:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,724
Активни 827
Страници 654
За един ден 1,302,066

Голямо разширяване на ЕС, но без България и Румъния

ЕС е готов финансово за "голямото разширяване", каза вчера в Бюксел еврокомисарят за бюджета Михаеле Шрайер, цитирана от ДПА.

В бюджета на ЕС за периода до 2006 г. са предвидени средства за още 10 нови членки от Източна Европа и средиземноморския район. Изрично се посочва, че България и Румъния не са в групата. За тях на срещата на върха в Гьотеборг през декември бе посочено, че трябва да получат допълнително съдействие за наваксване на изоставането си. Отличничките са Унгария, Чехия, Полша, Словения, Естония, Латвия, Литва, Словакия, Малта и Кипър.

Идеята за "шоково разширяване" на ЕС с участието на България бе защитена от президента Петър Стоянов през януари в Давос. Той пледира България да бъде включена в груповото разширяване през 2004 г., но идеята му бе посрещната критично от европейски политици и наблюдатели.



(Продължава на 8-а стр.)

Разширяването е планирано така, че представители на източноевропейските и средиземноморските страни да могат да участват в изборите за депутати в Европейския парламент през 2004 г. Досега беше известно, че бюджетът на ЕС има възможност да "поеме" разширяването само с 6 нови страни-членки.

Според г-жа Шрайер допълнителните разходи, свързани с разширяването, ще се финансират от всички страни-членки.

"Разширяването ще струва на ЕС значителни средства. Новите членки обаче ще получават от европейския бюджет по-големи суми от вноските, които ще трябва да правят", каза още тя. Разчетите на еврокомисията са направени въз основа на прогнозата, че до 2004 г. ще бъдат приети всички кандидатки с изключение на България и Румъния, като горната граница на вноската ще съставлява 1,27 процента от брутния вътрешен продукт на съответната страна. В момента този процент е 1,06.

По думите на Щрайер след 2006 г. ще настъпят промени в структурните фондове на ЕС. Парите за изостаналите райони в рамките на евросъюза възлизат в момента на 94 милиарда евро, около една трета от общия бюджет на ЕС. "Изумена съм от конкуренцията между районите и тяхната амбиция да са сред най-бедните райони и през 2007 година", отбеляза еврокомисарката. Според сегашните критерии на ЕС цялата територия на източноевропейските страни-кандидатки попада в категорията изоставащи региони, които би трябвало да получават щедри помощи.
652
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД