Зам.-председателят на БСП Румен Овчаров заяви пред bTV, че партията му е готова да поеме управлението на държавата. В същото време Овчаров обясни, че червените не се стремят към властта на всяка цена.
"Един от основните документи, който БСП ще приеме на 44-ия си конгрес, ще бъде за отношението на партията към властта, заяви зам.-лидерът на червените в предаването "В десетката". "В документа ясно и категорично ще разсеем каквито и да било илюзии или схеми, че БСП се стреми към власт на всяка цена", рече Овчаров. Той потвърди, че 44-ия конгрес вероятно ще се проведе на 15 декември.
"Действащото правителство ясно декларира дясна политика, и то политика в почти най-крайния десен вариант. Така че тя в никакъв случай не може да бъде подкрепена в този си принципен вид от БСП и въобще от "Коалиция за България", обясни Румен Овчаров. В същото време депутатът подчерта, че "всяко нормално, разумно действие на правителството, ще бъде подкрепяно, стига то да бъде достатъчно добре обосновано".
Участието с двама министри в кабинета на Сакскобургготски не означава, че БСП се е ангажирала с изпълнителната власт. "Нашият ангажимент към кабинета е да бъдем коректив на тази власт", обясни още Овчаров. Той потвърди, че ще има смени на шефове на спецслужби, за което ще се водят консултации между новия президент Първанов и правителството на Сакскобургготски.











