Последният транш от Международния валутен фонд ще дойде в средата на май. Това съобщи Йоханес де Бофорт Вейнхолдс, изпълнителен директор за България във фонда.
Вейнхолдс кацна за около 24 часа в София, за да се срещне с финансовия министър Муравей Радев и управителя на БНБ Светослав Гаврийски. "Обсъдихме успешния завършек на тригодишната програма, която е към края си," каза Вейнхолдс след срещата си с Радев.
Последният, дванадесети транш по програмата ще пристигне по график в средата на май, тъй като всички критерии са изпълнени, каза още Вейнхолдс. Количествените критерии към 31 март дори са преизпълнени, похвали се Муравей Радев. Правителството освен това прие поправките в Закона за енергетиката, а изискванията на фонда не включват промените да се приемат и от парламента, който вече се разпусна.
Така за трите години споразумение с МВФ ще сме получили общо над 840 млн. долара, разделени в 12 транша - всеки от около 70 млн. долара. Фондът раздава заеми в така наречените специални права на тираж, които включват кошница от валути. Нашето споразумение е за 627 млн. СПТ.
За следващо споразумение ще се говори след 17 юни. "Засега е твърде рано", каза Вейнхолдс. България няма друга икономическа перспектива освен да продължава с реформи към пазарна икономика и да спазва критериите на Европейския съюз, каза финансовият ни министър. Той обаче допълни, че новите споразумения с фонда и Световната банка ще зависят от хората, които са в следващото правителство и от политиката, която те водят. "Ако няма посока и няма скорост, споразумение няма да има," отсече Радев.
Чак през юли ще дойде Джералд Шиф, новият шеф на мисията на МВФ за България. Той бе назначен на мястото на Юха Каконен, който пък пое мисията на фонда в Турция. "Г-н Каконен много успешно се справи тук. Сега има много тежка задача в Турция. Там предишният преговарящ малко се умори," обясни Вейнхолдс.
Преместването на Юха Каконен в Анкара е повишение за него, заради успешното приключване на тригодишното споразумение, обясни Муравей Радев.
|
|