:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,055
Активни 812
Страници 27,958
За един ден 1,302,066
Избирателният закон уреди привилегии за управляващите

Командира хем премиер, хем кандидат-депутат

Министрите не са длъжни да излизат в отпуск, докато си правят кампанията
Премиерът и министрите, които са кандидати за депутати, няма да излизат в отпуск по време на предизборната кампания - за разлика от всички останали държавни служител. Това е записано в проекта за нов избирателен закон, внесен от СДС в парламента. Негови автори са членове на ЦИК, съдии и експерти начело с математика Михаил Константинов.

--------------

Интервю с Михаил Константинов - на 12-а стр.

-----------

Това е уредено в специален текст, според който разпоредбите за задължителния отпуск за кандидат-депутатите на държавна служба не се отнасят до министрите и премиера.

Доскоро сините си блъскаха главата как Костов ще оглави депутатската листа и ще остане да управлява държавата. С отмяната на досегашното законово изискване за отпуска и новата алинея това става възможно.

От стария закон е останал текст, който не разрешава на регистрираните кандидати и техните застъпници да бъдат задържани и привличани под наказателна отговорност по време на кампанията освен в случаите на заварено тежко престъпление.

През юни на избори според проекта ще се явяват политически сили, които са влезли в 38-ото НС, партии, спечелили 1,5%, и коалиции, взели 3%. Останалите партии, които искат да участват, трябва да съберат 10 000 подписа, за да се регистрират, а коалициите - 20 000. След вдигналия се медиен шум падна анонсираното изискване тези подписи да са нотариално заверени или пък да се полагат лично пред членове на районните избирателни комисии. 10-те хиляди подписа заедно с ЕГН-та и адреси ще се полагат вече пред упълномощен член на съответната партия, кандидатстваща за регистрация. Той ще отговаря като длъжностно лице за достоверността на имената и данните, т. е. ще носи наказателна отговорност при фалшификации.

Най-късно седмица преди вота партиите могат да поискат смяна на свой кандидат, ако установят, че е бил ченге. Бюлетините ще са цветни, а бариерата за влизане в НС остава 4%. Кампанията трябва да се финансира със собствени средства и дарения, като таванът за спонсорите е 10 000 лв. (от физическо лице), 30 000 лв. (от юридическо). Забранява се финансирането от фирми с повече от 50% държавно участие или с 25% чуждо участие. Общо една партия може да изхарчи половин милион лева в кампанията, а коалиция - 1 млн. лв.

Всеки сам ще си плаща бюлетините. Михаил Константинов от ЦИК изчислил, че 7,5 млн. бюлетини ще струват около 10 000 лева - по 0,1 ст. за бюлетина. Парите ще се превеждат по сметка на МС, иначе партиите няма да се допускат до избори.

БСП също внесе вчера в НС свой проект за избирателен закон. Той предвижда смесена пропорционално-мажоритарна система, разпределена фифти-фифти. Бариерата според БСП трябва да е 3% за партиите и 5% - за коалициите.
1154
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД