"Историческите музеи открито излагат частни археологически колекции, придобити по съмнителен начин, и това е по-малкото зло. Само в София има 3-4 магазина за модерни металотърсачи, които се продават свободно, въпреки че могат да се използват само с разрешение". Това заяви пред "Сега" известният археолог проф. Николай Овчаров. Той призова държавата най-сетне да регламентира какво е това частна колекция и как се придобива тя.
Дори в Националния исторически музей има експонати, под които е написано името на собственика, макар че всеки, открил археологическа находка, е длъжен да я предаде на държавата в срок от 7 дни, обясни Овчаров. В хотел "Етър" във Велико Търново пък правели свободно пазар на монети веднъж месечно.
"Всичко това не е тайна за никого, но сме безсилни заради слабото законодателство", обясни Овчаров. Понеже в законите не е регламентирано какво е частен колекционер, иманярите редовно се измъквали с това оправдание. Дори и хванатите директно да копаят се изплъзвали лесно с обяснения, че са си изпуснали пръстена, например. "Досега няма нито една ефективна присъда за иманярство, а няколкото условни са откровено смехотворни", заяви още Овчаров. Археолозите предпочитали да се споразумяват с т.нар. колекционери, вместо държавата да губи безценни експонати.
От тия "колекционери" музеят в Кърджали, където е изложено сега всичко, открито в Източните Родопи за последните 10 г., се е сдобил с 2 уникални находки. Частни лица склонили да продадат уникален римски пръстен с бога на слънцето Хелиос и колесницата му, и пръстен-печат от черен бронз на династията на Птолемеите.
Иманярството винаги ще съществува в държави като България, Италия и Гърция, но с регламентирането на частното колекционерство поне ще извадим на светло доста ценни находки, смята Овчаров.
-------
СВЕТИНИ
Голяма част от кухините в църквата "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали - един от основните археологически обекти в Източните Родопи, са запълнени с изписани със заклинания листчета. В храма постоянно прииждали посетители, голяма част от които мюсюлмани, защото вярвали, че мястото е лечебно. В църквата - част от средновековен манастирски комплекс, през 1998 г. бе открит уникален златовезан епатрахил. Това е една от най-древните текстилни находки в Източна Европа. Патрахилът е възстановен напълно, но експертите още се чудят как да го изложат, защото от тежестта на златната везба подобното на паяжина облекло би се разпаднало.
|
|