря - здрав съм напълно. Т. е. той се чувства добре, а ако вземете да го изследвате, ще видите, че ракът е доста разпространен. Установило се е едно равновесие между заболяването и организма, което позволява приличен живот на пациента. Така че нещата са сложни и нееднозначни. Не е облагодетелстван само този, който е жив. Важно е да кажем: Да, той е жив, защото е излекуван. Но той може да има заболяването и пак да е на практика излекуван.
- Кои са най-често срещаните тумори у нас?
----------------
- При жените - рак на гърдата - 26% от общата заболеваемост, или 3100 жени годишно. Това е катастрофално положение. Причина за този вид рак е висококалоричната и мазна храна, по-късното раждане, въздържане от кърмене. Има и извество генетично предразположение, което може и да не е фатално. По принцип за генетично предразположение може да се говори само при някои видове рак, които се появяват при възрастните хора - рак на гърдата и на дебелото черво.
----------------
- Друг по-разпростанен рак при жените?
- Рак на кожата, той има три разновидности. Но ако някой умре от такъв рак, това е събитие, или както са казва - ако ще хващаш рак - на кожата да е. Той може да бъде страшно злокачествен като структура и абсолютно доброкачествен като протичане.
- Предполагам той е един от 100% лечимите видове рак. Кои са другите?
- Рак на тестиса, на пикочния мехур, някои от туморите при децата. Но лечими са навреме откритите. И обратно - лечим рак при човек, който е дошъл в стадий, когато ракът е силно метастазирал, става нелечим.
- Как стоят нещата при тумор на мозъка?
- За рака се разбира по смущенията в засегнатия орган. При тумор на мозъка има смущения в координацията на движенията, главоболие, промени в паметта, асоциативното мислене. Има цял спектър на прояви в зависимост от това в коя част е тумора. В мозъка има глухи зони, където дълго време няма как да се усети ракът. Но у нас не е често срещан този рак. Всъщност те са два вида - първичен, който е рядко срещан. Другият е вторичен - преминал като метастаза от друг орган, който, за съжаление, често се среща у нас. Дори имаме много случаи, когато първите прояви са в мозъка, а всъщност ракът е дошъл от белия дроб или от простатата или от стомаха. И такива болни почти не преживяват.
- А левкемия?
- Това е едно от най-нежелателните заболявания - рак на кръвта, преди 10-15 години беше фатално. Но вече има голям успех, особено при децата. Лекува се най-често с химиотерапия. При децата заболяването не е вродено, но ако майката пуши, това може да причини рак.
- Каква е средната възраст на заболелите от рак?
- По-рано имаше афоризъм - всеки се разболява от рак, стига да го доживее, защото ракът се считаше за болест на напредната възраст. Приемаше се, че хората след 55-60 годишна възраст могат да се разболеят. Но вече типични за по-напредналата възраст локализации като рака на гърдата, маточната шийка, дебелите черва, простата, се наблюдават и при 40-45 годишни.
|
|