В диагностично-консултативните центрове, бивши поликлиники, ще се прави еднодневна хирургия и ще може да се откриват центрове за хемодиализа, предвиждат промени в Закона за лечебните заведения. Става дума за операции, при които няма нужда пациентът да стои в здравното заведение повече от 48 часа, обясни зам.-министърът на здравеопазването доц. Петър Тенчев.
Някои ДКЦ-та са готови още от следващата година да започнат да вадят сливици. Намерението на здравната каса пък е да плаща 100% за услугата вместо пациентите, каза Тенчев. Други еднодневни малки хирургии са някои очни операции, операции на жлъчката, хернии. Те също ще започнат да се правят в поликлиниките, щом касата реши да ги плаща.
От 2003 година центрове за хемодиализа ще има и извън болниците, а парите ще се осигуряват от здравната каса, каза още Петър Тенчев. Това не означава, че ще закрием съществуващите центрове в болниците, искаме да улесним болните, на които се налага да пътуват по сто километра за диализа, обясни Тенчев.
Догодина здравната каса ще плаща на болниците за грижи за терминално болни. "Сега безнадеждните случаи и умиращите пациенти се изписват от болниците и знаете какъв ужас е за близките им да ги гледат вкъщи", каза Тенчев.
До края на 2002 година всички болници и поликлиники трябва да имат акредитация. До момента оценки имат 70 болници и 1 ДКЦ. След тази акредитация трябва да почне друга, която ще оценява качеството на лечението и медицинските дейности, смята Тенчев. За повторната акредитация здравно министерство ще изработи точни стандарти как се работи във всяка медицинска специалност. Вече са готови стандарти по анестезиология и клинична лаборатория. Болниците, които не отговарят на изискванията за работа по съответната специалност, няма да могат да получават пари от здравната каса. Това е и механизъм да се закриват болнични отделения, в които почти не влизат пациенти, но се финансират само защото съществуват.
С промените в Закона за лечебните заведения на акредитация ще подлежат и диспансерите, лабораториите и хосписите.
|
|