Българската стопанска камара предлага на следващото правителство мъжете и жените у нас да се пенсионират на една и съща възраст и тя да се увеличи на 65-67 години. Мотивите на организацията са, че навсякъде в Европа тенденцията е да се увеличава възрастта за пенсиониране.
Демографската криза не позволява ранното пенсиониране, у нас на всеки пенсионер се пада по един работещ, обясни пред "Сега" зам.-председателят на камарата Дикран Тебеян. Според него в най-развитите икономики в Европа и САЩ работниците се пенсионират на възраст между 65 и 68 г. Единственото изключение от страните от ЕС е Гърция, където работа напускат на 60 г. Увеличението на пенсионната възраст обаче често е повод за протести и стачки в европейските държави.
В момента жените у нас се пенсионират на 58 години, а мъжете на 63. В осигурителния кодекс се предвижда през следващите години възрастта за пенсия на жените да расте, докато стигне 60 г. Средната продължителност на живота у нас е 72 г. за жените и 68 за мъжете.
От БСК ще настояват бъдещото правителство да направи промените в законодателството. Зам.-председателят на Съюза на работодателите Евгени Иванов е съгласен, че тенденцията е да се увеличава пенсионната възраст.
Синдикатите обаче не биха се съгласили с подобно предложение, заяви пред "Сега" вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. "По-добре работодателите да проверят колко души умират на работното си място от инфаркт или инсулт, преди да са стигнали до пенсия", препоръча той.
Има държави, в които условията на труд са перфектни, и те могат да си позволят нарастване на пенсионната възраст, но на този етап в България това е невъзможно, смята Манолов.
Икономическите условия у нас не позволяват да се полага труд до 67-годишна възраст, аргументира се той. Според него засега само професорите във висшите учебни заведения могат да работят толкова дълго.
Идеята е несериозна, неаргументирана и несъстоятелна, заяви зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Въпросът с пенсионната система е фундаментален и не може просто така да се обсъжда, допълни той. Не можем да коментираме, без да имаме конкретно предложение, казаха пък от социалното министерство. За да се справи с предстоящите проблеми, свързани със застаряването на населението, екипът на Христова обмисля създаването на нов пенсионен фонд. В него ще се трупат пари от приватизационни сделки, излишъка от бюджета и от лицензионни такси. Подобни системи действат в Белгия, Ирландия и Норвегия.
РАВНОСМЕТКА
Средната продължителност на живота у нас е 72,07 години, сочи справка на НСИ от 2003 г. Жените живеят с близо 7 години повече (75,59 г.) в сравнение с мъжете - (68,68 г.). Това означава, че ако мъжете се пенсионират на 67 г. ще се радват на заслужен отдих само година и половина. Освен това населението у нас застарява - през 2003 г. средната възраст е била 40,8 г.
СМЪРТ НА РАБОТНОТО МЯСТО
Лошите условия на работното място често водят до трудови злополуки. Миналата година те са близо 4305. От тях 111 са смъртните случаи, а 101 са довели до инвалидност, сочи справка на НОИ. Средногодишно 15-20 са случаите на инфаркт или инсулт, получен на работното място. Институтът не води статистика за тях, защото лекарските комисии не ги признавали за трудови злополуки.
Че за какво тогава внасяме ДОО?
Дори да е вярно, че един работник храни 1 пенсионер, тогава защо средната пенсия не е 40% от средната работна заплата, а по-малко?