Лекарствата временно ще поскъпнат само с 9% заради въвеждането на ДДС. Спецнаредба към Закона за ДДС няма да позволи на производителите да вдигнат цените с повече от 9%, макар те да обявиха скок от средно 20%.
За да има легитимна нова цена с включен ДДС, всяко от над 5-те хил. лекарства на пазара трябва да мине през пререгистрация на цената в комисия в здравното министерство. Понеже законът на ДДС влиза в сила от 1 януари 2002 г., производителите и търговците нямат време да регистрират новите цени и трябваше да пуснат лекове с незаконно начислен данък. Затова сега се готви наредба към закона, която ще легализира временни цени с ДДС, докато не се регистрират новите в МЗ.
Фиксираме маскималните надценки на различните групи лекарства с включен ДДС, обясни министър Божидар Финков. Над тези цени аптеките няма да имат право да продават илачи. Новите цени обаче се изчисляват по разчетите на МС, според които поскъпването ще е средно с 9%. Например от 1 януари даден антибиотик ще поскъпне с 9%. Щом мине през пререгистрацията в МЗ, например през март, цената му може да скочи с още 11%, защото според производителя реалната нова цена с ДДС е с 20% по-висока.
Около 40 български лекарства на "Софарма" - като аналгин, алергозан, бромхексин, бускулизин, витамини - поскъпнаха с над 17% вчера. Новите цени нямат нищо общо с ДДС, тъй че илачите пак ще поскъпнат догодина с още 9% средно.
През акредитация догодина трябва да минат всички частни клиники и лаборатории. Досега МЗ оценяваше само дейността, материалната база и сградния фонд на болниците. Целта е пациентите и на тези здравни заведения за знаят доколко качествени са услугите там.
|
|