:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,043
Активни 928
Страници 1,973
За един ден 1,302,066
В Търново правели пазар за монети и исторически ценности

Археолози: Музеите масово излагат иманярски находки

Държавата да определи със закон що е частен колекционер, зоват експерти
Снимка: Васил Миланов
"Историческите музеи открито излагат частни археологически колекции, придобити по съмнителен начин, и това е по-малкото зло. Само в София има 3-4 магазина за модерни металотърсачи, които се продават свободно, въпреки че могат да се използват само с разрешение". Това заяви пред "Сега" известният археолог проф. Николай Овчаров. Той призова държавата най-сетне да регламентира какво е това частна колекция и как се придобива тя.

Дори в Националния исторически музей има експонати, под които е написано името на собственика, макар че всеки, открил археологическа находка, е длъжен да я предаде на държавата в срок от 7 дни, обясни Овчаров. В хотел "Етър" във Велико Търново пък правели свободно пазар на монети веднъж месечно.

"Всичко това не е тайна за никого, но сме безсилни заради слабото законодателство", обясни Овчаров. Понеже в законите не е регламентирано какво е частен колекционер, иманярите редовно се измъквали с това оправдание. Дори и хванатите директно да копаят се изплъзвали лесно с обяснения, че са си изпуснали пръстена, например. "Досега няма нито една ефективна присъда за иманярство, а няколкото условни са откровено смехотворни", заяви още Овчаров. Археолозите предпочитали да се споразумяват с т.нар. колекционери, вместо държавата да губи безценни експонати.

От тия "колекционери" музеят в Кърджали, където е изложено сега всичко, открито в Източните Родопи за последните 10 г., се е сдобил с 2 уникални находки. Частни лица склонили да продадат уникален римски пръстен с бога на слънцето Хелиос и колесницата му, и пръстен-печат от черен бронз на династията на Птолемеите.

Иманярството винаги ще съществува в държави като България, Италия и Гърция, но с регламентирането на частното колекционерство поне ще извадим на светло доста ценни находки, смята Овчаров.



-------



СВЕТИНИ



Голяма част от кухините в църквата "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали - един от основните археологически обекти в Източните Родопи, са запълнени с изписани със заклинания листчета. В храма постоянно прииждали посетители, голяма част от които мюсюлмани, защото вярвали, че мястото е лечебно. В църквата - част от средновековен манастирски комплекс, през 1998 г. бе открит уникален златовезан епатрахил. Това е една от най-древните текстилни находки в Източна Европа. Патрахилът е възстановен напълно, но експертите още се чудят как да го изложат, защото от тежестта на златната везба подобното на паяжина облекло би се разпаднало.
1691
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД