:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,297
Активни 455
Страници 19,171
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Новите данъци за бизнеса

Нормативните промени, които ще влязат в сила от 2002 г., няма да облекчат чувствително облагането на предприемачите. Но ще улеснят бирниците да ги контролират и наказват
Въпреки големите приказки за драстично, дори революционно намаляване на данъчната тежест за бизнеса през 2002 г. това няма да се случи. Окончателните промени в данъчните закони, които парламентът прие, действително предвиждат някои облекчения в облагането, но те са символични на фона на подхранваните от управляващото мнозинство очаквания. Нещо повече. Голяма част от измененията са в полза не на предприемачите, а на администрацията и просто я улесняват в контрола върху фирмите.

Според авторите на реформата най-съществената промяна в облагането на бизнеса е въвеждането на



единна ставка от 15% по данък печалба



На фона на останалите изменения тази оценка е вярна. Промяната обаче ще се отрази благоприятно на ограничен кръг фирми - реално данъчното бреме ще се понижи само за големите компании с облагаема печалба за текущата година над 50 000 лв. Досега те плащаха данък печалба от 20%. Догодина налогът за тях ще е с 5% по-малък. Дребните и средните предприемачи с печалба под този праг, които са мнозинство, и сега плащат 15% от печалбата.

Данъкът за общините се запазва в размер на 10%. Като се прибави към другия налог, излиза, че общата данъчна тежест за фирмите догодина ще се понижи от сегашните 28 до 23,5%.

За да има по-съществено облекчаване на данъчното бреме, и то за всички субекти, депутати от опозицията предложиха да се ускори амортизацията на производствените активи. Но идеите им не бяха подкрепени от мнозинството. Аргументът бе, че не може в една година да има и намаляване на ставките, и въвеждане на ускорена амортизация, защото това щяло да застраши стабилността на държавния бюджет. Според МФ стъпки в тази посока ще има едва през 2003 г.

Още от следващата година обаче фирмите ще могат да



амортизират ускорено автомобилите си



Нормата за тях се изменя от сегашните 15% на 20% годишно.

Промените в Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) дават право на фирмите да заделят до 10% от счетоводната си печалба за дарения и да приспадат тези суми преди облагане. Досега предприемачите можеха да даряват до 5%. Облекчението ще се ползва, когато средствата са предоставени на образователни и здравни заведения, фондове за подпомагане на инвалиди, БЧК, за социално слаби и сираци, за стипендии за обучение в български училища, за фондации и други организации с нестопанска цел, които развиват общественополезна дейност и са регистрирани в правосъдното министерство.

От 2002 г. от финансовия си резултат преди облагане предприемачите ще могат да приспадат и сумите за заплати и осигуровки за всяко наето през годината лице по трудов договор. Новият служител обаче трябва да е ангажиран за не по-малко от 6 месеца и към момента на наемането му да е бил регистриран като безработен повече от две години и да е получавал помощи от държавата. Тази отстъпка ще важи за годината, през която е било назначено лицето.

От следващата година няма да се облагат с данък при източника доходите от сделки с акции на публични дружества и търгуеми права на акции на такива дружества, извършени на регулиран български пазар за ценни книжа.

20% остава данъкът върху социалните разходи на фирмите, върху харчовете им за поддръжка и ремонт на леки автомобили и върху сумите за допълнително доброволно осигуряване и застраховане на служителите им, превишаващи 40 лв. месечно за всяко осигурено лице. Заради възраженията на МВФ мнозинството не узакони идеята фирмите да дават на работниците ваучери за храна. Опасенията на фонда били, че предприемачите ще започнат да дават заплати под формата на ваучери и така да избягват плащането на осигуровки и ДОД.

Промените в ЗКПО предвиждат догодина с данък да бъдат ударени секстелефоните, игрите, хороскопите и др., при които условието за участие или за достъп е увеличена цена на телефонната връзка. Върху увеличението над нормалната тарифа ще се дължи окончателен данък от 12%. Той ще се изчислява и внася в хазната не от фирмата организатор, а от телекомуникационния оператор, към когото е телефонният номер. Мотивите за това са, че печалбата на практика се получава от разликата между цената, по която телекомът продава разговора на фирмата, и в крайна сметка целият приход идва първо при оператора.

Законът въвежда и



по-солени глоби за предприемачите



Данъчно задължени предприятия, които не подадат декларация по ЗКПО, не я представят в срок или посочат неверни данни и обстоятелства, които водят до определяне на дължим данък в по-малък размер, до неоснователно преотстъпване или до освобождаване от данък, ще се наказват с имуществена санкция от 100 до 1000 лв. При същите нарушения управителите или счетоводителите им ще плащат глоби от 100 до 500 лв.

Нови наказания след Нова година ще действат и по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС). Промените в него предвиждат от 200 до 10 000 лв. санкция за юридическите лица и едноличните търговци, които не издават касови бележки. За физическите лица глобата ще е от 100 до 500 лв. При повторно нарушение размерът на наказанията ще стига до 2500 лв. за лицата и до 20 000 лв. за търговците.

Регистрираните по ДДС фирми, които не издадат фактури или не отразят издадените и получените данъчни документи в счетоводството си за съответния данъчен период, вече ще се наказват със санкции от 200 до 10 000 лв. Досега максималният размер бе 1000 лв. Същите суми ще се начисляват и когато в счетоводството се използват документи с невярно съдържание, подправени или фалшиви книжа, които водят до определяне на данък в по-малък размер.

Безспорно най-съществената промяна за бизнеса по ДДС е



съкращаването на срока за връщане на данъчния кредит



от сегашните 4 на 3 месеца. Според финансовото министерство това ще предизвика еднократна загуба за бюджета от 32 млн. лв., които ще останат у предприемачите.

От 1 януари се въвежда ДДС върху туристическите пакети, продавани в чужбина. Туроператорите и агентите ще имат право на 65% данъчен кредит, затова според експерти ефективната данъчна тежест ще е 7%.

Друга новост е, че текстовете, които дават право на данъчните да отказват връщане на данъчен кредит заради нередовност на лицето или на някой от неговите доставчици, се преместват от Данъчния процесуален кодекс в ЗДДС. Според новия запис данъчните могат да откажат връщането на кредита, когато установят, че в сделки участват несъществуващи субекти, фирми без търговска дейност или без съдебна или данъчна регистрация, когато участниците не могат да бъдат открити след щателно издирване на посочени от тях адреси, когато доставчик не е начислил данък в законовите срокове или го е начислил без основания и т. н.

Експерти предупреждават, че пренасянето на тези разпоредби от ДПК в закона ги превръща в материална норма, която няма обратно действие със задна дата, т. е. при ревизирането на минали периоди данъчните вече няма да могат да отказват връщане на пари, дори когато някой от субектите по веригата не е внесъл дължимото ДДС.

За да се преодолеят проблемите при връщането на данъчния кредит, в закона се заложи революционната по своя характер възможност



фирмите да се разплащат чрез банкова сметка по ДДС



със своите доставчици и клиенти. Идеята е този вариант да съществува като алтернативен в практиката и да се използва по избор от предприемачите. Реално обаче той може да заработи едва след няколко месеца. В този срок трябва да се изменят Правилникът за прилагане на ЗДДС и някои други нормативни актове.

Промените в закона дават възможност на данъчни и митници да затегнат контрола по вноса и износа и да пресичат опитите за укриване на задължения. Администрацията вече ще може ефективно да използва информацията, получена чрез официално запитване от друга страна, като допълнително обстоятелство при определянето на правата и задълженията на лицата. Според финансовото министерство това означава, че ако една фирма изнесе стоки и на нашата граница декларира количество от 1000 единици и стойност 1000 лв., а същото време на съседната митница има внос 20 единици за 20 лева, то данъчните ще отчетат по-малкия износ и съответно ще възстановят по-малко ДДС. В обратния случай - ако на чуждата митница е деклариран износ на по-голямо количество, а на нашата внос на по-малко, отново



ще се взимат чуждите данни и ще се дължат по-големи налози



В закона за акцизите бе записана промяна, която позволява по същия начин да се процедира и при изчисляването на дължимите суми по този косвен налог. От финансовото министерство обясниха, че се водят преговори с митническите администрации на Югославия, Македония и с другите съседни страни за по-бърз обмен на информация, който щял да позволи тази схема да се приложи.

Отново с цел да се засили контролът и да се ограничат злоупотребите, от 1 април догодина алкохолът, цигарите и другите тютюневи изделия за износ ще се облепят със специални бандероли "ЗА ИЗНОС". Когато са предназначени за продажба в безмитни магазини, върху същите стоки ще се поставя стикер с надпис "DUTY FREE". Ако открият на вътрешния пазар стоки с подобен бандерол, данъчните ще могат да проследят по серийния им номер коя фирма е декларирала фиктивен износ и съответно е заобиколила плащането на дължимите налози за реализация в страната. Лицата, които бъдат хванати, че продават или съхраняват алкохол и цигари с такива бандероли, ще трябва да платят двойния размер на дължимия за тях акциз, но не по-малко от 1000 лв.

По-солени глоби се въвеждат още за продажбата и превоза на папироси и питиета без бандерол, с фалшив бандерол или с изтекъл срок на валидност или пък без лиценз за такава дейност. За подобно нарушение физическите лица и фирмите ще се наказват с глоба от поне 2000 лв. Няма максимален праг, така че данъчната администрация сама ще преценява с каква сума точно да удари нарушителите.

Драстично скачат и таксите за разрешителни, с които търговците и съдържателите на заведения трябва да се сдобият, за да предлагат алкохол и цигари. Досега за тези дейности се плащаше само годишна такса. За продажбата на тютюневи изделия тя варираше от 2 до 3 лв,. а за алкохол - от 5 до 100 лв. - според населеното място, и от 15 до 200 лв. за заведенията според категорията им.

От следващата година разрешително за продажба на цигари ще се издава срещу първоначална такса между 50 и 200 лв. за търговците според населени места и между 50 и 250 лв. - за съдържателите на заведения. Годишната такса за упражняване на правото пък ще варира от 150 до 150 лв. за продавачите и от 25 до 2000 лв. за заведенията. Това са всъщност само минималните нива, под които сумите не могат да падат. Максимални ограничения за размерите по закон няма.

По същия начин търговците ще получават лиценз за продажба на алкохол срещу първоначална такса от 50 до 150 лв. и годишна вноска от 20 до 150 лв. За заведенията минималните годишни суми стигат до 5000 лв.
2176
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД