Македонската полиция и медиите се отнасят зле към малцинствата и подклаждат враждите между хората с албански корен и славянското македонско мнозинство, съобщи вчера специализирана служба на Съвета на Европа. Европейската комисия срещу расизма и нетърпимостта посочва в доклада си, че дискриминацията в страната е широко разпространена и въпросът трябва да бъде поставен спешно на вниманието на европейските институции. Според Ройтерс докладът е бил готов още през юни, много преди избухването на граничните престрелки. Неговите резултати не били обявени, за да се даде време на македонското правителство да вземе мерки за подобряването на положението.
Върховният представител на ЕС по международните въпроси Хавиер Солана призова в понеделник в Скопие македонците да изберат конституция, която да е приемлива за всички граждани на страната. "Народът е този, който може да промени конституцията. Ние имаме мнение по въпроса, но хората в страната са тези, които трябва да се произнесат по върховния закон на държавата", заяви Солана, цитиран от АФП. Политическият диалог в Македония вече започна, но ЕС няма да посредничи в него, заяви още Солана.
Македонският външен министър Сържан Керим заяви, че политическият диалог е "наше дело" и в него ЕС участва само като партньор, тъй като Македония ще подпише Споразумение за стабилизиране и асоцииране с Евросъюза. Керим определи предстоящото на 9 април в Люксембург подписване на споразумението като историческо събитие, "равнозначно на обявяването на независимостта на държавата".
|
|