И сме чели, и сме чували за продадени шедьоври в някоя от големите тръжни къщи за десетки милиони долари. У нас обаче търговете за произведения на изкуството са все още рядкост. Преди време сдружение "Ценител" направи атракция от разпродажбата на антикварни предмети. Но в случая ставаше дума само за антики, не и за картини.
Картини в България продават или самите автори, или галериите. Търгът е все още нещо мистериозно. На втори март обаче държавата организира такъв, за да разпродаде колекцията на фалиралата Елитбанк. Желаещите да участват ще трябва да платят депозит 10% от началната цена на картината, която са си харесали. Всички творби са изложени в Агенцията за държавни вземания, която се намира на ул. "Славянска" 4, и могат да бъдат разгледани. Колекцията съдържа картини на известни български художници (съвременни!) и е на обща стойност над 30 хил. лева. Произведенията са оценени от двама експерти-изкуствоведи - живописеца Емил Янакиев и изкуствоведката Мария Москова. Търгът ще води г-жа Йочка Шулекова, старши експерт в дирекцията на агенцията. А минималният скок на сумите в наддаването ще е 50 лв.
Някои галеристи възроптаха срещу исканите суми. Според тях експертите на агенцията са оценили творбите на стойност, за каквато може да се купи картина от същите автори в която да е столична галерия. Ако пък се вземе директно от художниците, цената пада значително.
В интерес на истината донякъде това е заблуда. Не един и двама изкуствоведи го обясниха. Тъй като банките са разполагали с почти неограничени средства, които на всичкото отгоре не са били лични, а най-вече народни пари, закупуването на картини е било едно добро вложение. И съвсем закономерно колекциите са се попълвали с творби, за които спокойно може да се каже, че са шедьоври, от ранен период или в стилистика, в която художникът по принцип не работи.
Сбирките в банките съдържат наистина ценни произведения на изкуството, каквито, честно казано, се срещат сравнително рядко из галериите. Освен това всички картини във въпросните колекции са закупувани след експертната оценка на водещи изкуствоведи. Разбира се, това съвсем не означава, че в галериите се предлагат посредствени картини. Нищо подобно! Банковите колекции са попълвани предимно от експозиции. Но те са най-доброто, показвано в галериите. А както знаем, всеки художник, пък бил той и Рембранд, има по-добри и по-слаби творби и дори цели периоди.
КАРЕ 1 -----------------
Допълнителна информация
Картините могат да бъдат разглеждани до 1 март от 10.00 до 16.00 ч. и в деня на търга от 10.00 до 13.00 ч. Депозитът се плаща на касата на регионалната дирекция или по сметка N5000051239 и банков код N62175395 в "Булбанк" АД, клон "Калоян". В деня на търга депозитът се внася на място, но до 15.00 ч. Платежният документ се представя на провеждащия търга до 16.00 ч., когато започва и наддаването. До 14.00 ч. става регистрацията на участниците. Плащането на цената, след като вече сте станали собственик на избраната творба, става в касата на дирекцията, която е на ул. "Триадица" 2, или по сметка. Картината се предава след връчване на препис от постановление за възлагане.
---------------------------
КАРЕ 2 ------------------
Какво си заслужава да купите?
- Триптих от Светлин Русев - "Старото дърво". Цена на всяко платно - 2500 лв.
- Димитър Киров - "Изгорялата икона". Цена 1100 лв.
- Димитър Казаков - "Земя". Цена 1100 лв.
- Станислав Памукчиев - "Пробуждане" (от ранния му период). Цена 750 лв.
- Владимир Гоев - "Утро". Цена 650 лв.
- Йордан Кацамунски - "Пейзаж" и "Гора". Цени съответно - 950 лв. и 1050 лв.
- Графиките на Веселин Стайков вървят от 160 до 400 лв.
- Георги Баев е представен с две творби - "Лодки и мрежи" и "Пейзаж в зелено". И двете по 850 лв.
В колекцията има още творби на Манол Манолов (400 и 600 лв.), Бисера Прахова (650 лв.), Калина Тасева (750 лв.), Найден Петков (450 лв.), Богомилов (250 лв.), Веселин Стайков (от 500 до 750 лв.).
--------------------------
|
|