:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,846,187
Активни 275
Страници 24,131
За един ден 1,302,066
Стоянов връчи на Симеон II мандат за съставяне на правителство

Премиерът слага часовник, за да му отброи 800 дни

Държавата трябва да е оправена на 2 октомври 2003 г.
Снимка: Николай Дойчинов
Симеон II обеща да си сложи часовник на премиерското бюро, за да гледа как летят 800-те дни, през които той обеща да реформира страната. Дните текат от съставянето на правителството, смята ексмонархът. По план парламентът ще го гласува на 24 юли, което значи, че срокът изтича на 2 октомври 2003 г.

С указ 180 Петър Стоянов възложи на Симеон Борисов Сакскобургготски да състави новото българско правителство. Президентът пожела успех на премиера в търсенето на министри, лидерката на Партията на българските жени Весела Драганова дари мандатоносителя с червена роза.

Седемдневният конституционен срок, в който лидерът на НДСВ трябва да съобщи дали е намерил министри, започна от вчера. Най-късно в 16 ч. следващата неделя Симеон II ще информира президента как е завършил проучвателния мандат. Тогава ще бъдат назовани и министрите.

После Стоянов трябва да издаде нов указ, с който да предложи на 39-ото Народното събрание да избере Сакскобургготски за министър-председател. Следващия вторник на извънредно заседание депутатите ще гласуват структурата и състава на новия кабинет.

Заради объркването как трябва да бъде наричан, царят-премиер поясни, че не държа на съдържанието, а на съществото". Аз съм работил цял живот в разни компании и никога не съм ползвал официалното си име, обръщението "Ваше Величество" принадлежи на историята, добави той.

--------------------

"За никого не е неудобно да каже, че е N 2 в държавата, когато имаме цар Симеон"

Интервю с царския съветник Андрей Гюрковски на 9-а стр.

---------------

Запитан дали си е представял, че ще стане премиер на републиката, Симеон II сподели: "Честно казано, това е едно от нещата, които най-малко съм вярвал. Но все пак благодаря на Господа, че и това съм станал".

Премиерът подчерта, че се надява ОДС да участват в правителството и това е целта на преговорите с тях.

"Трябва да привикнете към начина ми на работа", обясни Симеон II на нетърпеливите журналистите. На 64 години човек трудно си сменя "умствения процес", а неговият включвал отказ от прибързани действия. "Глупостите идват от прибързаност", отсече Сакскобургготски.

В петък лидерите на НДСВ са представили на Стоянов двата необходими документа, въз основа на които той издаде указ 180 - решението на парламентарната група на жълтите, с което е номиниран Симеон, и неговата декларация, че отговаря на всички законови изисквания, за да бъде министър-председател на България.
816
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД