Мисията на ООН в Босна и Херцеговина, ръководена от австриеца Волфганг Петрич стартира нов проект за борба с трафика на хора чрез укрепване на местната полиция и сформирането в нейните рамки на специална част, която ще се занимава с проблема, предаде Ройтерс.
Босна се превърна в крайна дестинация за много жени, идващи от източноевропейските страни в търсене на работа, които приключват пътя си в публични домове. Бордеите са управлявани от местни престъпници, които им отнемат документите и на практика ги превръщат в робини, посочва агенцията.
Правозащитниците казват, че присъствието на около 20 000 водени от НАТО войски в Босна, както и на полицията на ООН и на други международни служители е една от причините за процъфтяването на проституцията.
Бившата югославска република се превърна и в идеален транзитен център за десетки хиляди нелегални имигранти, които се опитват да се доберат до страни от Евросъюза. Босна има 42 легални и около 400 нелегални гранични пункта, през които не е никакъв проблем да се премине от другата страна.
През пролетта премиерите на Великобритания и на Италия Тони Блеър и Джулиано Амато се обявиха за съвместни действия срещу тази практика. Лондон и Рим създадоха съвместни екипи от полицаи и имиграционни служители в Босна, за да противодействат на имигрантската вълна от изток.
Мисията на световната организация в Босна смята трафика за голямо нарушение на човешките права в местен и международен аспект и е решила да създаде във всяка от двете съставни части на Босна - Мюсюлманско-хърватската федерация и Република Сръбска, специална част, която ще се бори с трафика на жени.
Мисията на ООН и Международната организация за миграцията са помогнали за репатрирането на 329 жертви на трафика от март 1999 г. досега. Над 80 на сто от жертвите са от Молдова и Румъния, а 10 процента от тях са непълнолетни.
Мисията на ООН е засякла в Босна 260 нощни клуба, които всъщност са публични домове.
|
|