Две млади момчета от Асеновград направили през 1948 година първия модел на реактивен самолет в България, задвижван от ракети с твърдо гориво. Използвали пикринова киселина, която вадели от немските бомби на летище Крумово, и черен барут, който си правели сами. Ракетите се произвеждали в спалнята на родителите на едното от момчетата. В резултат на изобретателските си пориви Благовест Христов Сендов подпалил стаята на майка си и баща си в къщата им в Асеновград. Една от ракетите експлодирала в ръцете му, персийските килими и мебелите пламнали веднага.
"Не ме биха, защото раните ми бяха страшни, но баща ми нареди да живея в тази изгоряла стая. Майка ми обаче имаше голямо влияние над татко и успя да промени това наказание", разказва академикът.
Днес тази опожарена спалня е превърната във всекидневна. Бащината къща на Благовест Сендов в Асеновград и в наши дни изглежда внушителна - с хубава бяла фасада, балкони и високи прозорци. Целият двор е прегърнат от асма - черно грозде и "Булгар". Сендов се доближава до малко прасковено дърво, къса един спаружен плод и отбелязва: "Откакто брат ми замина за Щатите, няма кой да се грижи за двора...." Семейството му купува къщата през 1934 г. Баща му Христо бил едър индустриалец - имал магазин за платове, фабрика за пулпове, винарски изби, мелница за червен пипер... Майката, възпитаничка на Американския колеж, била категорично против да се купува готова къща - тя си имала виждане как се строи дом. Но Христо Сендов се явява на търга, където асеновградската къща се продавала от тютюневия монопол, и я купува. В малкото градче това била първата къща с тоалетни на етажа...
В гимназията изключват Благовест от Съюза на народната младеж, тъй като преди 9 септември семейството му било "близко до фашистите и покровителствало немците" - заради това няма право и да учи в университет. "Трябваше веднага да взема някакво решение, въобще целият ми живот е бил свързан с взимането на съдбоносни решения... алгоритъм на живота... Реших да си сменя жителството, за да не дават от Асеновград тази справка за мен." За да стане софийски жител,
бъдещият академик се цани за щатен метач в служба "Чистота",
Благоевски райсъвет. Три години по-късно, след казармата, влиза в университета и взима 5-те години за 4. Малко преди да бъде назначен за асистент, започват унгарските събития през 1956 г. Бдителният комсомол в университета решава да прерови досиетата на всички преподаватели. Откриват, че Сендов е излъгал, и го прогонват. След 2-годишно селско учителстване в Бобошево професорите му пращат петиция до образователния министър и настояват да се разреши на младежа да бъде асистент. Прави се конкурс специално заради него и... на 36 години Сендов вече е професор. След още 10 години е избран за ректор на Софийския университет.
Веднъж при него идват на посещение индийски гост с младата си преводачка. Закъсняват с повече от 5 минути. Накрая академикът пита момичето къде е завършило. Тя отговаря - в СУ. Коментарът на Сендов е: "В този университет не ви ли научиха поне да бъдете точни?" Сконфузената девойка била Анна Сендова. Само че ректорът забравя случката.
Години по-късно Сендов пътува за семинар в Албена с бившия британски посланик у нас сър Уилям Харпъм. Дипломатът бил със съпругата си и
с младо момиче, което Сендов взима за тяхна щерка
"Когато разбрах, че тя не им е дъщеря, а е преводач, вече беше много късно", усмихва се Сендов. С Анна се женят една седмица след като той получил развод. Адвокат по бракоразводното дело му бил висококвалифицираният юрист Йордан Соколов...
В семейство Сендови властват контрастите. Анна обича поезията, музиката, морето, чайките. А съпругът й дори в свободното си време интензивно се занимава с математика. Питам ги как успяват да живеят щастливо. И двамата отговарят: "Противоположностите се привличат." Не обичат да говорят за лични неща...
"За каква кариера ме питате, след като от 1997 г. съм уволнена от Министерство на културата. Оттогава не работя никъде. Уволниха ме, защото съм съпруга на Благовест Сендов, въпреки че направих кариерата си, преди да бъда госпожа Сендова - минала съм по всички нива на министерството", разказва Анна. Тя е завършила английска филология в Софийския университет и следдипломна квалификация бизнесадминистрация. Още като студентка била открита като преводач съвсем случайно от Людмила Живкова. Владее английски, немски, руски и малко френски. За нея Людмила заедно с Ванга, Светослав Рьорих, Дечко Узунов и Индира Ганди е една от най-светлите личности, които познава.
Да не мисли за лошото и за миналото Анна се е научила от Ванга. Пророчицата й казала, че мисълта за отминалите неща е вид пречистване, пожелала й да не се страхува никога.
"Аз получих много лимони от съдбата,
но не от всички успях да си направя лимонада",
казва г-жа Сендова. Срещам се с нея в Пловдив на сбирка на Дамския клуб, който оглавява. Партито е на тема "Грижи за жената". "Хубостта се съхранява най-дълго, когато човек не завижда. Завистта и ревността те разяждат отвътре, това са изяждащи чувства и се отразяват на лицето", смята Анна. Как да се грижи за външността си тя се научила от кумата си Олга Узунова - съпругата на големия ни художник Дечко Узунов, и от Людмила Живкова - "тя е еталонът ми за жена и перфектност".
Анна предпочита българската мода - носи тоалети на Жени Живкова, "Рила стил", "Арда"-Русе. Тя е всеизвестна със своите шапки. "Шапката завършва вида и настроението на жената. Но истината е, че аз не мога да понасям слънцето", казва тя.
През 90-те години дълго време не носела шапки,
защото й ставало болно да гледа как бедните ровят из контейнерите, докато тя ходи с капела. Поради тази причина и отказала да живее във вила в Бояна, докато съпругът й е председател на Народното събрание. Отказала и кола и личен бодигард.
Подредила е с вкус старинните мебели в бащината къща на Благовест Сендов. Във всички стаи преобладават слънчевите цветове - жълто, оранж, бежово... Салонът е както едно време - канапета, масичка за кафе и бяло сладко. Завесите са на цветчета, а на стената виси картина с букет. Подът в спалнята е жълто дюшеме. Скринът, гардеробът и голямото легло са от орех. Изработени са във фабриката на дядото на Благовест Сендов - Благо. В ъгъла е автентичната тухлена печка - "навремето тя се палеше всяка сутрин", припомня си академикът.
Интериорът е прекрасен, но Анна Сендова казва: "Не ме вълнуват материалните неща, те са временни, човек трябва да има духовна храна. Тя носи сила и енергия." Най-удовлетворена се чувства от работата си във фондацията си "Културен диалог - 21 век", учредена с още 48 интелектуалци, която подпомага много сираци.
"Като майка съм много съм строга и взискателна", признава Сендова. Съпругът й много глезел сина им Благовест. Момчето е на 17 години. "Опитваме се да го изградим като личност, да може да разчита на себе си. Грижим се за него, естествено, но той не живее в лукс, стандартът му е по-нисък, отколкото на неговите връстници", разказва майката. Миналото лято момчето работи като сервитьор, за да събере пари за море. Преди това мие коли в автосалон. Тази година се е хванал в компютърна фирма - информатиката го влече най-много. Може би така е било орисано - кръстник на Благовест-младши е синът на изобретателя на компютъра Джон Атанасов.
|
|