Съветът за сигурност на ООН отмени наложеното през март 1998 г. оръжейно ембарго срещу Югославия, като по този начин премахна последните международни санкции, наложени в отговор на сръбското насилие срещу албанците в Косово, предаде Ройтерс.
Резолюцията, с която се премахват санкциите, бе приета с пълно мнозинство от 15 гласа. Тя бе представена официално от САЩ. В документа се посочва, че Белград е изпълнил необходимите условия за вдигане на оръжейното ембарго. Това стана възможно, след като на 28 юни сръбските власти предадоха бившия югославски президент Слободан Милошевич на Хагския трибунал, отбелязва Ройтерс.
Решението на Съвета за сигурност на ООН разкрива добрите отношения, конструктивното сътрудничество и доверието, които съществуват сега между демократичните власти в Белград и международната общност, каза френският представител Жан-Давид Левит.
В писмо до Съвета за сигурност генералният секретар на ООН Кофи Анан изтъкна мерките, предприети от Белград за спазване на резолюциите на Съвета за сигурност, включително изтегляне на специалните военни части и прекратяване на действията, засягащи цивилното население в Косово.
Белград изрази задоволство от отмяната на оръжейното ембарго. Югославският външен министър Горан Свиланович приветства решението, като отбеляза, че с това са премахнати последните международни санкции срещу Белград.
Сега ние трябва да помислим за ролята на военнопромишления комплекс в икономиката на страната ни, каза Свиланович пред радио Б 92. Той посочи, че очакванията в тази посока не са големи, но е важно да се знае, че вече не съществуват ограничения.
Решението бе очаквано и е знак за доверие, отбеляза от своя страна заместник-министърът на отбраната генерал Йово Миланович. "Това не означава, че от утре Югославия ще започне да купува ново оръжие, защото бюджетът за тази година не го предвижда", предупреди той и добави, че намерението на Югославия да се присъедини към програмата "Партньорство за мир" несъмнено е натежало при вземането на решението.
|
|