"Без съмнение обвинението на либийските власти срещу българските медици в Либия е безпочвено", твърди пред влиятелния американски ежедневник "Вашингтон пост" световноизвестният швейцарски вирусолог и специалист по СПИН Люк Перен.
Изданието цитира вчера мнението на Перен в обширна статия, посветена на процеса срещу българските медици в Либия под заглавие "Либия обвинява чужди медицински работници".
Изводът на Люк Перен, който е участвал в лечението на заразените със СПИН либийски деца, е, че най-вероятно първоначално едно от децата е получило вируса чрез инжекция. След това заразата се е разпространила "експлозивно" заради практиката на многократно използване на игли и спринцовки.
Вирусологът е прегледал 37 болни либийчета и е изследвал кръвна плазма от 122 други. 50 процента от децата били заразени с хепатит C, който преобладава в Либия, а 40 процента имали хепатит B. Това потвърждавало тезата за заразяване с нестерилни игли. Перен твърди, че е изпратил заключението си на либийското правителство и на главния обвинител по делото.
"Вашингтон пост" посочва, че по време на тридневния процес либийският съд не е допуснал свидетели от страна на защитата, а прокурорът ги е нарекъл "слуги на дявола". Вестникът привежда думите на Муамар Кадафи, казани през април, когато той обяви, че в случая са замесени Мосад и ЦРУ, и сравни делото в Триполи с процеса срещу либийците по случая Локърби.
Двама от обвиняемите заявили пред съда, че самопризнанията им са били изтръгнати с "всички видове мъчения от Средновековието до днес", пише още "Вашингтон пост" и цитира българския заместник външен министър Марин Райков, който нарича делото срещу шестимата медици несправедливо и нечестно.
На вниманието на НДС2: НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ НАШИТЕ СЪНАРОДНИЦИ В ЛИБИЯ!!! ВЪЗПОЛЗВАЙТЕ СЕ ОТ СЛУЧАИТЕ ДА НАДИГНЕТЕ ГЛАС ПРЕД МЕЖДУНАРОДНАТА ОБЩНОСТ!!! СТАВА ДУМА ЗА НЕВИННИ ЖИВОТИ!!!
***
Макар и вярна, репликата на Марин Райков е характерен пример за неговия непрофесионализъм. В дипломацията няма понятие "нечестно" съдебно дело, заменят го "тенденциозно", "недопустимо" и "подлежащо до санкции".