:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,263
Активни 683
Страници 8,828
За един ден 1,302,066

Българската ракия е като млада булка

Специална книга под заглавие "Ракията на българина" бе издадена по случай Първи април. Сборникът е дело на "Първоаприлския научен пленум", организиран от катедра "Български език и литература" към Русенския университет, местния Исторически музей и сдружението "Св. Димитър Басарабовски". Сакралната тема бе подробно разисквана на състоялия се преди две години пленум в дунавския град. Сега обаче организаторите решили да публикуват и докладите от интересната дискусия. Темата за любимата на нашенеца ракия е застъпена още в увода, написан от русенския журналист Младен Любенов. От изповедта на казанджия от русенското село Бъзовец стават ясни начините за приготвяне на целебната българска ракия, която според четивото е "като младата булка". Подобаващо място в четивото е отделено и на връзката между ракия, чест и секс. Не случайно "блага ракия" се раздава след ритуалното дефлориране на нашенката през първата брачна нощ, пише в разработката си преподавателката от Русенския университет Димитрина Цонева. Важно място в томчето е отделено и за "Ракия, време и маркетинг". Тук са проследени "Ракията в живота на русенеца в края на XIX и началото на XX век", както и "Движението за трезвеност след Освобождението до средата на 40-те години на XX век". Отделни глави от книгата разглеждат и връзката между ракията и технологичния прогрес, здраве, вяра. "Оставена жена, недопита ракия и нахапана чушка не пипай", твърдял още през 1902 година русенският вестник "Пробуда". Томчето съдържа и важни данни за варенето и съхранението на качествена ракия, отчитайки потребностите на нашенеца през XXI век на прага на Европейския съюз.
4
719
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
03 Април 2005 23:35
Очаквам разгорещени дебати по темата...
04 Април 2005 08:50
"Ритуално дефлориране"... Какво ли означава в случая "ритуално"?
04 Април 2005 09:19
Митничаре, означава, че някой трябва да помогне.
04 Април 2005 12:07
Чувал съм, че в при някои полинезийски племена дефлорирането е ритуал. Там след сватбата, на младоженката и се изреждало цялото село.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД