Бедността подхранва международния тероризъм, заяви вчера в Букурещ румънският президент Йон Илиеску на откриването на Деветата среща на Съвета на министрите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Двудневният форум трябва да приеме Букурещки план за действие срещу тероризма.
Разликите между държавите в развитието на техните икономики е главен източник на нестабилност и заплаха за сигурността навсякъде по света, каза румънският държавен глава. По думите му сигурността в Европа зависи от икономическата и социалната стабилност.
Еврокомисарят по външните отношения Крис Патън изказа сходно мнение. Според него Западът може да пресече разпространението на тероризма, ако помогне на бедните държави в зоната на ОССЕ да се стабилизират. "Днешните слаби държави са утрешни фалирали държави, каза той. Те водят до мизерия своите народи, но изхранват организираната престъпност и тероризма. Нищо чудно, че привличат престъпниците като мухи около разлагащ се труп." Крис Патън не посочи кои държави има предвид в 55-членната организация, която включва всички страни в Европа, САЩ, Канада и бившите съветски републики в Централна Азия.
Българският външен министър Соломон Паси изрази надежда, че България ще председателства ОССЕ през 2004 година. В словото си в Букурещ той даде много добра оценка на дейността на Румъния като председател на ОССЕ и отбеляза организирането на изборите в Косово и посредничеството в Македония. Той пожела успех на следващия председател - Португалия през 2002 година. Паси посочи, че в антитерористичната коалиция държавите не трябва да бъдат разделяни на малки или големи.
|
|