Около 100 млн. лева, или 10% от военния бюджет, струва присъствието на българския контингент в Ирак годишно. Това съобщи бившият военен министър Бойко Ноев на дискусия "Иракският синдром и приоритетите на българската външна политика", предаде БТА.
Досега правителството не е обявявало точната сума, която се харчи за рейнджърите в Ирак.
Сумата за една година е приблизително толкова, но половината от нея се поема от водещата страна в коалицията - САЩ, поясниха пред "Сега" от Министерството на отбраната. Страната ни харчи само за задгранични командировъчни и заплати в страната.
За командировъчни отиват около 14 млн. долара годишно. Сумите, които рейнджърите получават на ден, са различни - според званието и длъжността. Средно се вземат около 80 долара. Отделно в България всеки военнослужещ получава по заплата и половина. От бюджета се харчат пари и за тримесечното сформиране и обучение на батальона, преди да замине за Ирак.
Логистиката - храна, път, горива и др., се поема от американците.
Според Ноев българското участие не трябва да бъде в тежест на бюджета, а да е съобразено с реалните възможности на страната ни. Големият разход за поддръжката на контингента ще затрудни процеса на модернизация на българската армия, коментира той.
Същото опасение изказа преди време и началникът на Генералния щаб Никола Колев. Той обясни, че заради мисията в Ирак са намалени парите за обучение и е забавен темпът за изпълнение на някои програми за модернизиране на армията. "Това е недопустимо", смята Колев. Правителството обаче не подкрепи искането на военните и президента в бюджета да има отделно перо "Задгранични мисии".
Няма съмнение, че България трябваше да участва със свой контингент в Ирак, коментираха участниците в дискусията.
Още - в "България"
А как се съпоставят с годишния бюджет на МО 11-тте програми за модернизация? Аре, да съм харен - 1 (една): отомобилите за 1 млрд евро.
Капути. Пардон - корумпати.
Ларж на едро, дзифтари на дребно.
P.S. преди да ми скочи бетонния възел, уточнявам: коментирам само и единствено селските сметки.