Финансовите престъпления и наркотрафикът са причина България да попадне отново в годишен доклад на Държавния департамент на САЩ. Преди дни страната ни бе спомената в доклада за човешките права заради корупцията в съдебната система, полицейското насилие и трафика на хора.
България е смятана за важна транзитна страна в трафика на наркотици към Западна Европа и извършването на финансови престъпления, се казва в последния доклад, посветен на стратегията за международната борба с наркотиците. През миналата година страната ни е продължила да се превръща във важен производител на наркотици. Вземането на ефективни мерки срещу прането на пари остава проблем, е другият извод в доклада.
Тези констатации не са нови, заяви шефът на Агенцията за финансово разузнаване Васил Киров вчера пред БТА. Те били изказвани вече от официални и неофициални представители, каза Киров и предположи, че докладът съдържа "едно обобщение на виждането на американската страна". Констатацията, че като цяло политиката на правителството е небрежна по въпроса за прането на пари, предизвика несъгласие у Киров. Според доклада най-голяма съзнателност при съобщаването за съмнителни случаи проявява банковият сектор. Липсата на подобни съобщения от страна на чейндж бюра, казина и други финансови институции се дължи на различни фактори, сред които непознаване на законовите изисквания, липсата на ресурси и небрежната като цяло политиката на правителството по въпроса, се казва в доклада. По думите на Киров обаче известното забавяне в изпълнението на закона за мерките срещу изпирането на пари при другите финансови е установено и от АФР като правителствена институция. От средата на 2003 г. започнали "ефективни действия за повишаване на интереса на този сектор" към прилагане на мерките. За съмнителни операции вече докладвали митническите органи, а също и организатори на хазартни игри.
Според доклада у нас липсва и политическа воля за отменяне на прекалено строгите изисквания за банкова тайна. Киров възрази, че не смята банковата тайна за препятствие. Той отбеляза, че АФР може без съдебно решение да получи достъп до такава информация. Той се надява скоро да има осъдени за пране на пари у нас. Липсата на такива присъди бе отбелязана както от Държавния департамент, така и в докладите на Брюксел.
Според САЩ изпираните в България пари са придобити от вътрешна и международна престъпна дейност. Организираната престъпност действа много открито и извършва показни физически нападения срещу държавни служители и журналисти, които се борят срещу нея, пише в доклада.
Правителството продължава да подобрява работата на правозащитните и митническите си служби, но все още предстои да бъдат извършени важни структурни промени в борбата срещу трафика и търговията с наркотици, е заключението в доклада. Отбелязва се отново, че у нас няма присъди срещу големи наркоразпространители. Посочва се, че около 80 процента от хероина в Европа е минал през наша територия.
----ЧЕТЕНЕ
Не съм чел доклада на Държавния департамент на САЩ. Не чета такива доклади, а слушам посланика на САЩ у нас Джеймс Пардю, който пред знамената на Министерството на вътрешните работи многократно е споделял за отличната ни работа по линия на наркотици, финансови престъпления, източване на пари и т.н. Така главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов коментира за БГНЕС заключенията на Държавния департамент.
Ген. Борисов изтъкна още, че сред най-добрите операции, цитирани от американския главен прокурор Джон Ашкрофт, е "Муун лайт" (Лунна светлина - бел.ред.), както и много други операции на българските служби. Вчера ген. Борисов отпътува за САЩ, където ще има срещи с колеги от ФБР и Сикрет сървиз.












