:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,779
Активни 680
Страници 23,344
За един ден 1,302,066
Опасения

Последно предупреждение - не пипайте вота!

Големите фалшификации стават не при неуредиците с гласуването, а при броенето на бюлетините. "Най-опасни" сега са секционните протоколи, които за първи път са без номера и могат да бъдат подменяни "в крачка"
Снимка: Борислав Николов
Колкото повече наближава Деня на вси светии, в който между другото ще избираме и депутати, толкова повече някои хора се разприказваха на тема "Как СДС ще фалшифицира вота". В това нямаше да има нищо лошо, ако въпросните лица се бяха съсредоточили върху реалните възможности за опорочаване на изборите. Те обаче наричат "фалшифициране" всичко, което може да доведе до превес на ОДС при броенето.

Във вторник лидерът на БСП в Пловдивска област Петър Мутафчиев обясни: "Имаме сериозни съмнения, че ОДС се готвят да фалшифицират изборите". В областния предизборен център на Коалиция за България постъпили сигнали от общините Калояново, Хисар и Първомай, че на 17 юни за ромското малцинство от тези региони са организирани екскурзии до Плевен, като целта била ромите да гласуват и в родните си места, и в Северна България. За целта на тях им били издадени удостоверения за гласуване на друго място. Вече се "уредили" 80 души, но записването продължавало. На малцинството били обещани безплатно закуска, обяд и вечеря.

В интерес на истината Мутафчиев не е "първата птичка".



Мастити политици надигнаха вой по темата много по-рано.



Още през февруари лидерът на ДПС Ахмед Доган обясни, че очаква "предстоящите избори да бъдат манипулирани и дори фалшифицирани" и се закани да се оплаче на турския президент Ахмед Сезер. На 4 април соцлидерът Георги Първанов каза на президента, че "избирателният закон е твърде закъснял, текстовете му са деформирани и това е предпоставка за тежко противопоставяне, манипулации и дори фалшифициране на изборите".

"Страхувам се, че с удължаването на срока за подмяната на личните документи, с липсата на изборна документация, се прави един мащабен опит да се направят фалшификации, които при добра организация могат да стигнат до 500 000 гласа", рече пък Емил Кошлуков от царското движение.

Разбира се, и лидерът на "Нов избор" Димитър Луджев се обади. "Имам сведения, че преброители от математическите колективи са подготвили 3 софтуерни продукта - тук отпаднат 10 гласа, там -1000. И току-виж 300 000 гласа просто отишли там, където трябва", обясни той.

Всички тези хора не направиха разлика между истинска фалшификация - директно прекрояване на изборните резултати, и законово предимство, което ОДС си осигури чрез промените в избирателния закон и участието на министрите в кампанията.

Приказките, че стотици хиляди избиратели ще бъдат впрегнати от СДС да гласуват на две места със сини бюлетини, че при обработката на резултатите от фирмата-преброител "Деметра" ще се получат странни отклонения в посока ОДС и т.н. и т.н. са меко казано преувеличени. Отдавна е ясно, че за



да се открадне един мандат, трябват поне 20 000 души



да гласуват на две места. Това е непосилна задача дори и за фокусниците от СДС и БСП.

Не че не е притеснителен фактът, че са налице 400 000 фантома - лица, които не са отчетени при преброяването през март, но фигурират в списъците на ГРАО. Тези фантоми могат, къде по-лесно, къде по-трудно, да станат "лоши" - и да пуснат бюлетинки без да се водят за живи.

Не че не е притеснителен фактът, че 600 000 души - почти 10 на сто от всичките 6 782 569 избиратели, имат сгрешени имена или адреси. Това е огромна армия от хора, които може "без да искат" да фигурират под друго име или друг адрес в няколко списъка.

Тук много ясно трябва да се припомни, че за целия период от 1991 до 1999 г., на три местни, три парламентарни и два президентски избора никой не оспори нито един конкретен резултат. Имаше касация на местни избори, но не заради грешки на преброителите. Трябва да се отбележи, че само няколко десетки са случаите на хора, хванати да гласуват на две места и само един е случаят на избирател, позволил си да гласува на три места.



Изборите могат да се фалшифицират само на едно единствено място



- там където се броят бюлетините. В 12 045-те секционни избирателни комисии. Само там.

Протоколите от СИК отиват в Районните избирателни комисии, те ще се публикуват в Интернет. Всяка партия и всеки наблюдател може да вземе копие от протокола и да го сравни с оригинала. Протоколите отиват и в ЦИК, където фирмата, която брои - "Деметра", ще ги обобщи. Всяка партия може да сравни получените крайни резултати със своите сметките при събирането на резултатите от 12-те хиляди СИК. След всеки избор ЦИК публикува бюлетин с резултатите по секции за всяка партия или кандидат.

Тогава как може да се получи "грешката", как може да се "фалшифицират" изборите?

Може!

И това може да стане, когато



секционната комисия подаде неверен протокол.



Този фалшив документ тръгва нагоре по системата и стига до "Деметра" и политическите партии. Те нямат начин да заподозрат, че резултатът е грешен. Така се получава фалшив резултат, който произвежда депутати-ментета. Всеки член на ЦИК би ви казал, че и досега секционните избирателни комисии са допускали маса грешки при броенето на бюлетините. Примерно, в секционния протокол пише, че БСП е получила 1132 гласа, СДС - 1221, а царското движение - 1322. Накрая е написано, че общият брой подадени валидни бюлетини е 3685. А всъщност те са - 3675. Има доста случаи, в които членовете на СИК просто не смятат правилно и пишат леко сбъркан резултат. В конкретния случай "излишните" 10 души се натъманяват по-късно между СДС, БСП и НДПС, за да може "всичко да е точно".

Подобни грешки се получаваха и по-нагоре - в РИК. Примерно защото заради объркване резултати на СДС се пишат на БСП и обратно. Такива случаи има, но сега ще бъдат съвсем назначителни, защото във всички видове протоколи имената на партиите ще бъдат на един и същи ред.

Единственото спасение за предотвратяване на фалшификации в секционните избирателни комисии е



всички партии да имат представители там, където се гласува.



Това е непосилна задача за повечето от тях. По закон, по време на гласуването в изборното помещение могат да присъстват застъпници, представители на партии, коалиции и инициативни комитети, наблюдатели и журналисти. Я си помислете колко партии могат да намерят 12 045 души и още няколко хиляди застъпници, които да висят 12-15 часа в изборното помещение в неделя! Дори и НДС II не може да си позволи този лукс. Факт е и нещо друго - партии, които имат реален шанс да влязат в парламента като НДС II и коалиция "ВМРО-Гергьовден" нямат представители в повечето от избирателните комисии. Кой ще гарантира, че техните интереси ще бъдат зачетени при броенето на бюлетините?



Най-голямата опасност за честността на изборите



е фалшифицирането на протоколите в секционните избирателни комисии. Тази година опасението се засили след публикуването на изборните книжа. В началото на кампанията президентът подписа указ 103, в който детайлно бяха описани всички книжа - от размера на бюлетините до подробности от секционните протоколи. В интерес на истината Петър Стоянов няма вина за вида на тези книжа - той просто парафира това, което му подаде ЦИК. Интересното при секционните протоколи и при извлеченията от протоколите на секционните комисии е, че



те нямат сериен номер.



Преди нещата бяха долу-горе ясни - когато видиш номера на един секционен протокол, лесно можеш да познаеш, че той е от 15 МИР - Плевен, че става дума за община Долна Митрополия и за населеното място Староселци. Тези секционни протоколи се съставяха в три екземпляра, като всеки представлява "неделим лист хартия с обособени отделни страници".

Сега не е така. Няма номер върху протокола. Което означава, че някои секции могат да получат не три, а тринайсет секционни протокола, които шефовете на СИК да пишат вътре каквото си искат и да го разпращат насам-натам, без да им хванат спатиите. Безспорно хитър ход, ако имаш едно наум за изборите.
513
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД