:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,648
Активни 756
Страници 29,213
За един ден 1,302,066
Будапеща ще подпомага сънародниците си зад граница

Румъния бясна от унгарски закон за малцинствата

Словакия също се чувства засегната
Румъния реагира гневно вчера на проектозакон, с който Унгария се стреми да подпомогне малцинствата си, живеещи в съседни страни. "Законите, приети от друга държава, не може да се прилагат на румънска територия", отсече вчера в Букурещ румънският премиер Адриан Нъстасе, цитиран от АФП и БТА. "Не мисля, че унгарското правителство би се зарадвало, ако приемем закон, който да се прилага в Унгария", добави той.

Проектозаконът, депозиран в унгарския парламент през април, предвижда да се даде възможност на унгарците, живеещи в съседни страни, до три месеца годишно да работят в Унгария, като се ползват с всички социални придобивки и с медицинска застраховка. Предвижда се и помощ за малцинствата в областта на образованието. В съседните на Унгария страни, особено в Румъния, Словакия, Югославия и Украйна, живеят големи унгарски малцинства. Проектът засяга 1,7 милиона етнически унгарци, които живеят в Румъния, 600 000 - в Словакия, 350 000 - в Югославия, 200 000 - в Украйна, 22 000 - в Хърватия, 17 000 - в Австрия, и 10 000 - в Словения.

Словакия също реагира остро на проектозакона. Министърът на външните работи Едуард Кукан изрази в сряда във Виена безпокойство от унгарския законопроект. "Загрижени сме от факта, че проектът утвърждава принцип на дискриминация", посочи той.

Будапеща отхвърли критиките на съседите си във връзка с проектозакона. Унгария упреква съседите си, че използват този деликатен проблем с политически цели. "Това не е въпрос, на който може да се повлияе чрез реторика пред пресата", посочи говорителят на министерството на външните работи Габор Хорват.

Коментар

Помни ли някой "плана Баладюр", довел до Пакта за стабилност в Европа през 1995 г.? Той беше вдъхновен от идеята да се помогне на Будапеща и Букурещ да премахнат веднъж завинаги напрежението помежду си заради унгарското малцинство в Румъния. Тогава бе отчетен голям успех с приемането на пакта, рапортувано бе изпълнение на поставените цели и благодарение на това Унгария бе приета в НАТО.

6 години по-късно изстиналият картоф отново стана горещ и май ще трябва ЕС отново да се намеси, за да се изпусне парата. Тъжно е, че от инициативата не остана нищо, а взаимната подозрителност възкръсна.
1945
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД