:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,882
Активни 757
Страници 27,785
За един ден 1,302,066

Мръсотията ни спъва към ЕС

Заради околната среда намаляват шансовете на Източна Европа
Снимка: Борислав Николов
Разширяването на Европейския съюз бележи застой, писа вчера в анализ италианската агенция АНСА, цитирана от БТА. Изводът се основава на резултатите от първото становище на Междуправителствената конференция за околната среда.

Малко място за оптимизъм оставят подготвителните документи за изработване на общите позиции по предстоящите преговори за разширяване. Не само най-близките до членство - Унгария, Словения, Чехия, Естония и Полша, - но и другите пет кандидатки се явиха на изпита за Европа с безбройни искания да получат опрощения, изключения и преходни периоди, които, ако бъдат удовлетворени, ще доведат на практика до пълното неприлагане на правилата и на стандартите на ЕС в областта на опазването на околната среда, посочва АНСА.

Нещо повече, в тази фаза на предварително проучване се установи, че най-сериозните недостатъци засягат именно административните и правителствените структури, необходими да гарантират управлението на околната среда. В почти всички страни-кандидатки е налице раздробяване на компетенциите, което затруднява дори да се установи кой отговаря за повечето сектори и приоритети, се казва в анализа.

България е визирана във връзка със замърсяването, причинено от енергийната индустрия.

Отскоро всички страни приеха нормативна база за ядрена безопасност и радиационна защита. Това рамково законодателство обаче трябва да бъде завършено от мерки за прилагане, за да се гарантира зачитането на изискванията на ЕС, се отбелязва в анализа. Факт е, че ЕС наложи диктат - до 2005 г. ще бъдат затворени всички рискови съоръжения. Става дума за тревожен ултиматум за онези страни, чието снабдяване с енергия е осигурено именно от тези източници. Единственият изход е да се започне прилагането на мерки за повишаване на сигурността, които изискват почти толкова разходи, колкото и за оздравяване на околната среда. Само за взетите на прицел страни - България и Словакия - тези разходи ще достигнат почти два милиарда долара. Ангажиментът става още по-скъпоструващ поради факта, че отговарящите за ядрената безопасност власти трябва да се справят с нараснала необходимост от специализирана техническа помощ при ограничени професионални и финансови ресурси, изтъква АНСА.
1
360
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
06 Март 2001 14:20
ami da spretnem edin LENINSKI sabotnik i njamat griji evropeizite be,ai she im se nevidjalo!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД