Хърватската полиция не успя да арестува в сряда генерала от запаса Мирко Норач. Той бе обвинен във военни престъпления и бе издадена заповед за ареста му.
След като получили заповедта за арест, полицаи отишли в дома на Норач, но той не бил там. Няма данни за местонахождението му. Прокурорът Дорис Храст каза, че срещу Норач ще бъде издадена и международна заповед за арест.
Мирко Норач е първият хърватски генерал, който бе обвинен във военни престъпления. Той е участвал в екзекуциите на хърватски сърби в град Госпич през 1991 г. Заедно с други шестима генерали, смятани виновни за смъртта на над 100 цивилни, Норач бе уволнен от президента Стипе Месич през септември 2000 г. Тогава те написаха отворено писмо, в което твърдяха, че обвиненията във военни престъпления са неверни.
Хърватската демократична общност - партията на покойния президент Франьо Туджман, също се обяви против обвиненията срещу Норач.











