Симеон II Сакскобургготски, който от 1943 до 1946 г. бе цар на България, тържествено се закле да служи на народа си в името на републиката. Едната му ръка беше на сърцето, а другата - върху библията. В 13,35 часа царят целуна кръста и десницата на патриарх Максим и стана премиер.
По лична молба на новия министър-председател Негово светейшество бе поканен в пленарната зала. Сините депутати се намусиха, чуха се и няколко недоволни възгласи откъм левите, но в крайна сметка депутатите гласуваха, че пускат патриарха да застане до царя по време на клетвата.
Всички 141 депутати от НДСВ и ДПС гласуваха ексмонархът да стане премиер. Групата на ОДС и комунистът от Коалиция за България Александър Паунов бяха "против". 46 леви се въздържаха. Зам.-шефът на парламента Асен Агов закъсня за вота, бившето вице Петър Жотев и социалистът Сергей Станишев не присъстваха.
Със 147 гласа "за" парламентът избра министрите, посочени от Симеон II. Сините пак бяха против. 41 от Коалиция за България се въздържаха, а 6-има подкрепиха правителството. Единственият социалист, който гласува "за", бе досегашният кмет на Сливен Асен Гагаузов. Рамо на кабинета дадоха Стефан Данаилов, Огнян Сапарев, Тодор Бояджиев, шефът на ОБТ Кръстьо Петков и ромският лидер Тома Томов. И 5-имата са от гражданската квота или коалиционни партньори на БСП.
Още - в рубрика "България"
|
|