:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,131
Активни 671
Страници 2,598
За един ден 1,302,066
Протест пред руското Министерство на атомната енергия

Руските "зелени" пропищяха срещу отпадъци от "Козлодуй"

Отработено гориво от нашата АЕЦ заплашило Русия с втори "Чернобил", твърдят от "Грийнпийс"
Активисти от руския клон на "Грийнпийс" организираха вчера протест пред руското Министерство на атомната енергия заради доставката в Русия на чуждо отработено ядрено гориво (ОЯГ), предаде "Газета". Те заявиха, че в четвъртък Русия се е разминала на косъм от нова чернобилската катастрофа заради товар с такова гориво от българската АЕЦ "Козлодуй".

Според "зелените" става дума за аварията на Транссибирската жп линия, при която от релсите излезли 14 вагона от товарен влак. Няколко часа по-рано по същия участък минала композицията, превозваща 41 тона ОЯГ от българската АЕЦ за преработка в Красноярск. "Ако бе аварирал този влак, Русия щеше да бъде сполетяна от много по-страшна катастрофа от Чернобил", заявиха те.

Вкарването на отработено гориво от България е незаконно, заявиха още "зелените". Те са депозирали заявление срещу Министерството на атомната енергия в руската Главна прокуратура. Активистите се позовават на членовете от Наказателния кодекс за контрабанда, незаконна дейност с ядрени или радиоактивни материали, нарушение на правилата за ядрена безопасност и др.

В отговор от министерството заявиха, че не са заплашени от наказателна отговорност. Според говорителя Николай Шингарев договорът за преработка на ОЯГ от АЕЦ "Козлодуй" е сключен далеч преди приемането на поправките в Закона за околната среда, на които се позовават еколозите. А тези поправки нямат обратна сила.

Относно опасността от ядрен инцидент той уточни, че ядрената композиция е минала по опасния участък не няколко часа, а два дни преди катастрофата. "Дори и при жп авария не е имало опасност от заразяване, тъй като всеки контейнер, съдържащ ОЯГ, е предвиден да издържа много по-сериозни натоварвания", добави Шингарев. След преработката горивото от "Козлодуй" се връща за съхранение в България.
630
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД